درمان‌های دندانپزشکی

ارتودنسی دیمون چیست؟ + بررسی مراحل ارتودنسی دیمون


ارتودنسی این درمان دندانپزشکی رایج با تنوع زیاد توجه‌ها را به خود جلب کرده است. شما چه نوع‌هایی از آن را میشناسید؟ به طور معمول می بایست با استفاده از کش های بسیار کوچک سیم را به براکت های ارتودنسی متصل نمود. ولی در روش دیمون از براکت هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می شود در سیستم دیمون (Damon) از طریق مکانیسم قفل و بستی که در آنها تعبیه شده است سیم به براکت متصل می شود. در این مقاله همراه باشید تا درباره‌‌ی ارتودنسی دیمون اطلاعات لازم را بدست آورید. چنانچه درباره ارتودنسی متحرک نیز مشتاق به کسب اطلاعات هستید روی نوشته‌ی آبی کلیک کنید.


فهرست مطالب:


شکل ارتودنسی دیمون چگونه است؟

شاید در نگاه اول تصور کنید که این نوع ارتودنسی همان ارتودنسی سنتی فلزی است اما اگر بیشتر توجه کنید، متوجه تفاوت‌های آن خواهید شد. استفاده از این نوع ارتودنسی در چند سال گذشته، بسیار شایع شده است. دلیل اصلی این موضوع، درمان سریع‌تر و راحت‌تر آن نسبت به ارتودنسی فلزی سنتی است. در این نوع ارتودنسی از براکت های دیمون استفاده می‌شود. این براکت ها قابلیت باز و بسته شدن خودکار را دارند.

ارتودنسی دیمون مشابه ارتودنسی فلزی سنتی است با این تفاوت که در این ارتودنسی نیازی به استفاده از حلقه‌های لاستیکی در اطراف هر براکت نیست. با حرکت کردن دندان‌ها، ارتودنسی دیمون نیز حرکت می‌کند. درواقع با استفاده از مکانیزم کشویی خود، قابلیت تراز شدن با دندان‌ها را دارد.

جالب و آموزنده  مزیت‌های ارتودنسی نامرئی که باید بدانید!

مزایای بریس دیمون چیست؟

 • از آن جایی که این نوع ارتودنسی قابلیت تراز شدن با دندان‌ها را دارد و نیازی به وارد کردن فشار بیشتر در اطراف هر براکت ندارد، تعداد ملاقات هایی که فرد با دندانپزشک خواهد داشت، کمتر خواهد بود.
 • ظاهر ارتودنسی دیمون بهتر از ارتودنسی های فلزی سنتی است. از طرفی می توان براکت های آن را شفاف انتخاب کرد. در این صورت حداقل جلب توجه را خواهد داشت. در برخی موارد، این ارتودنسی دیمون شفاف زیبایی خاصی نیز به لبخند فرد می‌بخشد.
 • درمان سریعتر، نتیجه استفاده از ارتودنسی دیمون می‌باشد. افرادی که از این ارتودنسی استفاده می‌کنند معمولاً ۳ تا ۷ ماه، سریعتر به درمان خود خاتمه می‌دهند. چنانچه در پایان درمان خود با لکه‌هایی روی دندانتان روبرو شدید می‌توانید از بلیچینگ دندان بهره بگیرید.
بریس دیمون
 • فشار وارده بر دندان‌ها کمتر از حالت سنتی است از این رو فرد درد کمتری را نیز احساس می‌کند. با توجه به تحقیقاتی که انجام شده، معمولاً بیمارانی که از این نوع ارتودنسی استفاده می‌کنند، ۶۰ درصد کمتر نسبت به روش سنتی، احساس ناراحتی می‌کنند.
 • در این روش به دلیل اصطکاک کمتر روی دندان‌ها، فرسایش دندان کمتر خواهد بود.
 • از آن جایی که در این روش از کش لاستیکی استفاده نمی‌شود، باکتری های کمتری در براکت تجمع می‌کنند.
 • با توجه به بازخوردهایی که در استفاده از ارتودنسی دیمون مشاهده شده می توان گفت: استفاده از ارتودنسی دیمون، در اصلاح ناهنجاری های شدید دندانی، مؤثرتر و ساده تر است. همچنین بازگشت پذیری کمتری نسبت به حالت سنتی دارد.

معایب بریس دیمون کدامند؟

 • داشتن سیم های فلزی قابل مشاهده ، بنابراین شما نمی توانید کاملا از ظاهر فلزی داخل دهان خود فرار کنید. هم چنین، شما میتوانید برای ارتودنسی دیمون براکت های شفاف انتخاب کنید. بدین ترتیب قابلیت دیدن آنها به خصوص بریس هایی که جلوتر هستند را به حداقل برسانید.
 • به طور کلی  استفاده از بریس ها در چند روز اول باعث ناراحتی فرد میشود تا زمانی که به آنها عادت کند.
 • هزینه آن نسبت به ارتودنسی سنتی بیشتر است.
جالب و آموزنده  از بوی بد دهان چه می‌دانید؟

بررسی هزینه ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون یک روش درمانی بسیار خوب برای اصلاح ناهنجاری های شدید دندانی می باشد. اما درمانی گران قیمت تر از سایر روش های ارتودنسی دندان است. البته می توان گفت با داشتن مزیت های متعددی که دارد، این هزینه مقرون به صرفه خواهد بود. به طور کلی هزینه درمان های ارتودنسی با توجه به نوع و شدت ناهنجاری بیمار و طول دوره درمانی او بستگی داشته و تعیین می گردد.

طول درمان با ارتودنسی دیمون چقدر است؟

سیستم دیمون از تیوب محکمی بهره می گیرد که وایرهای ارتودنسی می توانند به خوبی داخل آن حرکت کرده و عمل کنند. تمامی فعالیت وایرهای اولیه دراین سیستم روی سطح بیرونی تیوب و نه کف آن می باشد. کاملا” برعکس نحوه عملکرد براکت های معمولی است.

ارتودنسی دیمون

در براکت های سنتی  سیم ارتودنسی روی قاعده براکتها برای کنترل دندانها بسته می شود. در حالیکه فعالیت روی سطح بیرونی تیوب ها با نیروهای اندک اجازه می دهد ناردیفی دندانها خیلی سریعتر برطرف می‌شود. همزمان رفع چرخش های دندانی و عمودی کردن دندانهای خوابیده صورت گیرد. این امر در سیستم دیمون نسبت به براکت های معمولی به لحاظ مکانیکی کارآمدتر است. اگر دوست دارید در مراقبت از دندان‌های خود با دقت بیشتری عمل کنید با روش‌های موثری چون فلورایدتراپی دندان بیشتر آشنا شوید.

مراحل ارتودنسی دیمون

مراحل ارتودنسی دیمون را در ادامه به طور کامل برای شما بررسی می کنیم:

 1. تصویر برداری: در مرحله ی ابتدایی برای بررسی دقیق تر، ارتودنتیست از تصویر برداری های مربوطه استفاده می کند تا نوع روش درمانی را به طور دقیق انتخاب و بررسی نماید.
 2. نصب براکت های دیمون: نصب براکت های دیمون بر روی دندان ها در یک جلسه و نهایتا تا یک ساعت انجام می گیرد. در این مرحله ارتودنتیست دندان ها را تمیز می‌کند. به کمک چسب مخصوصی براکت ها را بر روی دندان ها قرار می دهد. در ادامه برای بیمار به ایجاد کردن یک سیستم قوسی و سفارشی می پردازد. براکت های ارتودنسی دیمون با سیستم پیشرفته به طور اتوماتیک فشار لازم را بر روی دندان ها اعمال می کنند. در این مرحله بعد از اتمام کار، متخصص ارتودنسی در ارتباط با نحوه عمل براکت های ارتودنسی دیمون و نوع نگهداری از آن ها تمام توصیه های لازم را به شما می دهد.
 3. تنظیم جلسات بعدی: پس از اینکه براکت ها در جلسه اول تنظیم شدند، برای تعویض سیم قوس دار و همچنین روند پیشرفت دندان ها، جلسات بعدی هماهنگ می شوند. یکی از مزیت های ارتودنسی دیمون این است که به تعداد جلسات کمتری برای مراجعه به مطب ارتودنسی نیاز دارد.
 4. برداشتن بریس ها: با توجه به مواردی مانند مهارت ارتودنتیست، نوع و شدت ناهنجاری و شرایط بیمار، روند درمان تعیین می گردد. البته تا حدودی این روش ارتودنسی روند درمانی سریع تری در ارتباط با دیگر روش های ارتودنسی دارد. در انتهای درمان نیز متخصص ارتودنسی قالبی از دندان های بیمار تهیه کرده و آن را برای ساخت پلاک نگهدارنده به لابراتوار ارسال می کند. تا زمانی که متخصص ارتودنسی صلاح می داند، بیمار باید از ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی استفاده داشته باشد تا نتیجه مطلوب و مورد نظر به دست بیاید.
جالب و آموزنده  لمینت دندان چیست؟ + مراحل

انواع بریس‌های دیمون را بشناسید

 • بریس‌های فلزی دیمون: بریس‌های فلزی دیمون بسیار شبیه به بریس‌های فلزی سنتی هستند. تفاوت مشهود آنها این است که بریس‌های سنتی اغلب قلاب‌های کوچکی برای نوارهای الاستیک دارند. در حالی که بریس‌های دیمون اینگونه نیستند. با سیستم دیمون می‌توانید مکانیزم کشویی سلف لیگیتینگ را نیز مشاهده کنید – اما فقط اگر خیلی دقیق نگاه کنید.
 • بریس‌های شفاف دیمون: بریس‌های شفاف دیمون از سرامیک ساخته شده‌اند. در واقع شبیه بریس‌های شفاف سنتی هستند – براکت شفاف است، بنابراین بریس‌ها روی دندان‌های شما کمتر دیده می‌شوند. تفاوت بین بریس‌های سرامیکی دیمون با مارک‌های دیگر، کمبود قطعات فلزی قابل رویت و اتصالات الاستیک است که این باعث می‌شود کمتر به چشم بیایند. اگر به دنبال روشی محتاطانه برای صاف کردن دندان‌ها هستید، ممکن می‌توانید الاینرهای شفاف خانگی، مثل آنهایی که با Candid ساخته شده‌اند، را نیز در نظر بگیرید. اینها بسیار مقرون به صرفه‎‌تر هستند و متوسط زمان درمان آنها فقط شش‌ ماه است.
 • رنگ‌های بریس‌های دیمون: آیا می‌توانید بریس‌های دیمون را رنگی تهیه کنید؟ حتماً! گزینه‌ی شفاف برای کسانی که می‌خواهند بریس‌های آنها مورد توجه قرار نگیرد جذاب است.
 • اگر علاقمند به شاخت بیشتر روش‌های ارتودنسی هستید؛ نسل جدید و موثر دیگری از انواع آن، ارتودنسی لینگوال است.
بریس‌های دیمون رنگی
 • اما اگر می‌خواهید آنها را به دیگران نشان دهید، دندانپزشک شما می‌تواند طیف گسترده‌ای از رنگ‌های بریس دیمون را به شما نشان دهد.

نقش نگهدارنده‌ها پس از درمان با ارتودنسی دیمون

بعد از آن که درمان ارتودنسی با روش دیمون انجام شد، ممکن است مجبور شوید شب‌ها همانند بریس‌های معمولی از نگهدارنده استفاده کنید. بنا به تشخیص دندانپزشک یا پزشک ارتودنسی، ممکن است مجبور باشید که در طول روز نیز از نگهدارنده استفاده کنید.

جالب و آموزنده  تفاوت های ارتودنسی کودکان و بزرگسالان و توصیه های هر کدام

نگهدارنده‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توانید انتخاب کنید، مانند نگهدارنده‌ی هاولی و اسیک. همچنین اگر به دنبال چیزی هستید که کمتر به چشم بیاید، اینویزالاین (ارتودنسی نامرئی) یک نگهدارنده شفاف به نام و یوریا ایجاد می‌کند.

ریتینر

همچنین ممکن است دندانپزشک یا ارتودنتیست شما یک نگهدارنده‌ی دائمی را توصیه کند که تا آخر عمر از آن استفاده می‌کنید. این نگهدارنده‌ها در پشت دندان‌ها چسبانده شده‌اند. بنابراین فقط در صورتی قابل مشاهده هستند که دهان خود را کاملاً باز کنید. فراموش نکنید شناخت کامل آناتومی دندان، به شما کمک می‌کند هر درمان دندانپزشکی را با آگاهی و تسلط کافی پشت سر بگذارید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی ارتودنسی دیمون پرداختیم. باید گفت که به طور کلی تحت درمان هر نوع روش ارتودنسی که قرار دارید، باید روزانه حداقل دو بار مسواک بزنید. همچینین از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان های خود استفاده کنید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا امکان تغییر رنگ براکت های دیمون وجود دارد؟

اگر از براکت های سرامیکی و شفاف دیمون استفاده شود، این نوع براکت ها نیز مانند هر براکت شفاف دیگری در صورت عدم رسیدگی به آن و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تغییر رنگ خواهند داد.

ارتودنسی دیمون به چند جلسه تنظیم بریس نیاز دارد؟

یک تفاوت شاخص بین ارتودنسی با بریس معمولی و ارتودنسی دیمون وجود دارد. و آن هم دفعات مراجعه به مطب متخصص جهت تنظیم بریس ها است. برای تنظیم بریس های معمولی شما باید تقریبا هر چهار هفته یکبار به متخصص مراجعه کنید.
اما از آنجایی که دیمون نوعی ارتودنسی خود تنظیم است نیاز به مراجعه مکرر ندارد و شما تنها هر ۸ هفته یکبار باید به متخصص مراجعه کنید. این یعنی درد ارتودنسی کمتری تجربه میکنید زیرا جلسات تنظیم با درد همراه است.ارتودنسی دیمون

جالب و آموزنده  انچه باید درباره ارتودنسی متحرک بدانید
در چه مواردی انتخاب ارتودنسی دیمون مناسب تر است؟

معمولا اگر مرزی بین کشیدن و یا نکشیدن دندانی وجود داشته باشد، ارتودنسی دیمون می تواند انتخاب مناسبی باشد.

برای ویزیت ارتودنسی دیمون هر چند وقت یک بار باید به ارتودنتیست مراجعه کرد؟

معمولا هر ۶ الی ۱۰ هفته یک بار نیاز است که برای ارتودنسی دیمون به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. این در حالی است که برای ویزیت ارتودنسی ثابت سنتی باید هر ماه به ارتودنتیست مراجعه کنید.

آیا بریس های دیمون دردناک هستند؟

سازندگان این بریس‌ها ادعا می‌کنند که درد این سیستم نسبت به بریس‌های سنتی کمتر است. برخی از بیماران زخم‌های دهان را دقیقاً مانند بریس‌های معمولی گزارش می‌دهند، در حالی که دیگران می‌گویند درد آنها در واقع کمتر است. اینکه شما احساس درد می‌کنید به شدت مال اکلوژنتان بستگی دارد، اما اگر نگران درد هستید، بریس‌های دیمون می‌توانند گزینه‌ی خوبی برایتان باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا