اخبار دندانپزشکیدرمان‌های دندانپزشکی

همه چیز درباره پریودنتیت لثه

اگر لثه به پریودنتیت تبدیل شود، بدین معنی است که بین لثه و دندان جیب های پریودنتال شکل می گیرد.  بیش از نیمی از جمعیت جهان با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و اگر به موقع درمان نشود می تواند استخوان آلوئور اطراف دندان ها را به آرامی و به تدریج از بین ببرد. شما از علائم پریودنتیت چه می‌دانید؟ فکر می‌کنید چه عواملی باعث ایجاد آن می‌شوند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با بیماری جدی پریودنتیت بیشتر آشنا شوید.

پریودنتیت به چه بیماری گفته می‌شود؟

پریودنتیت (Periodontitis) عفونت جدی لثه بوده و دلیل آن باکتری هایی است که روی دندان ها و لثه ها تجمع می یابند. با پیشرفت پریودنتیت، استخوان های پشتیبان و دندان های شما دچار آسیب می شوند. اگر این بیماری به موقع درمان و بهداشت مناسب دهان و دندان حفظ شود، می توان آسیب را متوقف ساخت.

پریودنتیت لثه

در واقع نام پریودنتیت یعنی “التهاب اطراف دندان”. میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها به سطح دندان و پاکت های اطراف آن چسبیده و تکثیر می شوند. سپس به مرور زمان، با واکنش سیستم ایمنی بدن و آزاد شدن سموم، التهاب ایجاد می شود.
عدم درمان پریودنتیت در نهایت می تواند منجر به از دست رفتن دندان شود. علاوه بر این خطر سکته، حمله قلبی و سایر مشکلات سلامتی نیز افزایش می یابند. پلاک باکتریایی که یک غشاء چسبنده و بی رنگ است در سطح دندان ایجاد شده و شایع ترین علت پریودنتیت می باشد. اگر پلاک از روی دندان ها برداشته نشود، می تواند سفت شده و باعث ایجاد تارتار شود. از اینجا می توان به اهمیت نقش جرم گیری دندان توسط دندانپزشک و مراجعه منظم به او پی برد

جالب و آموزنده  دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت چیست؟

برای مطالعه بیشتر: فلوراید تراپی و اهمیت آن


مراحل پیشرفت بیماری پریودنتیت

پریودنتیت با التهاب شروع می شود و با گذشت زمان بدتر می شود.

التهاب
پریودنتیت با التهاب در لثه شروع می شود. یکی از اولین نشانه های لثه این است که هنگام مسواک زدن یا نخ دندان زدن لثه ها خونریزی می کنند.

همچنین ممکن است متوجه تغییر رنگی روی دندانهایتان شوید. به این پلاک گفته می شود. پلاک از باکتریها و مواد غذایی باقی مانده در دندانهای شما است. اگرچه باکتری ها همیشه در دهان شما وجود دارند ، اما وقتی شرایط به آنها اجازه افزایش چشمگیر می دهد ، مضر می شوند. این ممکن است در صورت مسواک زدن و نخ نخوردن یا مرتباً تمیز کردن دندان ها اتفاق بیفتد

بیماری پریودنتال اولیه
در مراحل اولیه پریودنتیت ، لثه شما از دندان خود عقب می افتد یا از آن جدا می شود و فاصله های کوچک بین لثه ها و دندان ها تشکیل می شود. فاسله ها دارای باکتری های مضر هستند. سیستم ایمنی بدن شما سعی در مبارزه با عفونت دارد و بافت لثه شما شروع به فروپاشی می کند.

مراحل پیشرفت

احتمالاً در حین مسواک زدن و نخ دندان و همچنین احتمال ریزش استخوان نیز دچار خونریزی خواهید شد.

بیماری پریودنتال متوسط
در صورت عدم پیشرفت بیماری پریودنتال متوسط ، ممکن است خونریزی و درد اطراف دندان و رکود لثه را تجربه کنید. دندان های شما شروع به از دست دادن استخوان و شل شدن می کنند. این عفونت همچنین می تواند به واکنش التهابی در سراسر بدن شما منجر شود.

جالب و آموزنده  درباره کاشت مو پیشانی زنان

بیماری پریودنتال پیشرفته
در بیماری پیشرفته ، بافت همبندی که دندانهای شما را در جای خود نگه می دارد ، شروع به رو به زوال می کند. لثه ها ، استخوان ها و سایر بافت هایی که دندان های شما را پشتیبانی می کنند از بین می روند. اگر پریودنتیت پیشرفته دارید ، ممکن است هنگام جویدن ، درد شدید شدید و طعم ناخوشایند در دهان احساس درد شدید کنید. احتمالاً دندانهایتان را از دست خواهید داد.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: آنچه درباره ی ارتودنسی لینگوال باید بدانید


نشانه‌های ابتلا به پریودنتیت لثه چیست؟

علائم بستگی به مرحله بیماری دارد ، اما به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • لثه هایی که هنگام مسواک زدن یا نخ دندان خود خون ریزی دارند
 • تغییر در موقعیت دندانها یا دندانهای شل شما
 • لثه ها
 • لثه های قرمز ، لطیف یا متورم
علائم پریودنتیت
 • پلاک روی دندان های خود جمع شده باشد
 • درد هنگام جویدن
 • ریزش دندان
 • طعم ناخوشایند در دهان شما
 • التهاب در سراسر بدن

علائم در مراحل اولیه پریودنتیت اغلب خیلی مورد توجه نیست. دندانپزشک شما به احتمال زیاد اولین کسی خواهد بود که به آنها اشاره می کند.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: حفره خشک دندان چیست؟


چه عواملی احتمال ابتلا به پریودنتیت را بیشتر می‌کنند؟

در صورت وجود باکتریهای تهاجمی زیاد ، و در صورت تضعیف سیستم ایمنی بدن ، بیماری لثه به احتمال زیاد شدید می شود.

عوامل زیر با خطر بیشتر پریودنتیت مرتبط هستند:

تغییرات هورمونی در زنان : تغییرات هورمونی در دوران بلوغ ، بارداری و یائسگی رخ می دهد . این تغییرات خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد.

جالب و آموزنده  درباره ورزش و تمرینات کمر درد

دیابت : مبتلایان به دیابت شیوع بیشتری از بیماری لثه نسبت به سایر افراد در همان سن دارند.

ایدز : بیماری لثه در افراد مبتلا به ایدز شایع تر است .

سیگار کشیدن : افراد سیگاری معمولی به احتمال زیاد دچار مشکلات لثه می شوند. استعمال سیگار همچنین اثر بخشی درمان را تضعیف می کند. نود درصد مواردی که به درمان پاسخ نمی دهند در افراد سیگاری است.

سرطان : سرطان و برخی از درمان های سرطان می تواند احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهد.

داروها : داروهایی مانند داروهای ضد فشار خون یا عوامل ضد عفونی کننده عروق – که باعث شل و رقیق رگ های خونی می شوند – داروهای سیستم ایمنی درمانی و داروهای کاهش دهنده بزاق ، همگی احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد.

عوامل ژنتیکی : برخی از افراد به دلیل عوامل ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری لثه هستند.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: همه چیز درباره بیماری هپاتیت c


عوارض ابتلا به پریودنتیت لثه

در صورت عدم درمان پریودنتیت ، ساختارهای پشتی دندانهای شما از جمله استخوان های فک شما از بین می رود. دندانهای شما شل می شوند و ممکن است خارج شوند یا نیاز به استخراج دارند. سایر عوارض پریودنتیت عبارتند از:

 • آبسه های دردناک
 • مهاجرت دندان های شما که ممکن است در خوردن اختلال ایجاد کند
 • لثه ها و قرار گرفتن در معرض ریشه های دندان شما
 • افزایش خطر عوارض در دوران بارداری ، از جمله وزن کم هنگام تولد و پره اکلامپسی
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، بیماری های تنفسی و دیابت

جهت آگاهی: همه چیز درباره بیماری هپاتیت B


مهمترین اقداماتی که در خانه می‌توانید انجام دهید

اثرات پریودنتیت می تواند از طریق معاینات منظم و معالجه و ادامه بهداشت دهان و دندان متوقف شود. این نیز بخشی از درمان پس از بروز عفونت است.

جالب و آموزنده  آشنایی با ایمپلنت دندان

مهم است که:

 • حداقل دو بار در روز دندانها را با مسواک مناسب و خمیر دندان مسواک بزنید و سطوح جویدن و دو طرف دندان ها را با دقت تمیز کنید.
جلوگیری از پریودنتیت
 • برای تمیز کردن بین دندان ها هر روز از نخ یا براش بین دندان استفاده کنید. در فضاهایی که برس نمی تواند برسد. نخ دندان می تواند شکاف های کوچک را تمیز کند.

سخن پایانی

در این محتوا درباره پریودنتیت لثه خواندیم. به یاد داشته باشید که اگر شما نیز به این بیماری مبتلا هستید، پیگیری های منظم به یک دندانپزشک متخصص و با تجربه برای اطمینان از ادامه بیماری ضروری است. شما باید عادت های بهداشت دهان و دندان را تغییر داده و برای به دست آمدن یک نتیجه مثبت با دندانپزشک خود همکاری کامل داشته باشید. در حقیقت چشم انداز طولانی مدت به تلاش ما در زمینه بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا