اخبار دندانپزشکی

تفاوت بریج و ایمپلنت دندان چیست؟

روش‌های جایگزینی دندان در ۳۰ سال اخیر موفقیت‌ها و پیشرفت‌های زیادی داشته است. هنگامی که دندان‌ها می‌افتند یا کشیده می‌شوند، احتمال عفونت افزایش می‌یابد. روش مناسب پر کردن جای خالی دندان تاثیر بسیار مهمی در زیبایی لبخند است. برای جایگزینی دندان از دست رفته، اولین چیزی که باید بدانید تفاوت های بین بریج و ایمپلنت دندان است. سوال بسیاری از افراد برای جایگزینی دندان از دست رفته این است: ایمپلنت یا بریج ؟ اغلب ایمپلنت بهترین گزینه برای پر کردن جای خالی دندان است. برای تصمیم گیری در این زمینه، عوامل متعددی باید در نظر گرفته شوند از جمله اینکه آیا دندان سال ها پیش از دست رفته است یا به تازگی

جایگزین مناسب برای دندان های از دست رفته

دندان یکی از مهمترین و حیاتی ترین اعضای صورت است که در دو مرحله از زندگی انسان و به شکل شیری و دائمی شکل گرفته. و نقش بسیار مهمی در زیبایی، تلفظ، فرآیند جدیدن و کمک به هضم غذا بر عهده خواهد داشت. متاسفانه از دست دادن دندان های دائمی یکی از آزاردهنده ترین اتفاقاتی است. که به دلایل متفاوتی در افراد رخ نداده و تاثیرات نامطلوبی بر کیفیت زندگی آنها ایجاد خواهد نمود. از این رو تلاش بشر همواره در حوزه دندانپزشکی متمرکز و ابداع روش های موثر و دائمی به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته. توانسته از متدهای نوین ای مانند بریج و یا اصطلاحاً و پل های دندانی و ایمپلنت را جایگزین روش های قدیمی مانند استفاده از دندان های تکه ای و مصنوعی نماید.

تفاوت بریج و ایمپلنت دندان

بریج دندان چیست؟

بریج و یا اصطلاحاً پل دندانی یکی از روش های نسبتا قدیمی به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. مهمترین معایب اصلی این روش، تهاجمی بودن آن و ایجاد تراش در سطح دندان های سالم مجاور دندان از دست رفته به شمار می آید. امروزه این روش تنها برای افرادی به کار برده می شود. که در دندان های مجاور دندان از دست رفته.دارای پوسیدگی فراوان بوده و پس از اتمام فرایند ترمیم ای و یا اندودانتیکس احتیاج به روکش خواهند داشت. بریج دندان در بیشتر موارد به دو شکل یک طرفه و یا دو طرفه پایه‌گذاری شده و با استفاده از دندان های مجاور دندان از دست رفته در جای خود قرار داده می شود.

جالب و آموزنده  کمر درد اوایل بارداری - بررسی علت کمردرد در اوایل بارداری و روش های پیشگیری از آن

ایمپلنت و یا کاشت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان مانند لمینت یکی از روش های دائمی و پرطرفدار به منظور جایگزین کردن قطعی دندان های از دست رفته بر پایه اتصال پروتزهای دندانی در پایه های فلزی تیتانیومی است. این روش درمانی و زیبایی از میزان تهاجم بسیار کمتری برخوردار بوده و هیچگونه آسیبی را به دندان های مجاور دندان از دست رفته وارد نخواهد نمود.

ایمپلنت و بریج دندان چه تفاوتی با هم دارند؟

همانطور که پیشتر نیز گفته شد اطلاع از تفاوت های ایمپلنت و بریج دندان توسط دندانپزشک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و یکی از سوالات رایج در جمعیت متقاضیان جایگزین کردن دندان های از دست رفته به شمار می آید.

بریج دندان

میزان آسیب به دندان های مجاور

یکی از مهمترین و اصلی ترین تفاوت های ایمپلنت و بریج دندان، میزان تهاجم و آسیب وارد شده به دندان های مجاور دندان از دست رفته. و احتیاج به تراشیدن دندان ها به منظور پایه گذاری در روکش و یا ساخت پل های دندانی است. این اتفاق در ایمپلنت های دندانی به هیچ عنوان وجود نداشته و از این رو یکی از روش های کم عارضه به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته به شمار می آید.

طول عمر دندان جایگزین شده

یکی دیگر از مهم ترین و قابل توجه ترین تفاوت های ایمپلنت و بریج دندان، میزان ماندگاری آن ها به عنوان یکی از روش های درمانی است. قطعاً ایمپلنت از ماندگاری بسیار بالایی برخوردار بوده. و در صورت رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های اولیه و ثانویه، تا ۱۵ سال احتیاج به تعویض مجدد نخواهد داشت..

جالب و آموزنده  ایمپلنت دیجیتال دندان، مزایا و معایب آن

زیبایی ظاهری دندان بعد از ایمپلنت و بریج

یکی دیگر از پارامتر های مهم درخصوص بررسی تفاوت های ایمپلنت و بریج دندان میزان زیبایی ظاهری این افراد است. ایمپلنت به دلیل پایه‌ گذاری و فرو رفتن کامل پروتز های تهیه شده در لابراتوار های دندانسازی، از ظرافت و زیبایی بسیار بیشتری برخوردار بوده و به عنوان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند و خدمات زیبایی نیز به شمار می‌آید.

ایمپلنت دندان

هزینه های درمان از مهم ترین تفاوت های ایمپلنت و بریج دندان

یکی دیگر از مهمترین و اصلی ترین تفاوت ها و دغدغه های موجود در خصوص این دو روش درمانی، میزان هزینه‌ های مورد نیاز است. متاسفانه این تفاوت یکی از مهمترین معایب روش ایمپلنت دندان به شمار آمده. و از مهمترین دلایل انصراف متقاضیان به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته محسوب می شود. هیچ یک از هزینه‌های درمانی ایمپلنت تحت پوشش بیمه های درمانی قرار نداشته و به شکل کامل بر عهده متقاضی می باشد.

سخن پایانی

دندان نقش مهمی در زیبایی چهره دارد. از دست دادن دندان های دائمی دغدغه همه ی افراد است. اما روش های جایگزین برای دندان های از دست رفته وجود دارد. در این مقاله به طور روش های جایگزین را توضیح دادیم.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

https://rizy.ir/1fS6XUhttps://bit.ly/3tkfPFe
https://1ea.ir/4DyaBW93https://linky.nu/tSjN
https://b2n.ir/r02486https://clck.ru/XJTiR

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا