اخبار دندانپزشکیدرمان‌های دندانپزشکی

چرا باید ارتودنسی دندان را انجام دهیم؟

شاید برای شما که قصد انجام ارتودنسی دندان را داشته باشید سوال پیش آید که چرا این درمان مناسب شما است؟ حتما میدانید که به دلیل نامرتبی دندان های شما مشکلاتی بوجود آمده که تنها ارتودنسی به رفع آن کمک میکند و علاوه بر آن باید بدانید:

کمک به بهبود رعایت بهداشت:

به این مورد دقت کرده اید که وقتی میخواهید مسواک بزنید، به بعضی نقاط دندان دسترسی راحتی ندارید و نمیتوانید به خوبی آن را تمیز نمایید. حال تصور کنید دندان های نامرتب و کج باشند و ردیف هم قرار نداشته باشند. تمیز کردن دندان های نامرتب بسیار سخت و دشوار خواهد شد. از این جهت احتمال پوسیدگی دندان ها نیز بسیار زیاد می شود و ممکن است عفونت های لثه را نیز به دنبال داشته باشد.

 اگر شما بتوانید دندان خود را به خوبی تمیز کنید درگیر چنین مسائلی نخواهید شد. اما باید بدانید که با وجود ایرادات دندانی این کار دشوار است اما ارتودنسی به شما کمک خواهد کرد ، دندان های صاف و سالمی داشته باشید و بعد از دوره درمان به راحتی از پس تمیز کردن آن بر آیید.

کمک به بهبود تکلم:

از مشکلات دیگری که دندان های نامرتب می توانند ایجاد کنند، ایراد تلفظ و تکلم است که می توان این مورد را با ارتودنسی بر طرف نمود .

بهبود زیبایی:

  تقاضای بیشتر مردم از درمان ارتودنسی ، جنبه زیبایی است. قطعا اگر دندان های نامرتب در دهان شما وجود داشته باشد، لبخند شما زیبا نخواهد بود. شما با درمان ارتودنسی دندان  می توانید این موضوع را درمان نمایید و به زیبایی خود بیافزایید. همچنین با درمان ارتودنسی مشکلاتی همچون عقب یا جلو بودن چانه را نیز میتوانید برطرف سازید و صورتی زیبا داشته باشید.

جالب و آموزنده  نوع رنگ لثه در انسان ها به چه عواملی بستگی دارد؟ + علت تغییر رنگ لثه ها چیست؟

در حال حاضر روش های جدیدی برای برطرف کردن مشکلات دندانی بوجود آمده است و شما بابت مسائلی همچون: فاصله بین دندان‌ها، نامنظمی دندانها، نهفتگی دندانها، بیرون زدگی دندانها، بزرگی یا کوچکی فکین و … میتوانید روشی را برای خود انتخاب نمایید.

انتخاب نوع درمان به موارد زیر بستگی دارد:

 • سن
 • ظاهر دندان و زیبایی آن
 • طول دوره درمان
 • هزینه و ترجیح شخصی بیمار و متخصص

اما با این حال اگر به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید بهترین درمان را با مشورت شما انتخاب می کند . این اولویت درمانی بهترین انتخاب برای شخص شما با مشکلات شما خواهد بود.  قطعا استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها در این شاخه برای بیمار بهتر است و درمان راحتر صورت می گیرد.

بیماران با مشکلات ارتودنسی در هر سنی قابل درمان هستند بهترین زمان در سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی است ، زمانی که سر و دهان هنوز رشد می کنند و دندان ها بهتر صاف می شوند.

 با این حال ، از آنجا که هرگونه تنظیم صورت در این سنین می تواند مضر باشد. بنابراین ، والدین باید قبل از درمان این مسئله را با فرزندشان در میان بگذارند.

ارتودنسی فقط برای کودکان نیست ، بزرگسالان همچنین می توانند برای از بین بردن مشکلات نفخ شکم و بهبود لبخند آنها آن را درمان کنند.

ارتودنسی دندان

مزایا کامپوزیت دندان

یکی از خدماتی است که در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی ارائه می شود، کامپوزیت دندان است. از طریق کامپوزیت دندان می توانید به لبخندی بسیار جذاب و دلنشین دست پیدا کنید. کامپوزیت لمینت یا کامپوزیت ونیر از دیگر نام های کامپوزیت دندان است که در بین مردم محبوب است.

جالب و آموزنده  ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی چیست؟

از مزایای انواع کامپوزیت دندان موارد زیر را میتوان نام برد:

 1. روشی سریع و آسان برای ترمیم ناهنجاری ها ، نامرتبی دندان ها و طراحی لبخند. مدت زمان درمان در این روش کوتاه و بدون درد است.
 2. انواع مشکلات دندانی مانند برداشتن شکاف دندان ، شکاف لب ، پوسیدگی ، شکستگی جزئی ، ترک و درمان تغییر رنگ دندان ، اصلاح اندازه و شکل دندان های کج با استفاده از کامپوزیت قابل حل است.
 3. هزینه کامپوزیت یا لمینت دندان با توجه به مواد به کار رفته در آن متفاوت است اما به طور کلی هزینه کامپوزیت نسبت به لمینت کمتر است.
 4. در صورت آسیب دیدن کامپوزیت ، فرآیند ترمیم آن، آسان و ارزان خواهد بود.
 5. امکان انتخاب رنگ طبیعی دندان ها در کامپوزیت. اگر رنگهای کامپوزیت طبیعی را انتخاب کنید ، هیچ تفاوتی بین آنها و دندانهای خود مشاهده نخواهید کرد.
 6. روش انجام آن سریع و بدون درد است و حتی در یک روز می توان تمام دندان های خط لبخند را با این روش اصلاح کرد.
 7. فشار زیادی را متحمل می شود.
 8. در این روش مقدار بسیار کمی از سطح دندان تراشیده می شود یا در روش های مدرن سطح دندان به هیچ وجه تراشیده نمی شود.
 9. پوشش های کامپوزیتی به راحتی قابل ترمیم و پرداخت هستند. اگر یک پوشش سرامیکی ترک بخورد ، باید یک واحد جایگزین در آزمایشگاه ساخته شود. در حالی که کامپوزیت روکش ها با مواد کامپوزیتی به راحتی قابل ترمیم هستند و یا با پرداخت دندان تمیز می شوند.
 10. روکش های کامپوزیتی از روکش های سرامیکی ارزان ترند.
 11. تعویض روکش های کامپوزیت بسیار آسان تر از روکش های سرامیکی است و نیازی به اصلاح دندان ندارد.
 12. دوره درمان کوتاه و معمولاً در یک جلسه کامل انجام می شود.
جالب و آموزنده  ایمپلنت دندان

علاوه بر این نوع درمان لمینت دندان نیز میتوان روش مناسبی برای شما باشد.

کامپوزت دندان

مراحل قرارگیری لمینت دندان

تهیه لمینت دندان به طول معمول سه بار نیاز به مراجعه به مطب دندانپزشک دارد ، بار اول برای مشاوره و بار دوم برای تهیه و بار آخر برای انجام لمینت.

۱.مرحله اول از مراحل لمینت دندان، مشاوره

در جلسه مشاوره ، ابتدا اهداف خود را با دندانپزشک در میان می گذارید. با در نظر گرفتن این اهداف ، دندانپزشک دندان های شما را بررسی می کند تا مطمئن شود لمینت برای شما مناسب است. وی همچنین ممکن است برای بررسی دقیق دندان های شما اشعه ایکس بگیرد ، یا با گرفتن نمونه تصویربرداری آرایشی به شما نشان دهد بعد از لمینیت چه ظاهری خواهید داشت.

۲.مرحله دوم از مراحل لمینت دندان، آماده سازی

لمینت دندان در واقع جای بخشی از مینا را می گیرد. به همین دلیل باید مقدار کمی مینای دندان از سطح دندان تراشیده شود تا فضای مناسبی برای قرار دادن لمینت روی دندان ایجاد شود. مقدار مینای تراشیده شده در بیشتر موارد بین سه دهم تا یک میلی متر است که تقریباً برابر با ضخامت روکش لمینت است. این کار را می توان با بیهوشی یا بدون آن انجام داد.

بعد از تراشیدن مینای دندان ، دندانپزشک یک قالب یا مدل از دندان شما ایجاد می کند و آن را به آزمایشگاه دندانپزشکی می فرستد تا لمینت سفارشی شما را بسازد. بازگشت روکش لمینت از آزمایشگاه معمولاً ۲ تا ۴ هفته طول می کشد. در این فاصله از روکش های موقتی برای پوشاندن دندان استفاده می شود.

جالب و آموزنده  آشنایی با برخی از مهمترین عوارض کاشت ابروی طبیعی

۳.مرحله سوم از مراحل لمینت دندان، اتصال (Bonding)

آخرین مرحله قرار دادن لمینت روی دندان است. قبل از اتصال دائمی لمینت با سیمان مخصوص ، دندانپزشک آن را روی دندان قرار می دهد تا مناسب و رنگ آن را بررسی کند. در صورت لزوم ، آن را مرتباً برداشته و به جای دلخواه برش دهید. رنگ روکش را می توان با سایه سیمان استفاده شده تنظیم کرد. سپس دندان های شما را تمیز ، صیقل داده و مسواک می زند تا پیوند محکم تری ایجاد کند.

سپس سیمان مخصوص ، معمولاً یک رزین حساس به نور ، روکش می شود و روی دندان های شما قرار می گیرد. وقتی این پوشش در جای خود قرار گرفته است، یک روش تصفیه نوری خاص برای فعال کردن مواد شیمیایی موجود در سیمان می دهد تا سخت شدن آن تسریع شود. در آخر، سیمان اضافی برداشته می شود، ردیف دندان ها بررسی می شود و تنظیمات لازم انجام می شود. دندانپزشک شما احتمالاً از شما می خواهد طی دو هفته آینده برای یک ویزیت پیگیری شوید.

توجه داشته باشید انتخاب دندانپزشک مناسب اثز بسزایی بر روند درمان و نتیجه مثبت آن خواهد داشت.

لمینت دندان

کلینیک دندانپزشکی قلهک در تهران

شما برای ترمیم و درمان دندان احتیاج است که او را نزد فرد متخصص برد تا با توانایی بهتری به انجام کار شما بپردازند. چرا که نتیجه موفق هر درمان دندانپزشکی به متخصص آن بستگی دارد و هر چقدر در آن خبره و با تجربه باشد نتیجه بهتری برای شما خواهد داشت.

کلینیک دندانپزشکی تخصصی قلهک با همکاری جمعی از متخصصان بنام و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر کشور تأسیس گردیده است. این مجموعه مأموریت خود را همراهی با سایر مراکز دندانپزشکی برای ارایه خدمات تکمیلی دندانپزشکی از جمله خدمات تخصصی در تمامی رشته ها و نیز خدمات تحت بیهوشی قرارداده است.

جالب و آموزنده  حفره خشک دندان چیست؟

بهره مندی از دانش علمی و تجربه بالای موسسین و متخصصان این کلینیک، همچنین امکانات و تجهیزات بروز و کارآمد از جمله ویژگی های منحصر به فرد کلینیک قلهک است.

این مجموعه در تهران یکی از مراکز تخصصی دندان می باشد که دارای دندانپزشکان متخصص است و این برای کسانی که به دنبال خدمات دندانپزشکی در کنار دندانپزشک با تجربه هستند فرصت مناسبی است تا از خدمات این مجموعه بهره مند شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

تهران-خیابان شریعتی-روبروی مترو قلهک بن بست اختصاصی -پلاک ۱-طبقه اول

۲۶۶۴۰۹۰۵ – ۲۶۶۴۰۹۰۷ – ۲۶۶۴۰۹۵۷

کلینیک دندانپزشکی قلهک

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا