درمان‌های دندانپزشکی

حفره خشک دندان چیست؟

با کشیدن دندان، جای خالی آن بصورت یک حفره بر جای می‌ماند. این حفره‌ی خالی در دهان با سرعت توسط بدن بازسازی نمی‌شود. از این رو تا چند روز ممکن است ذرات مواد خوراکی و غذایی خورده شده در ان قرار بگیرند. عارضه‌ی حفره خشک دندان در اثر عدم محافظت از دندان کشیده شده به وجود می آید. شما از علائم درای ساکت چه می‌دانید؟ تا کنون درد شدید پس از کشیدن دندان را تجربه کرده‌اید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با حفره خشک دندان بیشتر آشنا شوید.

علل ایجاد حفره خشک دندان

علت دقیقی که سبب ایجاد عارضه حفره دهانی خشک یا درای ساکت می‌شود، همچنان در حال بررسی است. محققان بر این باورند که مسائل ویژه‌ای در ایجاد این عارضه دخیل هستند که شامل موارد زیر هستند:

 •  آلودگی باکتریایی حفره
 • ترومای شدید استخوان و بافت در محل جراحی

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: جرم گیری دندان ، یکی از واجبات بهداشت دندان


علائم حفره خشک را بشناسید

علائم و نشانه‌های حفره خشک دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد.

 •  درد شدید در عرض چند روز پس از کشیدن دندان
 •  از بین‌ رفتن همه یا بخشی از لخته خون در محل استخراج دندان، که ممکن است شما با مشاهده یک حفره خالی متوجه آن شوید.
علائم حفره خشک
 •  استخوان قابل مشاهده در حفره
 •  اتساع درد از حفره به سمت گوش، چشم، شقیقه یا گردن و سمتی از صورت که دندان از آن خارج‌ شده‌ است.
 •  بوی تنفس ناخوشایند یا بوی بد دهان
 •  احساس طعم نامطبوع در دهان

ماندگاری حفره خشک دندان چند روز است؟

حفره خشک معمولا سه تا پنج روز پس از کشیدن دندان رخ می‌دهد و درد ناشی از آن معمولا تا هفت روز طول می‌کشد. درد آن، درد بسیار شدیدی است و می‌تواند برای ۲۴ تا ۷۲ ساعت ادامه داشته باشد. پزشکان توصیه می‌کنند، اگر درد برای مدت بیشتری طول کشید، بیمار به سراغ انجام معاینات و بررسی‌های بیشتر برود.

جالب و آموزنده  جرم گیری دندان ، یکی از واجبات بهداشت دندان

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: از بوی بد دهان چه می‌دانید؟


پیامدهای دچار شدن به حفره خشک دندان

حفره خشک دندان، به‌ ندرت به عفونت و یا عوارض جدی منجر می‌شود. با این حال احتمال عوارض بالقوه شامل تاخیر در به

حفره خشک به ندرت موجب مشکلات بعدی می‌شود، با این حال اگر درمان نشود، مشکلات بعدی امکان پذیر هستند. مسائلی که ممکن است رخ دهند عبارتند از:

 • کند شدن زمان بهبود
 • عفونت حفره دندان
عوارض حفره خشک دندان
 • عفونتی که به استخوان گسترش پیدا می‌کند.

درباره‌ی پر کردن دندان چه می‌دانید؟


روش‌های درمانی حفره خشک دندان

قرص های مسکن که معمولاً بدون نسخه از داروخانه تهیه می شوند و درمان‌‌های خانگی معمولا برای درمان درد حفره خشک کافی نیستند. افراد مبتلا به این بیماری معمولا باید برای درمان به سراغ دندانپزشک بروند.

در بعضی موارد به چندین جلسه درمانی دندانپزشکی نیاز خواهد بود. در واقع بررسی‌‌ها نشان می‌دهند ۴۵ درصد افرادی که به این عارضه مبتلا هستند، باید چند جلسه به دندانپزشک خود مراجعه کنند تا بتوانند مشکل خود را برطرف کنند.

پاکسازی حفره

دندانپزشک با محلول آب نمک یا مایعات دیگر به پاکسازی حفره و محل زخم می‌پردازد. در این روش، دندانپزشک تکه‌‌های غذا یا باکتری‌‌هایی که می‌توانند موجب درد یا عفونت شوند را از محل زخم پاکسازی می‌کند.

دارو یکی از راهکارهای موثر درمان حفره خشک دندان

کنترل درد حفره خشک تا زمان بهبودی اهمیت زیادی دارد. افراد زیادی از داروهای تجویزی برای کاهش درد استفاده می‌کنند. اگر علائم خفیف باشند، مسکن‌‌های بدون نسخه نیز ممکن است قادر به کاهش علائم باشند. افراد باید در مورد گزینه‌‌های کاهش درد در اختیار خود با دندانپزشک مشورت کنند.

جالب و آموزنده  مزیت‌های ارتودنسی نامرئی که باید بدانید!

آنتی بیوتیک نیز ممکن است در صورت وجود عفونت در درون حفره و احتمال گسترش آن به بخش‌‌های دیگر دهان، نیاز باشد. علائم عفونت عبارتند از:

 • تخلیه ترشحات از درون حفره
 • ورم و قرمزی در اطراف محل کشیدن دندان
 • تب و لرز
 • بی قراری و کسالت عمومی

پانسمان حفره خشک

بستن محل حفره با پانسمان‌‌های دارویی می‌تواند موجب کاهش درد سریع آن شود.

حفره خشک

بسته به شدت علائم، ممکن است به تعویض چند باره پانسمان نیاز باشد.


برای مطالعه بیشتر: سیر تا پیاز بلیچینگ دندان


چگونه از حفره خشک دندان در خانه جلوگیری کنیم؟

پیشگیری همواره بهتر از درمان است و یکی از بهترین روش‌‌های پیشگیری از حفره خشک، ایجاد یک برنامه مراقبت شخصی برای افزایش سرعت بهبودی و جلوگیری از نفوذ باکتری، غذا و هوا به محل زخم است. موارد بعدی اقداماتی هستند که باید بعد از کشیدن دندان انجام شوند:

 • کنترل درد. کشیدن دندان می‌تواند دردناک شود و احساس کوفتگی در صورت شخص ایجاد کند. بسته‌‌های یخ می‌توانند برای کاهش ورم به کار روند، در عین حال داروهای مسکن نیز می‌توانند به مدیریت درد کمک کنند. پک‌‌های حرارتی نیز می‌توانند چند روز اول برای ایجاد جریان خون بهتر و کاهش درد استفاده شوند.
پیشگیری از حفره خشک
 • نوشیدنی‌‌ها. نوشیدن مقادیر زیادی آب به شما کمک می‌کند آب مورد نیاز خود را دریافت و دهان خود را پاکیزه نگه دارید. افراد بهتر است پیش از بهبودی کامل از مصرف نوشیدنی‌‌های الکلی، گازدار، داغ یا کافئین دار پرهیز کنند.
 • استراحت کنید. در روز کشیدن دندان، شما باید برای یک استراحت ۲۴ ساعته برنامه ریزی کنید. از فعالیت‌‌های شدید در زمان بهبود محل کشیدن دندان خودداری کنید. این استراحت به شما کمک می‌کند از جابجایی لخته خونی عامل حفره خشک پیشگیری کنید.
 • غذاهای آبکی بخورید. برای چند روز از غذاهای آبکی و نیمه آبکی استفاده کنید و از جویدن در سمتی که دندان شما کشیده شده است خودداری کنید. به مدت ۲۴ ساعت از مصرف غذاهای گرم و سرد پرهیز کنید.
 • به آرامی دهان خود را تمیز کنید. بر وسوسه شستشوی شدید دهان خود بعد از کشیدن دندان غلبه و از این کار پرهیز کنید. در عوض به آرامی به شستشوی دهان خود با ترکیب آب ولرم و نمک بپردازید. همچنین به آرامی دندان‌‌های خود را مسواک کنید. از مسواک کردن داخل محل کشیدگی دندان پرهیز کنید.
جالب و آموزنده  همه چیز درباره پر کردن دندان

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: آناتومی دندان را بیشتر بشناسید


چگونه از حفره خشک دندان با کمک دندانپزشک جلوگیری کنیم؟

دندانپزشکان نیز می‌توانند با انجام اقداماتی از ایجاد حفره خشک پیشگیری کنند. برای مثال:

یک نسخه‌ی آنتی‌بیوتیک قبل از کشیدن دندانتان کارساز است!

بعضی از بررسی‌‌ها نشان می‌دهند، آنتی بیوتیک‌‌ها به میزان قابل توجهی خطر حفره خشک در کشیدن دندان‌‌های آسیا را کاهش می‌دهند. با این حال، استفاده از آنتی بیوتیک به عنوان اقدام پیشگیرانه، روشی بحث برانگیز است.

حفره خشک دندان

با این اوصاف، تجویز آنتی بیوتیک برای بعضی از افراد ضرورت دارد، برای مثال ممکن است برای افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند آنتی بیوتیک تجویز شود.

مواد آنتی‌باکتریال را از یاد نبرید

تجویز استفاده از دهانشویه یا ژل، قبل و بعد از جراحی می‌تواند خطر ابتلا به حفره خشک را کاهش دهد. به طور مشابه استفاده از محلول‌‌های ضد التهاب یا پانسمان نیز می‌تواند به کاهش خطر حفره خشک کمک کنند.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره حفره خشک دندان سخن گفتیم. دانستیم که یک مشکل دندانی دردناک است که گاهی اوقات پس از کشیدن دندان دائمی در بزرگسالان رخ می دهد. عوارض ابتلا به درای ساکت را فراموش نکنید و در صورت ابتلا به درد زیاد پس از کشیدن دندان، فورا و حتما به دندانپزشک خود مراجعه نمائید تا اقدامات لازم صورت گیرد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا