اخبار پزشکی

۵ علامت که ممکن است نشان دهنده سرطان بیضه باشد

سرطان بیضه یکی از شایع‌ترین بدخیمی‌هایی بوده که در این سال‌ها در مردان بسیار افزایش پیدا کرده است. این بیماری می‌تواند با عوارض بسیار وحشتناکی همراه باشد و در صورت عدم درمان به‌موقع، مرگ در انتظار فرد خواهد بود.

درصورتی‌که سلول‌های این ناحیه دچار رشد کنترل نشده‌ای شود، می‌تواند چنین مشکلاتی را به‌دنبال داشته باشد. با توجه به اهمیت تشخیص زودهنگام چنین بیماری‌هایی، در ادامه مقاله ۵ مورد از علائمی که می‌تواند نشان‌دهنده این سرطان باشد را بیان کرده‌ایم.

تورم در بیضه، اولین علامت قابل مشاهده در پی بدخیمی

قبل از آنکه به معرفی علائم شایع بروز سرطان در بیضه بپردازیم، باید این موضوع را تذکر دهیم که تشخیص نهایی بیماری بر عهده پزشک متخصص خواهد بود. در حقیقت، در صورت مشاهده هر علامت نمی‌توان به‌طورقطع گفت که به چنین بدخیمی مبتلا هستید؛ برای پیگیری و تشخیص دقیق‌تر مشکل، معاینه و انجام آزمایشات لازم ضروری خواهد بود.

شاید اولین علامتی که در پی بروز سرطان بیضه در بیماران مشاهده شود، احساس تورم و برآمدگی روی یک یا هر 2 چنین ارگان‌هایی است. البته باید این نکته را درنظر داشته باشید که در حالت طبیعی، بیضه راست کمی‌ بزرگ‌تر است.

همین موضوع سبب می‌شود گاهی اوقات افراد دچار وسواس شوند. این در حالی f,ni که چنین تفاوت اندازه‌ای بین بیضه‌ها طبیعی است. اما اگر متوجه افزایش سایز و تورم در یکی از آن‌ها نسبت به قبل شدید، باید چنین علامتی را به‌عنوان یک نشانه جدی درنظر بگیرید.

دقت داشته باشید که معمولا تورم در بیضه بدون درد بوده و در مراحل اولیه اندازه‌ آن ناچیز است. اگر بیمار به این علامت توجهی نکند، ابعاد آن بزرگ‌تر می‌شود و می‌تواند علائم دیگری را در فرد ایجاد کند. به همین دلیل، همواره توصیه بر تشخیص به‌موقع بیماری است.

جالب و آموزنده  علت سردرد در جلوی سر چیست؟

تجمع مایع در کیسه بیضه به‌دنبال سرطان این ناحیه

از دیگر علائمی که می‌تواند زنگ خطری برای بروز سرطان در بیضه باشد، تجمع مایع در این ناحیه است. جمع‌شدن مایع اگر به‌صورت ناگهانی در کیسه بیضه اتفاق افتاده باشد، باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و هرچه سریع‌تر برای اقدامات تشخیصی، به متخصص مراجعه شود.

احساس درد در پی سرطان بیضه

ذکر این نکته لازم است که به‌طور معمول سرطان‌های بیضه با علائمی همراه نیست. به همین علت، تشخیص چنین بیماری در مراحل اولیه کار دشواری خواهد بود. بیمارانی که بدخیمی بیضه در آن‌ها بروز پیدا می‌کند، معمولا تا مراحل پیشرفته‌تر آن هیچ دردی را تجربه نخواهند کرد.

اما گاهی اوقات فرد ممکن است چنین علامتی را به‌همراه داشته باشد. برخی از مواقع بیمار در همان ناحیه درد را احساس می‌کند. اما خیلی از اوقات این درد به‌صورت گنگ و مبهم در ناحیه کشاله ران فرد ایجاد می‌شود و بیمار نمی‌تواند ناحیه دقیق آن را مشخص کند.

ازجمله نکات قابل‌توجه درمورد بروز چنین علامتی در پی سرطان این ناحیه آن است که درد معمولا در یکی از بیضه‌ها احساس می‌شود. در حقیقت، سرطان بیضه‌‌ در اکثر کیس‌ها در یکی از آن‌ها بروز پیدا می‌کند و ۲ طرفه نیست.

احساس سنگینی بیضه‌ در بدخیمی‌های آن

از دیگر علائمی که در صورت بروز سرطان در ناحیه بیضه باید به آن توجه جدی شود، احساس سنگینی این ارگان است. با توجه به آنکه هنگام سرطانی ‌شدن بیضه‌ها، توده‌های توپری در این نواحی تشکیل می‌شود، فرد چنین احساسی خواهد داشت.

در حقیقت، بیضه‌ها حالت افتادگی پیدا می‌کند و این علامت نیز به‌صورت یک‌طرفه مشاهده می‌شود. یکی از عللی که سبب بروز چنین علامتی در فرد خواهد شد، تجمع مایع در ناحیه اطراف هر بیضه است. اگر با چنین نشانه‌ای مواجه شدید، حتما برای معاینه بیشتر به متخصص مربوط مراجعه کنید.

جالب و آموزنده  از این 10 دکتر گوش و حلق و بینی مشاوره آنلاین بگیرید

افزایش سایز پستان‌ها در مردان در پی بروز سرطان بیضه

یکی از علائم بسیار نادر که در پی بدخیم ‌شدن بیضه احتمال بروز آن وجود دارد، افزایش سایز در پستان‌ها است. علی‌رغم اینکه چنین علامتی در همه افراد مشاهده نخواهد شد؛ اما در صورت بروز افزایش در سایز پستان‌ها، باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

یکی از دلایلی که می‌تواند سبب چنین علامتی در مردان شود، تغییرات هورمونی ناشی از سرطان در ناحیه بیضه است. در حقیقت زمانی ‌که بدخیمی در بیضه‌ها اتفاق می‌افتد، احتمال آنکه هورمون‌های استروژن، پروژسترون و تستوسترون در بدن افزایش یابد، وجود خواهد داشت.

با افزایش مقدار این هورمون‌ها، تغییراتی در کل بدن رخ می‌دهد. یکی از علائمی که می‌تواند نشان‌دهنده وجود تومور و بدخیمی در بیضه‌ها باشد، افزایش ناگهانی و نسبتا زیاد در سایز پستان‌ها است. به همین سبب، در صورت مشاهده باید به یک متخصص مراجعه شود.

آیا مشاهده هریک از علائم گفته‌شده نشانه سرطان بیضه است؟

یکی از نکات قابل توجه برای تشخیص سرطان در بیضه‌ها آن است که بروز یک علامت نمی‌توان نشان‌دهنده قطعی چنین بیماری باشد. در حقیقت، برای آنکه به وجود بدخیمی در هر ناحیه‌ای از بدن شک کنید، باید چندین علامت باهم مشاهده شود.

همچنین، خیلی از علائم گفته‌شده ممکن است در سایر مشکلات مربوط به بیضه‌ها مشاهده شود. در نتیجه، باید به یک پزشک متخصص مراجعه شود تا به‌صورت افتراقی بتواند به تشخیص قطعی برسد. حتی خیلی از اوقات نیاز است آزمایش‌های مکملی صورت بگیرد تا بتواند به وجود چنین بدخیمی در بدن پی ببرد.

مهم‌تر از علائم ذکر‌شده، زمان پیدایش آن‌ها خواهد بود. در حقیقت، مدت‌زمانی که علائمی مثل درد، تورم و سنگینی بیضه‌ها در فرد نمایان شده، در تشخیص سرطان کمک‌کننده است. به ‌طور معمول، نشانه‌ها در سرطان بیضه به ‌مدت طولانی و تا ماه‌ها باقی می‌ماند. اگر چنین نشانه‌های بعد از چند روز از بین رفت، نمی‌تواند علامتی از بدخیمی باشد.

جالب و آموزنده  سندرم تخمدان پلی کیستیک

جمع‌بندی

سرطان بیضه ازجمله‌ بدخیمی‌های شایع در مردان به‌حساب می‌آید. این بیماری به‌طور معمول در سنین بین ۱۵ تا ۴۵ سال در افراد بروز پیدا می‌کند. به همین علت، افرادی که در این گروه سنی قرار دارند، در صورت مشاهده هرگونه‌ علامت مشکوک باید به یک متخصص باتجربه برای بررسی علت آن مراجعه کنید. توجه به چنین موضوعی ضروری است که تشخیص زودهنگام می‌تواند در درمان بدخیمی موثر باشد.

در این روزها با توجه به شلوغی مطب‌‌های مختلف، گرفتن نوبت از پزشکان متخصص و باتجربه بسیار دشوار شده است. دکترتو این فرصت را برای تمامی بیماران فراهم می‌کند تا بتوانند بدون دردسر برای رزرو نوبت در زمان مناسب اقدام کنند. همچنین، امکان دریافت مشاوره آنلاین پزشکی با هر متخصص وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا