اخبار پزشکیپزشکی زنان

پزشکی زنان چه کاری انجام می دهد؟ + معرفی بهترین دکتر متخصص زنان و زایمان

چیزی که در ایران با نام دکتر یا متخصص زنان و زایمان می‌شناسیم، ترکیبی از متخصص زنان (Gynecologist) و متخصص زایمان (Obstetrician) است و در دنیا آن را با نام OB-Gyn می‌شناسند. نمی‌خواهیم زیاد در فرق بین این دو تخصص دقیق شویم و شما را با توضیح موارد پیچیده‌ی فنی اذیت کنیم؛ بلکه می‌خواهیم یک‌راست به سراغ اصل موضوع برویم. می‌خواهیم برایتان توضیح بدهیم که دکتر زنان کیست و چه کارهایی از دست او برمی‌آید. سعی می‌کنیم کامل برایتان توضیح بدهیم که خانم‌ها در چه مواقعی باید به متخصص زنان مراجعه کنند و دلایل این مراجعه‌ها چه چیزهایی هستند. در ضمن رابطه‌ی بین مراجعه‌ی خانم‌ها به دکتر زنان و موارد مربوط به بارداری و حاملگی را هم توضیح خواهیم داد. انتظارتان را بالا ببرید. چون اینجا قرار است درباره دقیق‌ترین و جزیی‌ترین چیزها هم صحبت کنیم.

متخصص زنان کیست؟

متخصص زنان و زایمان پزشک یا جراحی است که بیماری های مربوط به زنان و دستگاه تناسلی آن ها را تشخیص داده و درمان می کند؛ همچنین در زمینه ارزیابی و ارتقاء سلامت عمومی زنان نقش مهمی دارد.

حیطه عملکرد دکتر زنان:

 • تشخیص و درمان بیماری های دستگاه تناسلی و پستان زنان
 • مراقبت و پیگیری قبل، حین و بعد از زایمان

یک دکتر زنان خوب، قادر به تشخیص و درمان بیماری های زنان مانند قاعدگی دردناک، اختلالات قاعدگی، سرطان تخمدان، سرطان رحم، عفونت دستگاه تناسلی، نزدیکی دردناک، بیماری های رحم و دهانه رحم، لوله های فالوپ، عفونت های مقاربتی مانند تبخال و زگیل تناسلی، اختلالات هورمونی و … است. این متخصصان، همچنین در زمینه بارداری و زایمان زنان (زایمان طبیعی ، سزارین و …) تخصص دارند. بنابراین، بیماری های مربوط به این بخش مانند اکلامپسی و پره اکلامپسی، حاملگی خارج رحم، سقط جنین، جدا شدن جفت، زایمان سخت و … را تشخیص داده و درمان می کنند.

دکتر نازایی یا دکتر زنان و زایمان و نازایی با انجام غربالگری بیماری های مختلف، مراجعین خود را در زمینه کمک به بارداری یا جلوگیری از بارداری راهنمایی کرده و مشکلات ناحیه تناسلی و دستگاه تولید مثل را درمان می کند. از آنجایی که مراجعه به پزشک زنان به معنی معاینه خصوصی ترین بخش بدن است، بنابراین توصیه می شود، به پزشکی مراجعه کنید که کاملاً با او احساس راحتی می کنید و در حین معاینه آرامش دارید.

جالب و آموزنده  ولوسیا-اوزانیمود؛ داروی تعدیل کننده ام اس برای اولین بار در ایران تولید شد 

متخصص زنان چه کاری می کند؟

در گذشته دانش کافی برای تشخیص بیماری‌های زنان وجود نداشت؛ اما در حال حاضر، با رشد این شاخه از علم پزشکی، پزشکان متخصص زنان زایمان و نازایی با افزایش آگاهی مردم و به خصوص زنان، در شناخت و درمان به موقع بیماری‌ها و عواملی که بر سلامت آن ها تاثیرگذار است، کمک می‌کنند. همچنین به مراقبت، درمان طبی و جراحی مناسب در حین بارداری، زایمان طبیعی و عارضه دار یا در موارد مورد نیاز می‌پردازند.

متخصص زنان و زایمان

پزشکی زنان در زمینه مسائل مربوط به زنان مانند ناباروری، حفظ سلامتی در دوران باردار، بارداری و زایمان، اختلالات دستگاه ادراری مثل بی‌اختیاری، سرطان دستگاه تناسلی، سرطان سینه، تومورهای مربوط به بارداری، سلامت پیشگیرانه، جراحی زنان، جراحی زیبایی زنان، سقط جنین، حاملگی خارج از رحم، تشخیص به موقع بیماری‌های جنسی، عفونت‌های مقاربتی، ناهنجاری‌های مادرزادی، بی اختیاری ادرار و مدفوع، پارگی رحم، فیبروئید رحم، کیست‌های دستگاه تناسلی می‌پردازد.

چکاپ متخصص زنان چیست؟

خانم‌ها باید برای چکاپ زنان هرساله برنامه‌ریزی کنند. یکی از مهم‌ترین مسائل در حفظ سلامتی انجام چکاپ است. شما نباید مراجعه به پزشک را محدود به زمان بیماری یا آسیب کنید. برای مراقبت‌های پیشگیرانه از بیماری‌های زنان باید اقداماتی را به‌موقع انجام داد. به‌عنوان‌مثال خدماتی مانند واکسن با پیشگیری از بیماری و سایر مشکلات به سلامتی بدن کمک می‌کند. آزمایش‌های غربالگری و معاینات فیزیکی برای بررسی زودهنگام بیماری‌ها ضروری است. زمانی که بیماری به‌موقع تشخیص داده شود، درمان آن آسان‌تر خواهد بود.

متخصص زنان چگونه معاینه می کند؟

 • پزشک زنان سوالات کلی در مورد وضعیت سلامت عمومی بیمار مانند سوابق بیماری احتمالی، مصرف داروها، مواد مخدر، الکل و … می پرسد. 
 • پزشک سن، قد، وزن و فشار خون شما را ثبت می کند.
 • پزشک با معاینه دستی، هر دو پستان را بررسی می کند و درصورت پیدا کردن توده غیر طبیعی، ترشح در نوک سینه و یا تغییر در بافت پوست سینه را مورد ارزیابی بیشتر قرار می دهد.
 • پزشک با معاینه دستی، یک دست را روی شکم و انگشت دست دیگر را در واژن قرار داده؛ به این ترتیب وضعیت رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها را بررسی می کند.
متخصص زنان و زایمان
 • پزشک دهانه رحم را با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم باز کرده، بررسی و معاینه بیشتر را انجام می دهد.
جالب و آموزنده  متخصص اطفال چیست؟ + متخصص اطفال چه کار می کند؟

چکاپ متخصص زنان:

 • تست پاپ اسمیر (نمونه برداری از دهانه رحم)

بهترین روش برای تشخیص سرطان دهانه رحم است و همچینن عفونت های ویروسی مانند زگیل تناسلی (عفونت HPV) را شناسایی می کند. در این روش، سلول هایی از دهانه رحم برداشته می شوند و به آزمایشگاه پاتوبیولوژی فرستاده می شوند تا از نظر عادی یا غیر عادی بودن رشد بررسی شوند.

 • کولپوسکوپی (معاینه میکروسکوپی دهانه رحم)

در برخی موارد، در صورتی که نتیجه تست پاپ اسمیر طبیعی نباشد ممکن است کولپوسکوپی تجویز شود. ناحیه اطراف دهانه واژن و دهانه رحم و داخل واژن را می توان توسط دستگاهی به نام کولپوسکوپ به دقت بررسی کرد. درصورت مشاهده سلول های غیرطبیعی در این نواحی، دکتر متخصص زنان و زایمان نمونه ای از بافت آن را برداشته و به آزمایشگاه می فرستد.

 • بیوپسی آندومتر (گرفتن نمونه از آستر رحم)

در صورتی که تست پاپ اسمیر سلول های پیش سرطانی در رحم را نشان دهد، پزشک بیوپسی را توصیه می کند. در مواردی مانند قاعدگی های سنگین یا طولانی، قاعدگی های نامنظم، عدم بروز خونریزی قاعدگی، خونریزی پس از یایسگی، خونریزی پس از مصرف داروهای سرطان سینه مانند تاموکسیفن و افزایش ضخامت پوشش رحمی هم بیوپسی تجویز می شود. در این روش بهترین فوق تخصص زنان در تهران نمونه ای از بافت اندومتر رحم را با مکش بیرون کشیده و به آزمایشگاه می فرستد.

 • هیدروسکوپی (استفاده از آندوسکوپ برای دیدن رحم)

در این روش پزشک بدون برش و با استفاده از دستگاه هیدروسکوپ از طریق واژن وارد رحم می شود و مشکلات رحم را به طور کامل بررسی می کند. در این روش مخاط دهانه رحم، بافت پوششی داخل رحم و سوراخ های لوله فالوپ به راحتی مشاهده و بررسی می شوند و در صورت وجود بافت غیرطبیعی در این نواحی، از آن ها نمونه برداری انجام شده و به آزمایشگاه فرستاده می شود.

 • اسکن سونوگرافی
جالب و آموزنده  سیر تا پیاز میگرن

پروفسور متخصص زنان ژلی لغزنده روی شکم می مالد و دستگاه اولتراسوند را روی شکم حرکت می دهد تا تصویر جنین بر روی صفحه نمایش داده شود. از این روش برای تشخیص سلامت جنین و زمان تقریبی زایمان استفاده می شود.

عمل های جراحی که متخصص زنان استفاده می کند:

 • لاپاروسکوپی 

یک روش جراحی در ناحیه شکم یا لگن است و توسط یک لوله نازک و چراغ دار می توان اندام های شکمی را مشاهده و مشکلاتی مانند کیست، چسبندگی، عفونت و توده های رحمی را شناسایی کرد و می توان اندام های مبتلا به بیماری را حذف کرد.

 • جراحی های جزیی مانند عقیم سازی

لوله های فالوپ تخمدان را به رحم متصل می کنند. در طی جراحی عقیم سازی در زنان (بستن لوله های رحم) لوله های فالوپ در زنان بسته می شود و دیگر شخص قادر به بارداری نخواهد بود.

 • جراحی های بزرگ 

از جمله آن می توان به از بین بردن فیبروم در رحم، جراحی سرویکس، اتساع و کورتاژ و … اشاره کرد.

فرق ماما و متخصص زنان چیست؟

با اینکه حیطه کاری هر دو در یک مسیر است اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند:

 • ماما از طریق رشته تجربی وارد این حرفه می‌شود اما متخصص زنان، دروس و دوره پزشکی و تخصص را می‌گذراند.
 • ماما به مسائل جزئی و بیماری‌های کم‌خطرتر پرداخته اما متخصص زنان به مسائل پیچیده و بیماری تخصصی‌تر می‌پردازد.
 • پزشک زنان و زایمان به واسطه تخصص خود می‌تواند عمل جراحی انجام دهد اما ماما حق انجام عمل را ندارد.

چگونه متخصص زنان و زایمان شویم؟

رشته زنان و زایمان یکی از شاخه تخصصی بالینی پزشکی است که به پیش گیری، تشخیص، درمان و پیگیری بیماری های دستگاه تناسلی و تولید مثل زنان، بیماری های پستان مرتبط، عوامل موثر بر سلامت این اعضا، مراقبت و درمان طبی و جراحی مناسب می پردازد.

جالب و آموزنده  از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده است؟

طول و محتوی دوره آموزشی رشته زنان و زایمان

طول مدت تحصیلی دستیاری در این رشته چهار سال تمام است. آموزش دستیاران در حیطه های دانشی، نگرشی و مهارتی است. بهترین پروفسوز زنان و زایمان در تهران پس از گذراندن دوره تخصصی به منظور افزایش  علم و آگاهی خود در یک مقطع فوق تخصصی در یکی از فلوشیپ های انکولوژی زنان، اختلالات کف لگن زنان، پریناتولوژی (طب مادر و جنین)، لاپاراسکوپی، نازایی و ناباروری و … آموزش می بینند.

گرایش های مرتبط با شغل پزشک متخصص زنان و زایمان عبارتند از

 • رشته مامایی که خود شامل مشاوره و تنظیم خانواده، مشاوره قبل از بارداری، مراقبت های دوران بارداری و پس از آن، حاملگی های طبیعی، حاملگی های پر خطر، زایمان طبیعی و غیر طبیعی ( سزارین )، عوارض طبی و جراحی حاملگی و حاملگی های پرخطر می شود.
 • زنان و کلیه اخلالات طبی و جراحی مربوط به آن که شامل تشخیص و درمان ناهنجاری های شایع دستگاه تناسلی زنان، انجام لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، تشخیص و اداره اختلالات عمکردی کف لگن، تشخیص و درمان های غیر جراحی بیماری های پستان، تشخیص و درمان توده های لگنی و درد لگن زنان مرتبط با این رشته، تشخیص، درمان و مشاوره اندوکرینولوژی تولید مثل که شامل دوران بلوغ، نازائی و یائسگی می شود.
 • مراقبت های اولیه و پیش گیری کننده که شامل گرفتن یک شرح حال جامع از بیماره در زمینه طبی، تغذیه ای، جنسی، خانوادگی، ژنتیکی و رفتارهای اجتماعی، معاینه فیزیکی کامل، آموزش و راهنمایی کردن بیمار، غربال گری متناسب با گروه های سنی، آشنایی با طب رفتاری و مشکلات روانی- اجتماعی می شود؛ بالینی که شامل مراقبت های سرپایی، مراقبت های بستری و مامایی می شود، اشاره کرد.

روی هم رفته این شغل شامل درمان های غیرجراحی و درمان های جراحی می شود که به سه دوره پیش از بلوغ، دوره بارداری و دوره پس از یائسگی تقسیم بندی می شود.

متخصص زنان و زایمان

پزشکان این رشته در طول دوران دستیاری باید در مواردی مانند ژینکولوژی در موارد خوش خیم، مشاوره های پیش از بارداری، جراحی دوران حاملگی، مراقبت های لازم در طول دوران بارداری و هنگام زایمان، مراقبت های پس از زایمانف اختلالات دستگاه اداراری تناسلی و پستان، مراقبت از بیماران بدحال، پروسیجر سرپایی، پروستیجر جراحی، ژینکولوژی پایه در کودکان و نوجوانان، اختلالات مربوط به بلوغ، قاعدگی، نازایی، یائسگی، غدد درون ریز و سرطان های ژینکولوژیک، نگرش و مهارت لازم را کسب کنند.

جالب و آموزنده  رسانه تخصصی هوشمند در زمینه زیبایی و پزشکی

حقوق دکتر متخصص زنان و زایمان چقدر است؟

شغل پزشک زنان و زایمان جزء مشاغل پردرآمد آمریکا بوده و در رتبه دهم قرار دارد. یک پزشک زنان و زایمان به طور متوسط در کشور آمریکا، سالانه ۱۹۲.۰۰۰دلار معادل ۵ میلیارد تومان درآمد دارد.

درآمد متخصص زنان و زایمان در ایران

شغل پزشک زنان و زایمان در ایران، جزء پردرآمدترین شغل‌های بانوان است. ماهانه حدود ۲۰۰ میلیون درآمد برای این حرفه می‌توان تخمین زد. لازم به ذکر است که میزان درآمد در کلیه مشاغل به موقعیت، کاربلد بودن و میزان محبوبیت بستگی دارد.

حق ویزیت متخصص زنان

بر اساس ابلاغیه هیئت وزیران مصوب ۲۹ فروردین ۱۴۰۲ در بخش خصوصی ویزیت پزشکان عمومی ۹۰ هزار تومان، ویزیت پزشک متخصص ۱۳۵ هزار تومان، ویزیت پزشک فوق‌تخصص ۱۷۲ هزار تومان، ویزیت متخصص روانپزشکی ۱۷۹ هزار تومان، ویزیت فوق تخصص روانپزشکی ۲۰۴ هزار تومان، نرخ ویزیت کارشناسان ارشد پروانه‌دار در رشته‌های پیراپزشکی ۷۳ هزار تومان و ویزیت کارشناسان این رشته‌ها ۶۳ هزار تومان تعیین شد. مطابق این مصوبه پزشکان عمومی با سابقه بالای ۱۵ سال می توانند ۱۵ درصد بیش از تعرفه مصوبه حق ویزیت دریافت کنند.

لیست بهترین متخصص جراح و متخصص زنان و زایمان

۱- دکتر فاطمه امیدی فر – جراح و متخصص زنان

جراحی زنان و زیبایی و لاپاروسکوپی و درمان نازایی و غربالگری حاملگی، سوابق علمی و حرفهای دکتر فاطمه امیدی فر متخصص زنان و زایمان و نازایی و زیبایی، دکترای پزشکی برد تخصصی زنان و زایمان فلوشیپ جراحی زیبایی یا لابیاپلاستی فلوشیپ جراحی لاپاروسکوپی ، شروع فعالیت حرفهای از سال ۱۳۹۳.

خدمات:

 • ماموگرافی
 • تست پاپ اسمیر
 • تست اچ پی وی
 • درمان زگیل تناسلی
 • درمان بیاختیاری ادراری با جراحی TOT
 • درمان نازایی با IUI
 • درمان اختلالات قاعدگیی
 • زایمان طبیعی بدون درد
 • زایمان سزارین
 • از بین بردن بوی بد واژن
 • لاپاروسکوپی
 • میومکتومی
 • کولپوسکوپی
 • هیستروسکوپی
 • لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژی
 • ساکشن و تزریق چربی به ناحیه تناسلی
 • لیفت و روشنسازی واژن با کربوکسی تراپی
 • جوانسازی ناحیه تناسلی
جالب و آموزنده  رسانه تخصصی هوشمند در زمینه زیبایی و پزشکی
آدرسسعادت آباد میدان کاج ابتدای سرو شرقی ساختمان سعادت طبقه چهارم واحد ۳۴
تماس۰۲۱-۲۲۰۹۶۴۷۱ ، ۰۹۰۲-۰۰۹-۶۴۷۱

۲- دکتر فروغ محمودی – جراح و متخصص زنان و زایمان

خدمات:

 • انجام کلیه اعمال جراحی زیبایی بانوان
 • دارای بورد تخصصی
 • انجام زایمان فیزیولوژیک و سزارین به درخواست
 • انجام لبیوپلاستی ،پرینورافی و غیره
 • کربوکسی تراپی، سفید کردن واژن و تزریق چربی، نوار سلامت جنینی
آدرستهران.مهرآباد جنوبی.خیابان شمشیری.پلاک ۳۴۷.طبقه ۲
تماس۰۲۱-۸۸۹۹۹۰۲۱ ، ۰۹۲۱-۵۶۰-۲۳۰۳

۳- دکتر احیا خان احمدی – متخصص زنان و زایمان

سابقه کار در بیمارستان مهدیه تهران به مدت ۴ سال ، دارای بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه شهید بهشتی تهران ، عضو انجمن متخصصین زنان ایران

خدمات:

 • کیست تخمدان
 • قاعدگی
 • مراقبت های بارداری
 • بررسی خونریزی غیرطبیعی ، علل و درمان نازایی و سقط های مکرر
 • غربالگری سرطان های زنان
 • درمان عوارض یائسگی
 • بررسی روش های مناسب پیش گیری از بارداری
 • سلامت های جنسی
 • عفونت های زنان
 • رژیم غذایی تعیین جنسیت
 • سکسولوژی و زناشویی
 • نازایی
 • ناباروری
آدرستهران – شهرک غرب ، بلوار دادمان ، روبه روی کویر موتور ، کوچه گلسا ، بالای دونات ، پلاک ۲ ، واحد ۱
تماس۰۲۱-۸۸۰۸۸۷۰۷

۴- دکتر هدیه سادات سالک فرد – جراح و متخصص زنان و زایمان

دارای بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی ، ۲۵ سال تجربه ی طبابت، شامل انجام موفق بیش از ۱۶۰۰۰ موارد جراحی های زنان و زایمان.

بیماری های زنان:

 • جراحی های لاپاراسکوپی(بدون باز کردن شکم) و هیستروسکوپی، سونوگرافی های زنان
 • انواع جراحی های زیبایی و درمانی با لیزر شامل: جوان سازی و روشن سازی واژن ، لابیاپلاستی
 • تشخیص و درمان علل اختلالات ادراری از قبیل بی اختیاری
 • درمان های طبی و جراحی افتادگی رحم و مثانه
 • تشخیص و درمان اختلالات قاعدگی

خدمات:

 • هیسترکتومی (عمل برداشتن رحم)
 • واژینوپلاستی و لابیاپلاستی
 • میومکتومی (برداشتن فیبروم)
 • جوانسازی واژن
 • افتادگی واژن
 • فیبروم رحم
 • پاپ اسمیر
آدرستهران-تهرانپارس – بالاتر از فلکه ی اول – ابتدای خیابان ۱۵۴ شرقی – ساختمان پزشکان سریتا – واحد ۱۹
شماره تماس۰۲۱۷۷۷۴۲۸۴۹

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا