اخبار پزشکی

منابع آزمون دستیاری پزشکی و شرایط ثبت نام

احتمالا یکی از مهم ترین سوالات و اصولی ترین پرسش‌های افراد و داوطلبین آزمون دستیاری که آمادۀ شرکت در آن می‌شوند این است که بهترین منابع آزمون دستیاری دقیقا کدامند و چه منابعی خلاصه‌ترین مطالب را ارائه می‌دهند.

البته این مورد واضح است که هر موسسۀ بزرگ و کوچکی قصد دارد تا جزوات و درسنامه‌های خود را بعنوان بهترین منابع آزمون دستیاری پزشکی معرف نمایند. احتمالا تا به حال در کانال‌ها و پیج‌های مختص آزمون دستیاری پزشکی عضو بوده‌اید. از تصاویر تلگرامی و واتسپ تا پست‌های اینستاگرامی و دیگر پیام‌رسان‌ها با مضمون رضایت از جزوات برخورده باشید. مثلاً در جایی آمده بود: «خیلی متشکرم از منابع فوق‌العاده‌تون که من تونستم با منبع با کتاب‌های شما رتبه‌ی …. را کسب کنم»

اما با این حال در عین ادعاهای بی‌پایه و اساس و متعددی که در رابطه با منابع وجود دارد باید به این نکته توجه کنیم که داوطلبین الزاماً به صورت فردی و شخصی اقدام به انتخاب بهترین منبع می‌کنند و این منبع متناسب با نیازهای ایشان در نظر گرفته شده است و نه صرفاً در قالب و شکلی کلی، برای همه تجویز شود. در مقالۀ حاضر قصد داریم تا راهنمایی کلی در رابطه با انتخاب بهترین منبع را به شما داوطلبین محترم آزمون دستیاری ارائه نماییم. در واقع این یک نقشۀ راه برای موفقیت شما بر اساس راهنمایی‌های بهترین‌های این حوزه است.

پس نهایتاً بهترین خلاصه برای آزمون دستیاری کدام موارد است؟ پیش از شروع این موضوع، خاطر داشته باشید که هیچ بقالی نمی‌گوید ماست من ترش است. پس اگر موسسه‌ای -حتی بهترین موسسۀ مطرح این حوزه- مطلب یا موضوعی غیراصولی و یا نامطلوب برای آزمون دستیاری ارائه دهد، قاعدتاً به شما نمی‌گوید که «این منبع خوب نیست و بهتر است از جای دیگری تهیه کنید» و سعی می‌کند همان منبع ضعیف را برایتان طوری ارائه دهد که تصور کنید بهترین منبع است و آن را تهیه نمایید. اما نهایتاً آن موسسه به سود خودش فکر می‌کند و از جهات بازاریابی، طوری محصول خود را ارائه می‌کند که متضرر نشود. اما تصمیم‌گیری در مورد بهترین منابع به عهده‌ی شماست.

جالب و آموزنده  پزشکی زنان چه کاری انجام می دهد؟ + معرفی بهترین دکتر متخصص زنان و زایمان
منابع آزمون دستیاری پزشکی و شرایط ثبت نام
منابع آزمون دستیاری پزشکی و شرایط ثبت نام

چگونه بهترین منابع آزمون دستیاری را انتخاب کنیم؟

بهترین منابع آزمون دستیاری منابعی هستند که توسط افرادی تالیف می‌شوند که دید بالاتری نسبت به تاپیک مورد بحث داشته باشند. و این به این معناست که برای مثال در درس نفرولوژی، شما زمانی که یک متخصص و یا یک فوق‌تخصص در مورد این مبحث صحبت می‌کند و یا تدریس می‌کند و یا یک کتابی را تالیف می‌کند، به طور جامع با بیماران این مبحث در ارتباط است. و این باعث می‌شود، علائم رایج، نحوه‌ی وورک آپ صحیح، و اپروچ به بیمار را از دید واقعی و عملگرایانه که همانا برابر است با همان منابع آزمون دستیاری، مورد بررسی قرار دهد. اما این قطعاً از دیدگاه فردی تازه ‌کار متفاوت خواهدبود. لذا همین است که آزمون دستیاری یک آزمون بسیار چالش‌برانگیز است.

و حالا بهترین منابع آزمون دستیاری کدام منابع هستند.

بهترین منابع آزمون دستیاری و یا به عبارت بهترین منابع خلاصه آزمون دستیاری منابعی هستند که توسط اساتیدی تعریف شده باشند که دید بالینی خوب همراه با سواد علمی بالا داشته باشند.

در درسنامه‌های نوآوران دانش، درسنامه‌های طلایی نوآوران دانش و حتی مجموعه‌های مرور جادویی سعی بر آن بوده که اساتید تخصصی و حتی طراحان سوال، چه در سنوات گذشته در مورد طرح سوال با ما همکاری داشتند، تالیف کتب درسنامه‌ی طلایی را برعهده بگیرند.

بهترین منابع آزمون دستیاری از دیدگاه افراد مختلف متفاوت است. در طول سال‌های گذشته با توجه به شرایط اقتصادی کشور، موسسات خوب از گردونه این رقابت حذف شدند و تعداد موسسات پر سابقه و خوبی که در دستیاری فعالیت داشتند با گذشته‌ی قوی، و باقیمانده شاید از نصف انگشتان یک دست نیز کمتر باشد.

جالب و آموزنده  تنبلی تخمدان چیست؟ + لیست بهترین متخصص غدد

برای مثال یکی از منابع همیشگی دانشجویان در برخی دروس کتاب‌های تالیفی آقای دکتر مجتبی کرمی بود. که متاسفانه از دو سال گذشته براساس رفرنس‌های جدید تالیف نشده است.

همانطور که می‌دانید سوالات آزمون دستیاری پزشکی حول محور تغییرات و رفرنس‌های جدید می‌چرخد. برای مثال اگر تاپیکی در آزمون دستیاری به عنوان تاپیک جدید یا تغییراتی به عنوان تغییرات جدید در کتب رفرنس اعلام شود، این نقطه و این مبحث از دید طراحان سوال ارزش بالاتری دارد. لذا متاسفانه این کتاب‌ها و این منابع ارزشمند از چرخه‌ی آزمون دستیاری به طور خواسته یا ناخواسته حذف شدند. در حال حاضر به جرأت می‌توان گفت تنها درسنامه‌های آپدیت در کشور که براساس رفرنس های جدید هستند، درسنامه‌‌های طلایی نوآوران دانش می‌باشند. نوآوران دانش همواره سعی کرده تا آپدیت‌ترین منابع را در اختیار داوطلبین قرار دهد.

بنابراین از بابت این که سوال دستیاری مطرح شود و تغییرات آن در کتب درسنامه طلایی نوآوران دانش وجود نداشته باشد محال است.

از دیگر منابع آزمون دستیاری در منابع خلاصه آزمون دستیاری می‌توان به مجموعه‌‌های پارسیان دانش، گایدلاین‌های دکتر احمدی و شاید بتوان گفت اخیراً یک موسسه‌ی تازه کار به نام نشر «ر» نیز در میان ناشران منابع خلاصه آزمون دستیاری پا به عصره وجود گذاشته است.

اما به طور کلی در حال حاضر برای مثال گاید‌لاین‌ها در تمامی دروس، در دسترس نیستند وشکایت رایج داوطلبین در مورد حجم بسیار زیاد و کتاب‌های دو ستونه، گایدلاین‌ها باعث شده است که نقطه‌ی توجه داوطلبین از گایدلاین‌ها به سایر منابع منعطف شود. در مورد پارسیان دانش هم عدم آدپدیت کتب جدید یکی از نقاط ضعف می‌باشد.

جالب و آموزنده  با انواع لنز چشم آشنا شوید + نکات مهم هنگام استفاده

نتیجه‌گیری بهترین منابع آزمون دستیاری:

باز هم متذکر می‌شویم که بهترین منابع آزمون دستیاری، بعهده‌ی خود داوطلب می‌باشد اما شک نکنید که درسنامه‌های طلایی نوآوران دانش پوشش صددرصدی را در تمامی دروس برای شما به ارمغان خواهد آورد.

اما بطور خلاصه‌ و قطعی اگر بخواهیم نتایج حاصل از درسنامه ی طلایی نوآوران دانش در مباحث مختلف مورد بررسی قرار دهیم. در آزمون‌های دستیاری ۵ سال گذشته درسنامه‌های طلایی نوآوران دانش حداقل بیش از ۹۰% سوالات را در هر مبحث پوشش داده‌اند. در مورد کتب مرور جادویی که حجم کمتر از کتب درسنامه‌دارد، در برخی مواقع حتی حجم نیز دارند، پوشش دهی سوالات بیش از ۷۵% بوده و این رقم در مقابل حجم این کتاب‌ها یک دلیل فوق‌العاده است که تاکنون در تاریخ آزمون دستیاری کشور با این حجم و این میزان از پوشش‌دهی منبعی در دسترس نبوده.

نکته‌ی پایانی:

باز هم متذکر می‌شویم انتخاب بهترین منابع میتواند براساس سلایق شما باشد. برخی افراد در زمان مطالعه آزمون دستیاری علاقه‌دارند که به صورت روزنامه‌وار درس بخوانند. یعنی مطالب منسجم. برخی علاقه‌مند به مطالب سرتیتروار هستند. و برخی دیگر نیز دوست دارند از کلمات کلیدی و یا یادآورها استفاده کنند. اما با لطف خداوند ما در موسسه‌ی نوآوران دانش توانسته‌ا‌یم طیف وسیعی از این فعالیت را پوشش دهیم. برای مثال افرادی که مطالب منسجم را ترجیح می‌دهند درسنامه‌های طلایی و افرادی که سرتیتروار را ترجیح می‌دهند از کتب مرور جادویی استفاده بنمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا