درمان‌های دندانپزشکی

سیر تا پیاز بلیچینگ دندان

دندان‌ها از مهمترین و سرسخت‌ترین اجزای بدن ما هستند. علاوه بر اینکه بدون وجود آن‌ها جویدن و صحبت کردن برایمان ناممکن است، از سویی بر ظاهر ما نیز بسیار موثرند. دندان‌های زرد یا پوسیده نمی‌توانند اعتمادبنفس کافی به فرد برای لبخند زدن یا صحبت ردن در اجتماع را بدهند. از این رو باید اهمیت بیشتری به سلامت و بهداشت دندان‌های خود بدهیم. آیا دندان‌های شما هم در طول زمان با تغییر رنگ مواجه بوده‌اند؟ در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید چرا که می‌خواهیم درباره سفید کردن یا همان بلیچینگ دندان با شما سخن بگوییم.


برای مطالعه بیشتر: جرم گیری دندان ، یکی از واجبات بهداشت دندان


بلیچینگ دندان دقیقا به چه معناست؟

بلیچینگ دندان در واقع به تمام روش های شیمیایی خانگی و دندانپزشکی گفته می شود که به کمک آن ها دندان ها سفید می شوند. در این خصوص باید بدانیم که بیشتر، زمانی که از مواد شیمایی مانند هیدروژن پراکسید برای سفید شدن دندان استفاده شود از اصطلاح بلیچینگ استفاده می کنند و روش های دیگر مانند استفاده از زغال فعال، پودر نارگیل و … روش های بلیچینگ دندان نیستند زیرا آن ها مواد شیمایی ندارند و روش هی طبیعی به شمار می روند.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: اطلاعات کاربردی درباره ارتودنسی متحرک


چه راه‌هایی برای بلیچینگ دندان وجود دارد؟

ماده اصلی سفیدکننده دندانها پر اکسید هیدروژن است. این ماده باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرمهای مینایی شده و آنها را از بین میبرد.

دو روش کلی برای سفید کردن دندان ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه ی بلیچینگ دندان متفاوت هستند.

جالب و آموزنده  همه چیز درباره پر کردن دندان

۱- بلیچینگ در خانه (home bleaching)

در این روش دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالبگیری میکند. در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده میشود.که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندانهای شما بماند تا سفید شود بین دندانها و تری فضا تعبیه شده است.

بلیچینگ دندان

در این جلسه ماده لازم جهت بلیچینگ در خانه به شما داده میشود.

۲. روش سفید کردن دندانها در مطب (office bleaching)

سفید کردن دندان ها در مطب در این روش نیز با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت میشود. سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته میشود.


درباره‌ی ایمپلنت دیجیتال دندان چه می‌دانید؟


گام به گام با بلیچینگ دندان در مطب

بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک یک فرآیند نسبتا سریع دارد و از آنچه که تصورش را می کنید ساده تر است. شما تنها کافیست به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. روی صندلی دراز بکشید تا دندانپزشک یا متخصص ترمیمی و زیبایی طی یک جلسه و بدون اینکه هیچ مشکلی برای شما ایجاد شود دندان هایتان را سفید کند.

مراحل بلیچینگ دندان معمولا به این شکل است:

 • تمیز کردن دندان‌ها و انجام فرآیند جرم گیری (در صورتی که دندان ها جرم داشته باشند ابتدا باید جرم ها برداشته شود و دندان ها کاملا تمیز به نظر برسند)
 • گذاشتن یک وسیله دندانپزشکی برای باز کردن دهان به منظور ایجاد دسترسی به تمام سطوح دندانی
 • محافظت از بافت لثه با کمک مواد مخصوص (مطابق تصویر زیر). پوشاندن لثه با این ماده به این منظور انجام می شود که مواد سفید کننده دندان به لثه آسیب نزنند.
 • اعمال یک ژل سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن بر روی دندان ها به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه
 • در طی مدت زمانی که ژل سفید کننده بر روی دندان ها قرار می گیرد، برای فعال کردن مواد سفید کننده موجود در آن از دستگاه لایت کیور یا لیزر استفاده می شود. به این شکل نور را به ژل میتابانند. نور نیز باعث فعال شدن هیدروژن پراکسید می شود. بدین ترتیب روند سفید شدن دندان ها آغاز می شود.
بلیچینگ دندان
 • ممکن است چند بار نیاز باشد تا به دندان ها ژل زده شود. هر بار ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان اختصاص میابد. پس از هر بار ساکشن کردن ژل، میزان سفیدی دندان ها چک می شود. تا ببینند آیا دندان ها آنطور که مراجع خواسته سفید شده اند یا خیر.
 • اگر دندان ها بیش از حد دچار تیرگی، زدی و خلاصه تغییر رنگ باشند ممکن است در یک جلسه با کمک بلیچینگ دندان در مطب سفید نشوند و نیاز به یج جلسه دیگر باشد. اگر چنین باشد شما یک روز  دیگر برای سفید کردن دندان ها باید مراجعه کنید.
جالب و آموزنده  آشنایی با پوسیدگی دندان جلو + بررسی دلایل پوسیدگی دندان و درمان با لیزر

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: تفاوت بریج و ایمپلنت دندان چیست؟


چه عواملی دندان‌های ما را زرد رنگ می‌کنند؟

دندان ها به مرور زمان بر اثر تماس داشتن با مواد غذایی رنگی و مختلف تغییر رنگ می دهند. این یک امر طبیعی ست. هر چند که رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند این امر را به تاخیر بیندازد یا از شدت آن بکاهد، اما تغییر رنگ دندان ها در طول زمان امری اجتناب ناپذیر است.

افزایش سن

با گذشت زمان و به صورت کاملا طبیعی مینای دندان تحلیل می‌رود. و کم کم لایه زیرین آن که به عاج مشهور است خودش را نشان میدهد. این لایه تقریبا زرد رنگ است.

خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها

برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها ذاتا موجب تغییر رنگ دندان ها میشوند.

زرد شدن دندان‌ها

قهوه و شراب نمونه های بارز این نوشیدنی ها هستند.

مصرف برخی داروها

برخی از آنتی بیوتیک ها و حتی آنتی هیستامین ها میتوانند موجب تغییر رنگ دندان ها شوند.

بروز آبسه، کیست یا آفت دهان و دندان

به دنبال بروز آسیب ناشی از آبسه ها، کیست ها و آفت های دهان مینای دندان نیز ممکن است آسیب ببیند. در نتیجه لایه زیرینش خود را نشان دهد.

استعمال دخانیات (مخصوصا سیگار)

تنباکو و تمام مشتقاتش حاوی دو ماده خطرناک و سمی قطران و نیکوتین هستند که مستقیما می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند.

سیگار کشیدن و زرد شدن دندان

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: انواع پوسیدگی دندان و شناخت مراحل آن


مزایای بلیچینگ دندان چیست؟

 • در استفاده از روش بلیچینگ برای سفید کردن دندان نیاز به تراشیدن دندان نیست. اما برای استفاده از لمینت دندان سطح مشخصی از دندان برای پیوند مستحکم باید تراشیده شود. در صورتی که دندانی را مجبور به تراشیدن بودید باید بدانید به احتمال زیاد بخشی از مینای دندان خود را از دست داده‌اید.
 • روش بلیچینگ دندان روشی ساده، آسان و سریع است. در مدت زمان کمی میتوانید تغییرات لازم بر روی دندان خود را مشاهده کنید. البته در صورتی که دو روش آفیس و خانه را اگر با یکدیگر استفاده کنید نتیجه سریعتر و مطلوب تری دریافت میکنید.
 • بدلیل آنکه این روش نیازی به تراشیدن دندان ندارد از آن به عنوان یک روش کم تهاجمی یاد میشود.
 • هیچ گونه دردی هنگام انجام بلیچینگ احساس نخواهید کرد و روشی کاملا بدون درد است.
 • استفاده از روش بلیچینگ نسبت به دیگر روش‌های مشابه برای سفید کردن دندان از نظر هزینه مقرون به صرفه‌تر است.
 • در مدت زمان بسیار کوتاهی این پروسه برای شما انجام میشود مخصوصا اگر فقط نیاز به استفاده از آفیس بلیچینگ داشته باشید.
جالب و آموزنده  ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی چیست؟

سخن پایانی

در این مطلب درباره بلیچینگ دندان خواندیم. قابل ذکر است که می‌توان با پرهیز از خوردن مواد غذایی و عاداتی که باعث تغییر رنگ در دندان‌ها می‌شوند (که در قسمت تغییر رنگ دندان‌ها به آن‌ها اشاره شد). با این کار می‌توان نتیجه حاصل شده از بلیچینگ را به مدت طولانی‌تری حفظ کرد. امید است این محتوا برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را رد اکمنت با ما به اشترا بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا