اخبار دندانپزشکی

ایمپلنت دیجیتال دندان، مزایا و معایب آن

ایمپلنت دیجیتال دندان یکی از تکنولوژی های مدرن در علم دندانپزشکی است. اگر دندانتان را به هر دلیلی از دست داده اید، و به خط لبخندتان آسیب رسانده باشد. ایمپلنت دندان، روشی مناسب برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته شما است. ایمپلنت از طریق استخوان فک شما پشتیبانی می‌شوند. از ایمپلنت دیجیتالی نسبت به ایمپلنت سنتی استقبال بیشتری می شود. ما در این مقاله در مورد ایمپلنت دیجیتالی صحبت می کنیم. (علایم تنبلی روده)

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

ایمپلنت دیجیتال با استفاده از ابزار های مدرن و نرم افزار های سه بعدی انجام می شود. برای تعیین کردن محل کاشت دندان ایمپلنت و مشخص شدن میزان حجم استخوان فک که امری بسیار ضروری است. به وسیله اسکن سه بعدی گرفته میشود. به این صورت که ابتدا اسکن سه بعدی از داخل دهان بیمار گرفته میشود تا شرایط استخوان فک در اسکن سه بعدی به صورت دقیق مورد تحیلیل و بررسی قرار گیرد. (معنی هتروژن در سونوگرافی چیست)

ایمپلنت دیجیتال دندان

همانطور که گفتیم به دست آوردن این اطلاعات اولین گام برای کاشت ایمپلنت دیجیتال است. این اطلاعات بسیار مهم است زیرا دندانپزشک با داشتن این اطلاعات در هنگام جراحی کمتر به بافت های مجاور آسیب میرساند و در نتیجه درد و خونریزی را تا حد ممکن کم میکند. به همین علت به ایمپلنت دیجیتال، ایمپلنت فلپ لس نیز گفته می شود. (آکنه صورت چیست)

در مرحله بعد، ساختن پروتز و روکش دندانی مورد نیاز ایمپلنت دیجیتال است. که به وسیله نرم افزار سه بعدی کد قابل طراحی و ساختن است. نرم افزار (CAD/CAM) یک برنامه ای است که برای طراحی و ساخت ایمپلنت دیجیتال با استفاده از کامپیوتر و دیگر تجهیزات دیجیتال صورت می گیرد. با استفاده از این روش می توان زیباترین روکش های دندان را به صورت سه بعدی ساخت. (طول عمر بیماران سلیاکی)

جالب و آموزنده  هر آنچه درباره ی کاشت مو + چرا بعد از کاشت مو نباید رابطه داشت؟

روند انجام ایمپلنت دیجیتال

ساخت ایمپلنت دیجیتال در دو مرحله طول میکشد .در مرحله اول فرد بیمار عکس های مورد نیاز برای کاشت را تهیه می کند. و دندانپزشک بعد از بررسی و تحلیل وضعیت فک استخوان جراحی کاشت ایمپلنت را آغاز میکند .در این مرحله دندانپزشک به وسیله نرم افزار ( کد کم ) و سایر تجهیزات دیجیتالی شروع به جراحی کاشت میکند و دندان ایمپلنت با کمترین درد و خون ریزی و همچنین کمترین میزان برش بافت ها های لثه کاشته میشود. (طریقه استفاده از اتو صورت)

جایگزین دندان با ایمپلنت

در روش دیجیتال پس از قراردادن پایه ایمپلنت دیگر نیاز به بخیه لثه ها وجود ندارد. به این علت که برش ایجاد شده برای قرار دادن کاشت ایمپلنت به اندازه ای کوچک است که به بخیه احتیاج پیدا نمیکند. سپس بیمار باید حدود ۹ الی ۱۲ هفته باید صبر کند تا پایه ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد .پس از جوش خوردن پایه به استخوان ، حال نوبت اتصال اباتمنت و روکش است. برای روکش ایمپلنت باید مراحل روکش باید قالب گیری انجام شود و توسط لابراتور به صورت دیجیتال ساخته شود. (غدد لنفاوی کشاله ران)

روش دیجیتال چه معایبی دارد؟

در واقع ایمپلنت دیجیتالی در روند جراحی و استفاده از تکنولوژی و طول درمان با ایمپلنت های سنتی فرق دارند. و از لحاظ ساختار کاملا شبیه هم هستند. به همین علت نمیتوان گفت که این روش دارای معایبی جدا از ایمپلنت های معمولی هستند . تنها معایبی که این روش دارد هزینه بیشتر درمان آن است که این از لحاظ علمی عیب به حساب نمی آید. بنابراین استفاده از این روش کاشت ایمپلنت بخاطر محاسنی که دارد واقعا با ارزش است. (متخصص غدد به انگلیسی)

جالب و آموزنده  ارتودنسی متحرک چیست؟ + معرفی انواع روش های ارتودنسی متحرک + هزینه ارتودنسی در سال 1403

ایمپلنت دیجیتال چه مزایای دارد؟

ایمپلنت دیجیتال

از شاخص ترین مزایای این روش ایمپلنت میتوان به موارد زیر اشاره کرد: (بیماری لوپوس چیه)

  • احساس درد کمتر
  • به دلیل سوراخ بسیار کوچک دیگر نیاز به بخیه نیست
  • همانطور که گفتیم تورم و خونریزی را تا حد امکان کاهش میابد.
  • همچنین دقت در عمل کاشت را دو چندان میکندبازگرداندن عملکرد دندان های خود با بهترین گزینه بعدی برای دندانهای طبیعی.
  • بهبود خط لبخند شما
  • کاشت دندان های دیجیتال می توانند به دندانهای دیگر شما در موقعیت صحیح خود کمک کنند و اجازه ندهند فشار ایجاد شود که دندان ها را جابجا کند.
  • کاشت دندان های دیجیتال بسیار طولانی تر از پروتز و پل های ثابت هستند. اگرچه ممکن است تاج نیاز به تعویض داشته باشد ، اگر به درستی از آنها مراقبت کنید ، می تواند یک دهه یا بیشتر طول بکشد.

سخن پایانی

ایمپلنت دیجیتال روشی جدید در جایگزین دندان های از دست رفته می باشد. ایمپلنت دیجیتال با استفاده از ابزار های مدرن و نرم افزار های سه بعدی انجام می شود. ساخت ایمپلنت دیجیتال در دو مرحله طول میکشد. در بالا به طور کامل ایمپلنت دیجیتال را توضیح دادیم. (درمان سریع اوریون در بزرگسالان)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا