اخبار دندانپزشکیپزشکی زنان

بررسی و آشنایی با جدیدترین روش کاشت مو ۲۰۲۱ + هزینه کاشت مو در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

بسیاری از افراد به دلایل مختلف دچار ریزش مو و با افزایش سن دچار طاسی در سر خود می شوند که روش های مختلفی برای مقابله با آن وجود دارد، اما روش طبیعی و دائمی درمان طاسی سر، کاشت مو می باشد. از آنجایی که کاشت مو به عنوان یکی از روش های بازیابی زیبایی ظاهری و جوانی در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته؛ پیشرفت علم و تکنولوژی هم به کمک پیوند مو آمده است. کاشت‌مو به روش میکروفیت بهترین و جدیدترین روش کاشت مو می باشد که با استفاده از ایمپلنتر در سایز میکرون صورت می گیرد. در گذشته از روش های سنتی برای پنهان کردن ریزش مو و طاسی استفاده می شد که اغلب روش های موقتی بودند؛ امروزه اما کاشت مو به عنوان یک راه حل دائمی بعد از رفع عوامل موثر بر ریزش مو و با نتایج شگفت آور در تمام دنیا مطرح شده و ایران به عنوان یکی از قطب های کاشت طبیعی مو شناخته شده است.


فهرست مطالب


تراکم کاشت‌مو چیست؟

تراکم کاشت‌مو تعداد موی کاشته شده در واحد سطح می باشد. تراکم مو در نژاد ایرانی در حد متوسط است.

اکثرمراجعین کاشت مو از ما می پرسند، دکتر چقدر مو لازم دارم؟
جواب این است:خیلی، امامهم این است که شما چقدر مو به ما می دهید.

به عبارتی در کاشت مو مسئله اول و مهم بانک موی بیمار و مقدارمویی است که بیمار در اختیار جراح می گذارد و مقدار طاسی بیمار در درجه دوم میباشد. ترکیب این دو (بانک مو+سطح طاسی) و سلیقه بیمار تعیین کننده بالاترین تراکم کاشت مو می باشد.

در اکثر مواقع مقدار مویی که بانک موی بیمار به پزشک کاشت مو می دهد، بسیار کمتر ازمقداری است که مورد نیاز است. بنابراین ما همیشه کمبود مو داریم و مجبور هستیم این کمبود را با فدا کردن مناطقی از سر جبران کنیم ، به عبارتی فعلا در جلسه اول مقداری از مساحت طاسی ترمیم شود و مقداری از سر کاشت نشود (پروتکل اول)، یا تمام سر کاشت شود و تراکم پایین ایجاد شود.

در اکثر مواقع ما بیشتر موها را در قسمت جلوی سر میگذاریم و حداکثر تراکم را در جلوی سر ایجاد میکنیم. باقی مو را در قسمت های وسط و پشت سر استفاده می کنیم، که بالطبع تراکم بالایی نخواهیم داشت.

افرادی که بانک موی ضعیفی دارند: کاشت مو با تراکم بالا، کاشت تمام سر، سر پر پشت و… کلماتی غیرمنطقی و غیر قابل دسترس می باشد.

دو اصل کلی در تراکم کاشت مو:

 1. اکثرا مقدار مویی که شما به ما می دهید کمتر از مقدار مویی است که لازم دارید بنابراین تراکم بالا بی معنی است.
 2. حتی اگر مقدار موی زیادی هم به ما بدهید به دلیل مشکلات تکنیکی ایجاد تراکم های بالا(معادل موی طبیعی) غیر ممکن می باشد.

کدام روش کاشت مو با تراکم بالا است؟

روش های مختلف کاشت‌مو مزایای منحصر به فرد خود را دارند. روش کاشت مو MICRO FIT نسبت به دیگر روش‌ها، از تراکم موی بیشتری برخوردار است و به همین دلیل طرفداران بسیار زیادی دارد. در روش میکروفیت فولیکول‌ها از بانک مو برداشت می‌شود و در ناحیه مد نظر برای کاشت پیوند زده می‌شود. امکان برداشت فولیکول و کاشت مو به طور همزمان در این روش وجود دارد و روش میکروفیت درد و خونریزی وجود ندارد و بعد کاشت تراکم بسیار بالایی دارد و موها به صورت طبیعی رشد خواهند کرد.

بهترین روش کاشت‌مو پر تراکم

هر چه تعداد موها و ضخامت مو در هر واحد گرافت بیشتر باشد، ظاهر بهتری دارد. برداشت با برش واحد فولیکولی (FUE) فقط نیاز به رهاسازی نگهدارنده‌ها دارد و از این رو برداشت باید فقط تا سطح آرکتورها باشد.  عمیق‌تر رفتن به پایه یونیت، به دلیل پخش شدن موها در قسمت پایین گرافت، آن را قطع می‌کند.

جالب و آموزنده  دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت چیست؟

از آنجایی که یونیت در قسمت بالا باریک ترین است، تا سطح یونیت، یک پانچ کوچک برای رسیدن به این سطح کافی است، که منجر به ایجاد سوراخ کوچکی می شود و این باعث بهبود چشمگیر و سریع و ایجاد حداقل اسکار می شود.

دو متغیر سناریوی فوق، که فرآیند FUE را مسئول برش یا آسیب به مو می‌کند، به شرح زیر است:

 • از آنجایی که سطح چسبندگی آرکتورها در همه موها، در همه واحدها، در همه نواحی و در همه بیماران یکسان نیست و همچنین به دلیل کور بودن فرآیند FUE، عمق دقیق ورود پانچ متغیر است.
 • علاوه بر نگه داشتن آرکتورها، یک عامل دیگر وجود دارد که واحد را در درم نگه می دارد – شبکه اطراف فولیکولی کلاژن.  مقدار کلاژن و در نتیجه سفت بودن نگهدارنده مو ممکن است از ناحیه ای به ناحیه دیگر و از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

از آنجایی که برآمدگی حاوی سلول های بنیادی در محل اتصال آرکتورها به شفت قرار دارد. هر گونه آسیب به آرکتورها نیز ممکن است باعث آسیب به سلول های بنیادی شود، اگرچه این خطر ممکن است تئوری باشد.

این عوامل یا متغیرها گاها منجر به درجات مختلف برش و یا ایجاد کیفیت پایین گرافت ها در طول FUE شده است.  با این حال، با افزایش تجربه و ابزار و دستگاه های پیشرفته، این عوامل متغیر با بهبود زیادی در رنج پیوندها غلبه می کنند.

کاشت‌مو پرپشت به روش میکروگرافت

موهای روی پوست سر به صورت خوشه‌ای رشد می‌کنند. این خوشه‌ها حاوی یک تا سه فولیکول مو هستند که جراحان ترمیم مو، به آن‌ها گرافت می‌گویند. میکروگرفت به مجموعه‌ای از گرافت‌های کوچک‌ و منفرد گفته می‌شود که به دلیل ویژگی‌هایی که دارند در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاشت مو به روش میکروگرافت در حال حاضر یکی بهترین تکنیک‌هایی است که برای ترمیم موهای از دست رفته استفاده می‌شود. در فرآیند درمان میکروگرافت، از ناحیه مودار پشت گوش یا پشت سر برای برداشت مو استفاده می‌شود. این عمل با کمترین دخالت دست و با دستگاه‌های اتوماتیک انجام می‌شود و به همین دلیل نسبت به سایر روش‌ها به زمان کمتری نیاز دارد. این روش گرافت‌های کوچک و منفرد را به جای گرافت‌های کامل مورد استفاده قرار می‌دهد. از آنجایی که کل عمل تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، احساس درد زیادی در این عمل وجود ندارد.

دلیل تراکم بیشتر کاشت مو میکروفیت

مشخصات فنی روش کاشت‌مو طبیعی میکروفیت مهمترین ویژگی و دلیل بر تراکم بیشتر مو در این روش است. ویژگی تکنیک کاشت مو میکروفیت که منجر به تراکم بهتر و بالاتری نسبت به روش های دیگر می شود را می توان به شرح زیر ذکر کرد:

 • این روش امکان ایجاد کانال ها و کاشت پیوندها را به صورت همزمان فراهم می کند.
 • روش میکروفیت با استفاده از قلم های مخصوص با قطر بین ۰٫۶ میلی متر و ۱٫۰ میلی متر انجام می شود. نیاز به ظرافت، دقت و تلاش بسیار زیادی دارد.
 • از آنجا که هیچ گونه برش در پوست سر ایجاد نمی شود، هیچ بخیه ای لازم نیست و خطر خونریزی به طور جدی کاهش می یابد.
 • روش کاشت مو میکروفیت تحت بی حسی موضعی انجام می شود.
 • بسته به وسعت سطح دارای ریزش، این روش تقریباً ۸ تا ۱۲ ساعت طول می کشد ( به طور متوسط )
 • کاشت مو مستقیم هنگامی که توسط یک تیم حرفه ای و تخصصی انجام شود، نتایج بسیار موفق و دائمی خواهد داشت.
 • از آنجا که باز شدن کانال ها و کاشت مو همزمان انجام می شود، فولیکول ها نسبتاً سریع پیوند می شوند.
 • کاشت مو متراکم امکان پذیر است و هنگامی که در یک کلینیک خوب انجام می شود، نتیجه بسیار طبیعی به نظر می رسد.
 • با استفاده از قلم مخصوص، پیوندها لازم نیست خیلی صبر کنند و بیرون از پوست باشند که منجر به به حداقل رساندن ریزش موهای کاشته شده می شود.
 • کاشت مو MicroFIT به موهای موجود هیچ آسیبی نمی رساند.
 • امکان کاشت مو به هر مدلی توسط روش میکروفیت وجود دارد، زیرا هیچ برش یا بخیه ای ایجاد نمی شود.
 • بیمار خیلی سریع بهبود می یابد و می تواند به سرعت به روند روزمره خود بازگردد.
جالب و آموزنده  بیماری میاستنی چیست؟ + بارداری در افراد مبتلا به میاستنی گراویس چگونه است؟

کاشت مو پشت سر

برخی از افراد به دلایل مختلف دچار ریزش کامل موی سر می شوند و به اصطلاح دچار طاسی می گردند و به دلیل نداشتن بانک مو نمی توانند کاشت موی طبیعی قابل رشد را انجام دهند و کاندید مناسبی جهت کاشت مو نخواهند بود بنابراین این افراد تنها می توانند از روش hrt یا همان ترمیم مو جهت جبران ریزش موی خود استفاده نمایند که در این روش به جای کاشت مو در پوست سر موهای مصنوعی و یا موی طبیعی دیگران بر روی لایه ای شبیه پوست سر انسان کاشته می شوند و سپس روی سر با چسب قرار داده می شوند.

کاشت مو به روش پی آر پی

امروزه کاشت‌مو به روش های مختلف صورت می گیرد، اما روش prp در این زمینه توانسته رضایتمندی نسبی را در بین متقاضیان ایجاد کند. این روش برای افرادی که دچار طاسی و ریزش موی ارثی هستند، مفید فایده بوده و همچنین برای زنانی که دچار ریزش مو به علت عادت های نامناسب در بستن مو هستند نیز نیتجه بخش است. تنها نکته ای که در این روش باید در نظرداشته باشید این است که، روش prp برای افرادی که زمان طولانی ای از ریزش موهایشان گذشته و به کلی طاس هستند توصیه نمی شود.

prp را می توان تنهایی و همچنین با استفاده از دیگر روش های کاشت مو انجام داد. این روش در کنار دیگر روش ها در حقیقت نقش مکمل را ایفا می کند و موجب تقویت موهای کاشته شده می شود.

روش انجام prp

prp را با استفاده از خون فرد متقاضی صورت می گیرد، به این طریق که با روش سانتریفیوژ پلاسمای خون که حاوی هورمون های رشد هستند، جدا شده و پلاکت آن تغلیظ می شود و توسط کیت های prp مخصوص به سر فرد منتقل می شود.prp روشی است که علاوه بر بهبودی ریزش مو و تقویت مو برای از بین بردن زخم های بعد از لیزر های تهاجمی  و تیرگی دور چشم مفید است.

تعداد جلسات prp

این روش معمولا در ۳ تا ۶ جلسه در ماه و بعد هر ۶ ماه یک بار انجام می شود

روش انجام کاشت مو پیشانی

یکی از درمان های زیبایی که برای خانم ها و آقایان قابل استفاده می باشد کاشت مو می باشد که این روش درمانی هیچگونه محدودیت سنی ندارد و همه افراد می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند، اما با توجه به اینکه الگوی ریزش مو در افراد مختلف متفاوت می باشد و گاهی ریزش مو از سمت جلوی سر آغاز می‌شود و باعث عقب نشینی خط رویش موها می شود، باعث می شود پیشانی افراد بلند تر به نظر برسد و ظاهر زیبایی نداشته باشد.

برای برطرف کردن این مشکل پزشک متخصص از بانک موی فرد استفاده می کند و به میزان کافی از فولیکول های مقاوم برداشت کرده و در ناحیه مورد نظر را کاشت‌مو می دهد و اکثر افراد نتایج رضایت بخشی از این شیوه درمانی دریافت می کنند اما باید کاشت مو توسط پزشک با تجربه و حرفه ای صورت گیرد تا نتایج رضایت‌بخشی دریافت شود.

کاشت مو به روش های مختلفی صورت می گیرد و به صورت کم تهاجمی بوده و کمترین میزان زخم و خونریزی را به همراه دارد و در هنگام کاشت از بی حس کننده های موضعی استفاده می‌شود تا هیچگونه دردی متوجه فرد نشود. افرادی که دارای پیشانی بلند هستند کاشت مو تنها در ناحیه جلوی پیشانی آنها صورت می‌گیرد، بنابراین مراقبت هایی که باید انجام دهد و طول دوره نقاهت در این افراد به نسبت کسانی که در تمام قسمت‌های سر کاشت انجام می دهند کمتر می باشد.

کاشت مو به روش SUT:

در کاشت‌مو به روش SUT از ابزارهای مدرن برای کاشت استفاده می‌شود و مزیت استفاده از این روش ها، عملکرد سریع می باشد، همچنین میزان تراکم موها در این روش بیشتر خواهد بود.

روش SUT یکی از جدیدترین روش های کاشت مو می باشد و به دلیل نتایج مثبتی که از این شیوه درمانی دریافت شده است، افراد زیادی از این روش استقبال می‌کنند، علاوه بر عملکرد سریع، استفاده از این روش دارای عوارض کم می باشد و میزان اسکار هایی که  بر روی پوست به وجود می‌آید قابل مشاهده نیست و همچنین نسبت به سایر روش های درمانی دوره نقاهت کوتاه تری دارد. استفاده از این روش درمانی به گونه ای می باشد که میزان آسیبی که به فولیکول ها و گرافت های مو وارد می شود، نزدیک به صفر می باشد، زیرا برداشت فولیکول ها توسط ابزارهای پیشرفته صورت می‌گیرد که هیچ گونه آسیبی به فولیکول ها وارد نمی‌کند.

جالب و آموزنده  دلایل اصلی جوش غرور جوانی یا دوران بلوغ چیست؟ + انواع راه‌های درمان جوش های دوران بلوغ که باید بدانید + عکس قبل و بعد درمان جوش با تراپی

در گذشته روش‌های مختلفی برای کاشت مو استفاده می شد اما به دلیل آسیبی که به فولیکول ها در حین برداشت وارد می شد، نتایج رضایت بخشی از این روش ها دریافت نمی شد، اما در روش SUT در صورتی که فرد از بانک موی کافی برخوردار باشد نتایج بسیار رضایت بخشی دریافت می شود و این امکان را به جراح می‌دهد که تا حدود ۱۴ هزار تار مو را در ناحیه مورد نظر پیوند بزند و قابلیت کاشت را تا سه برابر افزایش دهد.
نتایجی که از این شیوه درمانی دریافت می شود دارای ظاهری کاملا طبیعی می باشد و هیچ نشانی از کاشت برجای نخواهد گذاشت.

کاشت مو به روش میکروگرافت:

قبل از اینکه فرد اقدام به کاشت‌مو کند باید در مورد روش های کاشت مو اطلاعاتی داشته باشد و پزشک قبل از انجام کار، جلسه مشاوره ای برای فرد تعیین کرده و این جلسه روش کاشت مو و همچنین مراحل کاشت برای مراجعه کننده  را توضیح می دهند.

 1. ابتدا سر بیمار ماساژ داده می‌شود و سپس داروی بی حسی به ناحیه اهدا کننده مو تزریق می شود گاهی امکان دارد پیش از تزریق، از اسپری بی حس کننده استفاده شود تا درد کمتری متوجه فرد شود به دلیل اینکه کاشت در ناحیه کاسه سر می باشد احتمال ایجاد درد زیاد می باشد.
 2. برای برداشت مو، سوراخ ها به صورت خطی در ناحیه اهدا کننده ایجاد می شود و برداشت گرافت ها با استفاده از ابزار های اتوماتیک صورت می گیرد.
 3. در مرحله بعد نواحی که قرار است کاشت در آن انجام شود با استفاده از تزریق ماده بی حسی کاملا بی‌حس می‌شود و سپس سوراخ هایی به اندازه یک میلیمتر توسط سوزن های بسیار ظریف بر روی این نواحی ایجاد می‌شود.
 4. گرافت های موی برداشت شده به وسیله دستگاهی به نام میکرو ایمپلنت در ناحیه مورد نظر کاشت می شود، انجام عمل کاشت به مدت ۱ تا۲ ساعت زمان نیاز دارد، اما نتایج این روش درمانی به صورت کاملا طبیعی می باشد. شاید این سوال برای افراد پیش آید که بعد از انجام کاشت احتمال درد وجود دارد یا خیر، باید بگوییم که این مسئله بستگی به شرایط افراد دارد، گاهی بعضی از افراد هیچگونه دردی احساس نمی کنند و برخی دیگر ممکن است کمی درد احساس کند و چنانچه احساس درد کردند می توان از داروهای مناسب برای کاهش درد استفاده کنند.

کاشت‌مو به روش ترکیبی

بهترین راه برای بازگشت موهای ازدست رفته شما به صورت طبیعی کاشت مو می باشد. همانطور که می دانید کاشت مو روش ها و مراحل مختلفی دارد. هرچند همه روش های کاشت مو در نوع کاشت فولیکول های مو یکسان می باشند، اما تفاوت اصلی در اختلاف روش های کاشت مو، نحوه برداشت فولیکول یا گرافت های مو از ناحیه بانک مو است. به طور کلی ۲ روش برای کاشت مو بیشتر وجود ندارد. کاشت مو به روش برداشت نواری یا FUT و کاشت مو به روش FUE یا برداشت فولیکولی. تفاوت این دو روش فقط در نحوه برداشت موها از ناحیه بانک مو است.

در کاشت مو به روش FUE فولیکول های مو به صورت تک تک و آزاد از ناحیه دهنده برداشت می شود ولی در کاشت مو به روش FUT یک نوار باریک به عرض ۲ سانتیمتر حداکثر دارای فولیکول های مو از پشت سر متقاضی کاشت مو برداشته می شود و مانند روش FIT در ناحیه گیرنده کاشت می شود.

جالب و آموزنده  درباره فلوئوروزیس دندانی و تاثیر آن بر روی سلامت دندان

تفاوت روش های کاشت‌مو در نحوه برداشت موها از ناحیه دهنده می باشد. در روش کاشت موی ترکیبی همانطور که از اسم این روش مشخص است از دو روش FUT و FIT کمک گرفته می شود و ناحیه بدون موی سر که دچار ریزش مو شده است را پوشش می دهد. در این روش می توان تا ۵۰۰۰ گرافت مو (حدود ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ تار مو) را حتی در یک جلسه برداشت کرد و در ناحیه مورد نیاز کاشت. پس اولین مزیت این روش برداشت بسیار بالای تعداد گرافت در یک جلسه می باشد.

کاشت مو به روش تکثیری

کاشت موی طبیعی بدلیل برداشت فولیکول های موی سر، کاری تخصصی و دردناک محسوب می شود. در کاشت مو با استفاده از روش تکثیر پیاز مو، فولیکول های کمی برداشت شده و در آزمایشگاه های مخصوص پرورش داده خواهد شد. پس از پرورش فولیکول ها، وارد فاز زایشی شده و با کاشت روی سر، تراکم موها را افزایش خواهند داد.

فولیکول های برداشت شده از سطح سر، در آزمایشگاه به طور مصنوعی دستکاری شده و سلول های آن دست خوش تغییرات می شود. مزایای این روش تکثیر نسبت به دیگر روش های کاشت مو بیشتر بوده و ظاهری کاملا طبیعی دارد.

کاشت مو به روش تکثیر پیاز مو، دلیل حساسیت بالایی که در روند تکثیر سلول ها داشته؛ کمتر کلینیک زیبایی وجود داشته که این عمل ترمیمی را انجام می دهند. انجام کاشت مو به روش تکثیر پیاز مو، نیازمند آزمایشات تخصصی قبل از عمل بوده که تحت نظر پزشک متخصص انجام می شود.

نکات کاشت مو به روش تکثیر پیاز مو:

کاشت‌مو با روش تکثیر پیاز مو مناسب افرادی بوده که بانک موی کمی دارند. با برداشت حجم کمی از بانک مو و پرورش آن، تراکم بالایی به موها داده می شود. این روش درمانی کاملا سرپایی بوده و بدون نیاز عمل جراحی است. در این شیوه بافتی از پوست برداشت شده و برای جداسازی فولیکول های آن به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد. هنگامی که سلول های پیاز مو به خوبی رشد کردند، برای پیوند به کلینیک فرستاده می شود. طول دوره رشد شلول های پیوندی با توجه به جنس مو و ویژگی های بدنی فرد متغیر است.

کاشت مو به روش چسبی

کاشت مو چسبی یکی از روش های کاشت مو است که البته با سایر روش های دیگر بسیار متفاوت است. این روش روشی غیر طبیعی به عنوان یکی از روش های کاشت مو به حساب می اید به همین علت این نوع کاشت مو به روش جایگذاری مو بدون عمل نیز مشهور است .

متاسفانه بیش از نیمی از آقایان به ریزش موی شدید و یا طاسی در قسمت هایی از سرشان مبتلا می شوند. به همین علت بسیاری از ان ها به کاشت مو روی می اورند. کاشت مو چسبی روش مناسبی برای افرادی است که دوست ندارند عمل کنند و یا از خود عمل و عوارض بعد از ان ترس دارند.

ابتدا روی پوست سر یک لایه چسبانده می شود. سپس وقتی که این لایه به طور محکم روی پوست سرتان چسبیده شد, پزشک موهای ساخته شده را روی این لایه قرار می دهد. به طوری که مرز بین موهای سر شما و موهای چسبانده شده مشخص نباشد تا کاشت موی شما بسیار طبیعی جلوه کند.

موهایی که به سرتان می چسبانند از نظر رنگ و جنس کاملا مطابق موهای طبیعی سرتان انتخاب خواهد شد. به علاوه موهای چسبانده شده به سرتان موهای واقعی انسان است. پس از نظر طبیعی بودن کاملا شبیه به موهای واقعی خواهد بود.

کاشت مو چقدر زمان میبرد؟

پیش از اینکه بپردازیم به اینکه کاشت‌مو چقدر زمان می برد لازم است بدانیم در طول عمل چه اتفاقی می‌افتد. هر چند مدت زمان کاشت مو به عوامل زیادی بستگی دارد اما به طور کلی شما می‌توانید انتظار داشته باشید که کاشت مو به طور تقریبی به حدود چهار تا هشت ساعت زمان نیاز داشته باشد. در هر صورت در نظر داشته باشید که اگر مقدار و حجم موی کاشته شده زیاد باشد باید عمل را در ۲ تا ۳ جلسه انجام دهید. اکثر بیماران در طول جراحی تنها به بیهوشی موضعی پوست سر نیاز دارند. برخی از بیماران نیز تنها باید یک آرام‌بخش خفیف مصرف کنند.

جالب و آموزنده  هر آنچه درباره ی کاشت مو + چرا بعد از کاشت مو نباید رابطه داشت؟

عمل جراحی کاشت مو چقدر طول می‌کشد؟

عمل جراحی کاشت مو با برداشتن موهای سالم و کاشتن مجدد آن‌ها توسط متخصص پوست شروع می‌شود. متخصص پوست ممکن است موها را به روش برداشتن نواری از موهای پوست سر شما یا با برداشتن موها به صورت تک تک انجام دهد. گزینه دوم یعنی برداشتن جداگانه موها به زمان بیشتری نیاز دارد اما از باقی ماندن جای زخم طولانی و باریک روی پوست سر جلوگیری می‌کند که باعث می‌شود بسیاری از افراد این روش را ترجیح دهند. قبل از اینکه جراح بتواند موها را پیوند بزند تکنسین‌ها باید موهای برداشته شده را آماده کنند تا جراح بتواند آن‌ها را به راحتی پیوند بزند. پس از کاشت موها، پوست سر شما پانسمان می‌شود و دستورالعمل‌هایی برای مراقبت در منزل به شما داده می‌شود. اکثر بیماران بین شش تا نه ماه پس از جراحی می‌توانند نتایج کاشت مو را مشاهده کنند که البته این زمان برای برخی از بیماران تا ۱۲ ماه نیز طول می‌کشد.

زمان لازم برای روش کاشت مو Micro FIT

یکی از روش‌های کاشت‌مو بدون جراحی که از جمله روش‌های کم تهاجمی است روش میکروگرافت FIT است. در این روش موهایی که مناسب کاشت هستند به صورت تکی برداشته می‌شوند و این کار باعث می‌شود که آسیب بسیار کمی به بافت پوست و مو در ناحیه‌ای که برداشت انجام می‌شود وارد شود. به همین دلیل نیز بسیاری از افراد که به دنبال روش‌های کم تهاجمی هستند این تکنیک را برای کاشت مو انتخاب می‌کنند. اما شاید سوال بسیاری از شما این باشد که دلیل محبوبیت روش میکروگرافت FIT چیست یا اینکه در صورتی که بخواهیم به این روش کاشت مو انجام دهیم چقدر زمان برای کل فرآیند کاشت نیاز است؟

در میکروگرافت FIT به این دلیل که برداشت مو به صورت نواری انجام نمی‌شود جای زخمی باقی نمی‌ماند و بهبودی پس از کاشت مو نیز سریع تر حاصل می‌گردد. در واقع در این روش برداشت گرافت‌های مو با استفاده از یک دستگاه انجام می‌شود که تارهای مو را بسیار دقیق از محل برداشته و برای کاشت در اختیار جراح قرار می‌دهد. هر چند در روش میکروگرافت FIT بسته به تعداد تارهای مو زمان متفاوتی برای کاشت نیاز است اما می‌توان گفت به طور کلی در حدود۲ تا ۴ ساعت طول می‌کشد.

زمان لازم برای کاشت‌مو FUE

در کاشت‌مو به روش fue که بدون جراحی انجام می‌شود فولیکول‌های مو با استفاده از یک پانج و به صورت دستی از روی پوست سر برداشته می‌شوند. سپس فولیکول‌های مو به محلی که قرار است کاشت انجام شود، منتقل می‌شوند. کاشت FUE از دقت خوبی برخوردار است اما می‌توان گفت که دقت آن کمی کمتر از روش میکروگرافتFIT است. از آنجایی که در کاشت FUE برداشت گرافت‌های مو به صورت جداگانه صورت می‌گیرد نه به شکل نواری، به همین دلیل هم معمولا درد زیادی ندارد و جای زخم‌های آن روی سر باقی نمی‌ماند.

کاشت مو FUE در حدود ۴ تا ۸ ساعت و کمی بیشتر از روش میکروگرافت FIT طول می‌کشد و گاهی نیز ممکن است یک جلسه برای انجام آن کافی نباشد و به چند جلسه کاشت مو نیاز داشته باشد. روش FUE بسیار کم تهاجمی‌تر از روش‌های دیگر کاشت مو است و به همین دلیل نیز بسیاری از افراد این روش را برای کاشت انتخاب می‌کنند.

کاشت مو چقدر هزینه دارد؟

هزینه کاشت مو رابطه مستقیمی با میزان ریزش مو و روش انتخابی شما برای کاشت مو دارد. قیمت کاشت مو در سال ۱۴۰۲ در محدوده ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان برای روش های معمول کاشت مو تعیین شده است. البته ممکن است به دلیل مهارت بالای جراح کاشت مو، استفاده از تجهیزات مدرن تر، برداشت از بانک موی بدن و سطح بالای کیفیت پشتیبانی کلینیک تغییراتی در قیمت کاشت مو در کلینیک های مختلف شهر تهران وجود داشته باشد.

عوامل موثر بر هزینه کاشت‌مو کدامند؟

عوامل زیادی بر هزینه کاشت مو تاثیرگذار هستند که باعث مشخص شدن قیمت نهایی آن می شوند. از جمله این عوامل موثر عبارت است از:

جالب و آموزنده  برترین دندانپزشکان ایمپلنت در ایران

میزان طاسی مو

 • روشی که در کاشت مو مورد استفاده قرار میگیرد
 • محل انجام کاشت مو از لحاظ جغرافیایی
 • کلینیک انتخاب کاشت مو

در ادامه به صورت کامل تر به توضیح هرکدام از موارد بالا میپردازیم.

میزان طاسی مو

میزان موی ریخته شده و موی مورد نیاز عامل بسیار مهمی در تعیین هزینه کاشت موی سر است؛ برای مثال کسی که تنها ۵ سانت از موی جلو سر وی به کاشت نیاز دارد، واضحا قیمت کاشت مو کمتری را نسبت به شخصی که تمام سر او نیاز به کاشت دارد را پرداخت میکند. به طور کلی چیزی که اهمیت دارد نتیجه نهایی کاشت مو است که برای شما مطلوب باشد.

روش مورد استفاده در کاشت مو

از دیگر عوامل تاثیرگذار در هزینه کاشت‌مو ، روش کاشت است. برای مثال روش FUE که روشی قدیمی در کاشت مو محسوب می‌شود، معمولا دارای قیمت کمتری نسبت به روش های جدیدتری مانند FIT ،SUT، یا میکرواف ای تی (MICRO FIT) دارد. در نتیجه موارد بالا بهتر است برای تعیین هزینه کاشت مو برای شما با کلینیک زیبایی آنیل تماس گرفته و ضمن مشخص شدن هزینه کاشت مو برای شخص شما، بهترین روش کاشت مو و مناسب‌ترین روش را نیز توسط پزشک متخصص این حوزه مشخص کنید.

محل انجام عمل کاشت مو (منطقه جغرافیایی)

احتمالا می‌دانید که در شهرها و یا شهرستان‌های مختلف و حتی در کلینیک‌های مختلف هزینه کاشت مو با یکدیگر متفاوت است و این موضوع امری بدیهی است. نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که کدام کلینیک می‌تواند بهترین خدمات را با مناسب‌ترین هزینه به شما ارائه دهد. هزینه کاشت مو در سطح یک شهر با توجه به موقعیت قرارگیری مطب با هم متفاوت است. در سطح کشور، شهرهای پرجمعیت و شهرهایی که در آن تقاضای بیشتری برای کاشت مو دارد، هزینه کاشت مو را افزایش میدهد. حتی در موقعیت جهانی هم هزینه کاشت مو می تواند تفاوت های زیادی با هم داشته باشد.

کلینیک انتخابی کاشت مو

شاید شما هم با این موضوع برخورد کرده باشید که به دنبال یک پزشک برای کاشت‌مو میگردید و پزشکتان در یک مرکز و کلینیک زیبایی، خدمات کاشت مو را با دو دستمزد متفاوت انجام میدهد. این اتفاق به دلیل متفاوت بودن تعرفه هر کلینیک است. در نتیجه انتخاب کلینیک می تواند در هزینه کاشت مو شما تاثیر مستقیم بگذارد.

هزینه کاشت‌مو به روش MFIT یا UFIT

یکی از جدیدترین و مدرن ترین روش های کاشت مو در جهان روش MFIT یا UFIT است. نحوه کار کاشت مو در این متد، دقیقا همانند روش FIT انجام می شود. تنها تفاوت این روش نسبت به FIT، ظرافت و دقت انجام این روش است. این روش عوارض کمتری دارد برای مثال دراین روش شاهد درد و خونریزی کمتر، دوره نقاهت و ریکاوری کوتاهتری خواهید بود. همچنین در این روش بدون نیاز به تراشیدن کف سر، کاشت را انجام خواهد شد. هزینه کاشت مو به این روش در کلینیک زیبایی آنیل حدودا بین ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان است.

کاشت مو به روش SUT

کاشت مو به روش SUT یکی دیگر از روش های جدید کاشت مو در ایران است. در این روش برداشت فولیکول های مو توسط دستگاه انجام شده و نسبت به حالت دستی بسیار سریعتر خواهد بود. علاوه بر افزایش سرعت گرافت ها، ضریب حفظ شدگی آن ها هم افزایش یافته و درصد بسیار زیادی از گرافت ها بدون آسیب می مانند. تراکم مو در این روش چندین برابر بیشتر از دیگر روش ها است. به طور طبیعی هزینه کاشت مو به روش SUT به وسعت طاسی، تعداد فولیکول ها و کیفیت موها در مناطق اهدا بستگی دارد. تیم جراحی در این روش از کاشت مو حدودا ۶ نفر هستند که همین امر باعث افزایش هزینه کاشت در این روش می شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با جدیدترین روش کاشت‌مو ۲۰۲۱ آشنا شدید. همچنین از هزینه کاشت مو آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا