صنعت پزشکی

درباره‌ی ماموگرافی بدانید

شاید شما هم عنوان ماموگرافی را بسیار شنیده باشید اما هرگز برای انجام آن اقدام نکرده باشید. عدم درک صحیح از اهمیت انجام این تست می تواند عامل این مساله باشد. آیا اطلاعات شما در مورد این روش بررسی پستان، کامل است؟ باید بدانید سن سرطان شایع پستان در جهان رو به کاهش است. لزوم بررسی ماهانه پستان‌ها برای نبود توده‌ها اهمیت بسزایی دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با ماموگرافی آشنا شوید.

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی روشی متداول برای بررسی بافت پستان می باشد که به عنوان ابزاری جهت تشخیص سرطان سینه در زنان دارای تومور سینه بکار می رود. دراین روش با کمک اشعه ایکس از سینه تصاویری تهیه می شود تصاویر اشعه ایکس ماموگرام نامیده می شود. ماموگرافی با کمک دستگاه ماموگراف انجام می شود. این دستگاه شامل دو صفحه و تیوب اشعه ایکس می باشد.
همه زنان چهل ساله و بیشتر باید هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند. زنانی که افراد درجه یک آنها (یعنی مادر یا خواهرشان) مبتلا به سرطان باشند باید از ۳۵ سالگی این تست را سالانه انجام دهند.

مراحل انجام

این آزمایش معمولا به صورت ایستاده انجام می شود تکنسین پستان شما را بر روی یک صفحه قرار می دهد. در حین آزمایش هر کدام از سینه ها بین دو صفحه قرار می گیرد. این عمل باعث مسطح و یکنواخت شدن پستان ها شده تا بتوان تصاویر واضحی را از بافت پستان با حداقل دور اشعه تهیه نمود. فشرده شدن سینه بین دو صفحه ممکن است کمی موجب ناراحتی به مدت چند دقیقه برای فرد ایجاد کند. صفحه متحرک بالایی با نزدیک شدن به صفحه ثابت پایین موجب فشرده شدن بافت سینه خواهد شد. سپس دستگاه شروع به گرفتن تصویر می نماید.

ماموگرافی

این روش برای سینه دیگر نیز تکرار می شود. از شخص تقاضا می شود تا مشابه روش قبل عمل نماید. صفحه دستگاه ماموگرافی برای گرفتن تصاویر اشعه ایکش از زاویه دیگر باید بچرخد تا عکس دیگری از زاویه مخالف گرفته شود. با این عکس دو تصویر از دو زاویه پستان حاصل خواهد شد.

جالب و آموزنده  درباره لاپاراسکوپی بیشتر بدانید

آمادگی‌های لازم برای ماموگرافی

پیش از برنامه ریزی برای ماموگرافی، بهتر است هر گونه مشکلی در سینه ها وجود دارد را با پزشکتان در میان بگذارید. علاوه بر این، پزشک خود را از هر گونه جراحی قبلی، استفاده از هورمون و سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان سینه آگاه سازید.

ماموگرافی

اگر در دوران پیش از پریود به سر می برید و سینه های شما در این دوره حساس هستند، ماموگرافی را به زمان دیگری موکول کنید. بهترین زمان برای انجام این تست، یک هفته پس از پریودی است. در صورتی که احتمال می دهید باردار باشید، این موضوع را پزشک یا تکنسین پرتونگاری خود اطلاع دهید. توصیه هایی که بایستی برای انجام ماموگرافی در نظر بگیرید، شامل موارد زیر می باشند:

  • در روز آزمایش، از دئودورانت یا لوسیون زیر بغل یا روی سینه هایتان استفاده ننمایید. این موارد ممکن است به صورت رسوبات کلسیم در ماموگرافی ظاهر شوند.
  • هر گونه علامت و مشکلی را در پستان به تکنسین خود اطلاع دهید.
  • ماموگرافی های قبلی خود را در اختیار رادیولوژیست قرار دهید تا بتواند با نتیجه جدید آنها را مقایسه نماید. می توانید روی CD نتایج قبلی را به رادیولوژیست تحویل دهید.

کاربردها

  • برای بیماریابی زنان بالای ۴۰ سال از نظر سرطان پستان.
  • ارزیابی بیمارانی که توده پستان مشکوک دارند.
  • پیگیری سرطان پستان درمان شده با برداشتن قسمتی از پستان و رادیوتراپی.
  • پیگیری پستان مقابل در فردی که یک پستان به خاطر سرطان برداشته شده است.

انواع ماموگرافی

پیشرفت های اخیر در ماموگرافی شامل ماموگرافی دیجیتال، تشخیص به کمک کامپیوتر و توموسنتز پستان است.

جالب و آموزنده  علائم فشار خون پایین و راهکارهای درمان آن

ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال، ماموگرافی دیجیتال تمام رشته (FFDM) نیز نامیده می شود. این سیستم ها شبیه به سیستم های دوربین های دیجیتال هستند و کارایی بالای آنها منجر به تولید تصاویر بهتری با دوز کمتر تابش اشعه می شود. تصاویر پستان برای بررسی توسط رادیولوژیست و برای ذخیره طولانی مدت به رایانه منتقل می شود. تجربه بیمار در طول این درمان دیجیتال شبیه به ماموگرافی معمولی است.

سیستم های تشخیص به کمک رایانه (CAD)

سیستم های تشخیص به کمک رایانه (CAD) تصاویر ماموگرافی دیجیتالی شده را به منظور یافتن تراکم غیرعادی، توده یا کلسیفیکاسیون که ممکن است نشان دهنده سرطان باشند، جستجو می کنند.

ماموگرافی

سیستم CAD این قسمت ها را بر روی تصاویر مشخص می کند و به رادیولوژیست هشدار می دهد که به دقت این ناحیه را ارزیابی کند.

ترموسنتز پستان

ترموسنتز پستان که به نامو ماموگرافی سه بعدی (۳-D) و ترموسنتز دیجیتال پستان نیز نامیده می شود، شکل پیشرفته ای از تصویربرداری پستان است که چندین تصویر از پستان از زوایای مختلف ثبت می نماید و آن را به صورت یک مجموعه تصویر سه بعدی بازسازی می نماید. به این ترتیب، تصویربرداری سه بعدی سینه شبیه به توموگرافی کامپیوتری است که یک سری اسلایس های کوچک کنار هم جمع می شوند تا یک ساختار سه بعدی را ایجاد نمایند. اگر چه دوز تابش در برخی سیستم های توموسنتز پستان اندکی بیشتر از دوز مورد استفاده در روش استاندارد است، اما مورد تأیید FDA می باشد. برخی سیستم ها دوزهایی بسیار شبیه به روش معمولی دارند.

نتیجه ماموگرافی

تصاویری از یک ماموگرافی میتواند در تشخیص کلسیفیکاسیون یا رسوبات کلسیم، در سینه کمک کند. اکثر کلسیفیکاسیون ها نشانه سرطان نیستند. این آزمایش همچنین می تواند کیست ها – کیسه های پر شده با مایع را که ممکن است در طی برخی دوره های قاعدگی زنان اتفاق بیفتد و به حالت عادی برگرداند – و هر نوع توده سرطانی یا غیر سرطانی را بیابد.

نتیجه ماموگرافی

یک سیستم تشخیصی جهانی برای خواندن ماموگرافی به نام BI-RADS یا سیستم گزارش تصویری و پایگاه داده تصویربرداری پستان وجود دارد. در این سیستم، هفت دسته از صفر تا شش وجود دارد. هر دسته توصیف می کند که آیا عکس های بیشتری مورد نیاز هستند و اینکه آیا یک منطقه احتمالا دارای یک توده خوش خیم (noncancerous) یا سرطانی است.

جالب و آموزنده  واریس مری چیست؟

مدت زمان انجام ماموگرافی

هنگام انجام ماموگرافی هر پستان به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد هر پستان بین دو صفحه مخصوص قرار گرفته می شود. این صفحات چیزی حدود ۱۰ ثانیه پستان را تحت فشار قرار می دهد در نهایت دو تصویر متفاوت یک تصویر از بالا و دیگری از هر طرف پستان گرفته می شود. معمولا مدت زمان انجام ماموگرافی تشخیصی طولانی تر از حالت غربالگری می باشد. برای انجام عکسبرداری تشخیصی حدود نیم ساعت زمان لازم است. دلیل این طولانی شدن مدت نسبت به ماموگرافی غربالگری این است که تصاویر بیشتری گرفته می شود.

سخن پایانی

در این مقاله درباره ماموگرافی خواندیم. این تست یکی از راههای تشخیص سرطان پستان است که می تواند منجر به کشف سرطان پستان در مراحل اولیه شود. در این روش درمانی از دوز پایین اشعه ایکس استفاده می شود، بنابراین نگران عوارض جانبی آن نباشید. به سلامت خود اهمیت دهید و چکاپ‌های سالانه لازم را فراموش نکنید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود در میان بگذارید:

https://bit.ly/3vluS28https://b2n.ir/y61333
https://cutt.ly/CRfMANGyun.ir/qp5uxe
https://1ea.ir/MyOqwR95http://iwo.ir/jypob

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا