صنعت پزشکی

کاربرد مکمل های مختلف بدنسازی چیست؟

مقدمه: ورزشکاران و بدنسازان برای اهداف گوناگونی به خرید مکمل بدنسازی متوسل می شوند. این اهداف اغلب افزایش قدرت، عضله سازی و افزایش انرژی را شامل می شود. برای هر یک از این موارد انواع مکمل بدنسازی در بازار مکمل های ورزشی وجود دارد. در این مطلب به معرفی کاربرد مکمل های مختلف بدنسازی برای افراد حرفه ای و مبتدی می پردازیم. یک دسته مکمل ها هستند که قبل از تمرین استفاده می شوند و دسته دیگری نیز برای بعد از تمرین مناسب می باشند. این مکمل ها به اشکال مختلف قرص، پودر، ویال و… فروخته می شوند. با ما همراه باشید.

کاربرد مکمل های بدنسازی

مکمل های قبل از تمرین

این گروه از مکمل ها برای تامین انرژی و افزایش استقامت در طول تمرین طراحی شده اند. معمولا ۱۵ الی ۳۰ دقیقه قبل از تمرین مصرف می شوند، اما ممکن است حین ورزش نیز مصرف شوند. در ادامه متداول ترین مکمل ها قبل از تمرین را معرفی می کنیم.

مکمل کراتین

کراتین نوعی آمینو اسید است که در بدن تولید می شود و یکی از مکمل های محبوب بدنسازی است. اثر کراتین برای ورزشکاران شامل افزایش قدرت، توده عضلانی و استقامت می باشد. کراتین با آزاد سازی آدنین تری فسفات (ATP) انرژی موردنیاز عضلات برای انقباضات شدید را بازیابی می کند. به عبارتی کراتین کمک می کند ورزشکار سخت تر و طولانی تر ورزش کند.

کراتین همچنین سلول های ماهیچه ها را هیدراته می کند که باعث بهبود ریکاوری و افزایش حجم می شود.

کافئین

مکمل کافئین معمولا قبل از تمرین برای افزایش انرژی و تمرکز استفاده می شود. مکمل کافئین همانند یک فنجان قهوه انرژی تحلیل رفته را بازیابی می کند. علاوه بر افزایش انرژی، به چربی سوزی کمک کرده و حافظه و هوشیاری ذهنی را تقویت می کند. همچنین مکمل کافئین دردهای عضلانی و خستگی بعد از تمرینات را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.

جالب و آموزنده  عوارض سم زدایی از کف پا با دستگاە

مکمل بتا آلانین

این مکمل نقش اساسی در به تاخیر انداختن خستگی و شکست عضلانی ایفا می کند که به نوبه خود کمک می کند تمرینات را با عملکرد بهتر و طولانی تر انجام دهید. مصرف این مکمل ۳۰ دقیقه قبل از شروع تمرین تاثیری مانند پمپ می گذارد. با این حال توجه داشته باشید احساس سوزن سوزن شدن که به دنبال مصرف مکمل بتا آلانین رخ می دهد با اینکه ناخوشایند است اما اصلا خطرناک نیست و به مرور رفع می شود.

انواع مکمل قبل از تمرین

مکمل ال آرژنین

مکمل ال آرژنین تقویت کننده اکسید نیتریک در بدن است که فواید آن افزایش انرژی در حین تمرین و ریکاوری بهتر عضلات بعد از آن می باشد.

قرص ال آرژنین باعث افزایش خونرسانی به عضلات می شود. به بیان ساده ال آرژنین یکی از بهترین مکمل های بدنسازی است که اجازه می‌دهد اکسیژن، مواد مغذی، هورمون‌های آنابولیک و آب بیشتری به عضلات برسد.

مکمل BCAA

این مکمل که از سه اسید آمینه لوسین، ایزولوسین و والین تشکیل شده اسید. این اسیدهای آمینه در تولید پروتئین و متابولیسم نقش دارند. همچنین با افزایش زمان ریکاوری انجام تمرینات را بهبود می بخشند. علاوه بر اینها مصرف مکمل BCAA قبل از تمرینات رشد عضلات را افزایش داده و دردهای ناشی از خستگی عضلانی را کم می کند.

انواع مکمل بعد از تمرین

مکمل های بعد از تمرین

انواع مکمل های بعد از تمرین موجود است که برای افزایش رشد عضلات، ریکاوری و حجم عضلات به واسطه افزایش ترمیم به فروش می رسد. در این بخش چند نمونه از رایج ترین مکمل های بعد از تمرین را آورده ایم.

جالب و آموزنده  مهم‌ ترین نکات خرید دستگاه فشارسنج

مکمل پروتئین

پروتئین وی پرطرفدارترین و پرکاربردترین مکمل در بین بدنسازانی است که به دنبال افزایش توده عضلانی بدون چربی هستند. پروتئین وی همچنین در ریکاوری سریع و کاهش چربی بدن نقش دارد. رژیم غذایی بدنسازان به منظور عضله سازی باید حاوی مقادیر زیادی پروتئین باشد. اگر رژیم غذایی نیاز روزانه ورزشکار به پروتئین را بر آورده نمی سازد، مکمل های پروتئینی جایگزین مناسبی است. پروتئین وی منبعی از پروتئین با کیفیت و سریع هضم در اختیار بدنسازان قرار می دهد. پروتئین وی محلول در آب است و به سرعت به اسیدهای آمینه متابولیزه می شود.

کازئین

علاوه بر پروتئین وی (آب پنیر)، کازئین نیز به نسبت ۸۰٪ کازئین و ۲۰٪ آب پنیر در شیر یافت می‌شود. کازئین در آب محلول نیست و نسبت به پروتئین وی هضم کندتری دارد و اسیدهای آمینه در جریان خون در طول چند ساعت و آهسته آزاد می شود. به همین خاطر پروتئین کازئین بهتر است درست قبل از خواب زمانی که بیشتر بازسازی عضلات اتفاق می افتد، مصرف شود.

کربوهیدرات

مکمل کربوهیدرات برای این منظور است که دوز بالایی از کربوهیدارت را بلافاصله بعد از تمرین مصرف کنید. این موضوع برای کسانی که تمایل به افزایش وزن دارند مفید می باشد. مکمل کربوهیدرات حاوی کربوهیدارت های پیچیده و قند ساده است که به سرعت به روده ها و خون منتقل می شود.

مکمل کربوهیدرات بعد از تمرینات سخت سطح کورتیزول را کاهش داده، از تحلیل عضلات جلوگیری به عمل می آورد و با افزایش سطح انسولین موجب رشد عضلات می شود.

مکمل گینر

مکمل گینر برای آن دسته از ورزشکارانی مناسب است که وزن کمی دارند. این دسته افراد به دلیل متابولیسم سریع، فعالیت شدید یا کالری سوزی شانس زیادی برای افزایش وزن ندارند. بیشترین کالری برای بدنسازان باید از کربوهیدرات های پیچیده تامین شود.

جالب و آموزنده  چه زمانی نیاز به سونوگرافی تیروئید است؟

مکمل گینر پروتئین، کربوهیدارت و کالری لازم و در کل هر آنچه برای افزایش وزن ضروری است را در اختیار آنها قرار می دهد.

البته نوع دیگری از مکمل گینر به نام مس گینر با کالری کمتر وجود دارد که برای عضله سازی بدون افزایش وزن زیاد مفید بکار می رود.

مکمل ال کارنیتین

ال کارنیتین با محدود کردن جذب چربی ها و در عوض افزایش توده بدنی بدون چربی عمل می کند. همچنین به ریکاوری سریع و افزایش عملکرد کمک می کند.

مکمل HMB

HMB یا بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیرات مولکولی است که به طور طبیعی با متابولیسم اسید آمینه لوسین به مقدار جزئی تولید می شود. این ماده به عنوان یک مکمل بدنسازی برای بهبود توده بدون چربی بدن مصرف می شود.

CLA

CLA نوعی اسید چرب ضروری است که به طور طبیعی از منابع غذایی حیوانی مانند گوشت و محصولات لبنی تامین شده و به کاهش چربی های بدن کمک می کند. مصرف مکمل CLA بیشتر بین بدنسازانی متداول است که روی کاهش چربی و افزایش توده بدون چربی کار می کنند.

سخن پایانی: در این مقاله به معرفی انواع مکمل های بدنسازی و کاربرد هر کدام پرداخته شد تا شما بتوانید به راحتی با توجه به کارایی هر نوع، مکمل بدنسازی مورد نظر خود را انتخاب نمایید. البته باید خاطر نشان شد که مصرف هر گونه مکمل بدنسازی باید زیر نظر پزشک و یا مربی متخصص انجام گیرد تا عوارض جانبی برای شما نداشته باشند.

مسئله مهم دیگر خرید مکمل اصل است. یکی از مطمئن ترین مکان ها برای خرید هر نوع مکمل داروخانه می باشد که امروزه با توجه به گسترش اینترنت اکثر داروخانه های فیزیکی داروخانه اینترنتی تحت عنوان داروخانه آنلاین راه اندازی کرده اند.

جالب و آموزنده  واریس مری چیست؟

خرید از این داروخانه های اینترنتی بسیار راحت و سریع است. البته حتما باید توجه داشته باشید که داروخانه آنلاین مورد نظر مجوزهای لازم را از سازمان غذا و دارو و دانشگاه پزشکی مربوطه داشته باشد تا با خیالی آسود و اطمینان خاطر اقدام به خرید از آن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا