اخبار پزشکی

هر آنچیزی که از درد کتف و درمان آن باید بدانید

درد شانه یکی از شایع ترین مشکلات کتف و شانه است. بیشتر افرادی که از این نوع درد شکایت دارند، کارمندان و افرادی هستند که بیشتر ساعات کاری خود را در دفتر کار و پشت میز‌ می گذرانند.

 درد شانه در افرادی که کار بدنی نیز انجام می دهند، شایع است. این دسته شامل کارگران کارخانه، آرایشگرها و کاربران کامپیوتر، از جمله تایپیست‌ها است. فعالیت هایی مانند شستن ظروف و کارهایی که نیاز به بلند کردن مکرر وسایل سنگی دارند نیز باعث درد شانه و کتف می شوند.

در این مطلب در مورد درمان خانگی درد شانه چپ یا راست صحبت خواهیم کرد. دکتر روزبه تقوی فوق تخصص دست و شانه در این مطلب قرار است بهترین راه‌های کنترل و درمان درد در منزل را به ما آموزش دهند پس با ما همراه باشید.

درد در شانه و کتف

 شانه یکی از متحرک ترین مفاصل بدن انسان است. این انعطاف پذیری زیاد به فرد امکان انجام کارهای مختلف را می دهد و مفصل شانه را به ناپایدارترین مفصل بدن تبدیل می کند.

 درد شانه یا کتف می تواند ناشی از بیماری ها یا آسیب های مختلف باشد و باعث ناراحتی بیمار شود .علت درد شانه و بازو عبارتند از:

 • بازوی منجمد
 • التهاب مفاصل شانه
 • فشار بیش از حد به اعصاب
 • ضایعات غضروفی
 • پارگی تاندون روتاتور کاف (جزئی یا کامل)

با این حال، همه دردهای شانه نیاز به مراقبت پزشکی ندارند و می‌توانند بلافاصله در خانه درمان شوند. اگر از هر یک از شرایط زیر رنج می برید، توصیه می کنیم بلافاصله به متخصص دست و شانه مراجعه کرده و شروع به تشخیص و درمان بیماری خود کنید.

 1. آسیب به شانه پس از سقوط از ارتفاع
 2. کاوش کردن بازو در حین حرکت (کلیک شانه)
 3. کاهش قدرت دست هنگام بالا بردن بازو
 4. درد ناگهانی، شدید و غیر قابل تحمل
جالب و آموزنده  چاقی در دوران یائسگی؟

این نوع درد شانه که در اثر آسیب ایجاد می شود و همزمان رخ می دهد، معمولاً برای درمان درد نیاز به جراحی شانه توسط دکتر تقوی دارد.

راه های کاهش درد کتف و شانه در منزل

درد شانه می‌تواند از خود مفصل شانه یا از عضلات، رباط‌ها یا تاندون‌های اطراف سرچشمه بگیرد. درد مفاصل که با فعالیت یا حرکت بازو یا شانه بدتر می شود، درد مفاصل است. با درمان های خانگی اسپاسم کمر را می توان با مراحل ساده درمان کرد. در هر صورت می توانید با انجام موارد زیر درد شانه را تسکین دهید.

۱- سرما درمانی

اگر درد شانه را تجربه کردید، اولین درمان ممکن است کمپرس آب سرد باشد. استفاده از کیسه یخ یا آب سرد می تواند به تسکین درد و التهاب در ناحیه کمک کند. همچنین تولید اسید لاکتیک را کاهش داده که می تواند درد و حساسیت عضلات را تسکین دهد.

کمپرس سرد برای تسکین درد شانه را به این شکل انجام دهید.

 • یک تکه یخ را در یک پارچه یا حوله نازک قرار دهید.
 • بگذارید ۱۰-۱۵ دقیقه بماند.
 • این کار را هر دو ساعت در دو روز اول انجام دهید.

به یاد داشته باشید که یخ را مستقیماً روی کتف یا شانه خوئد قرار ندهید. زیرا این کار باعث تشدید شرایط و ایجاد سرمازدگی می شود. اگر اخیراً دچار آسیب دیدگی شانه شده اید و از چیزی که به عنوان آسیب شناخته می شود، رنج می برید، کیسه یخ می تواند تورم شانه را کاهش دهد و درد شانه را تسکین دهد.

جالب و آموزنده  تنبلی تخمدان چیست؟ + لیست بهترین متخصص غدد

۲- گرمادرمانی

وقتی درد شانه با سرما درمانی بهبود نمی یابد. ممکن است از گرما درمانی استفاده شود. این کار باعث کاهش سفتی و درد در شانه های شما می شود. کمپرس گرم برای درمان خانگی درد شانه راست یا چپ یکی از روش های توصیه شده برای تسکین درد است. هنگام استفاده از کمپرس به نکات زیرتوجه کنید.

 • بطری آب گرم را با آب با گرمی مناسب پر کنید.
 • کیسه آب گرم را به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه روی ناحیه دردناک بگذارید.
 • این فرآیند را چندین بار تکرار کنید.
 • بازوهای خود را با آب گرم در حمام بشویید.
 • فقط ۱۰ دقیقه این کار را دو بار در روز انجام دهید.

کمپرس آب گرم معمولا برای آسیب های قبلی استفاده می شود. آسیب‌هایی که مدت زمانی از آن‌ها می‌گذرد.

۳- رایحه درمانی

 آروماتراپی یکی از روش های طب سنتی است که برای تسکین درد شانه در منزل می توان از آن استفاده کرد. اگر در خانه از وان استفاده می کنید، چند قطره روغن اسطوخودوس را به آب گرم اضافه کنید و به مدت ۳۰ دقیقه در وان قرار دهید. رایحه روغن اسطوخودوس ذهن و روح را آرام می کند و درد شانه، گردن و کمر را تسکین می دهد.

۴- چای زنجبیل

زنجبیل یکی از ادویه های معطر با خواص ضد التهابی و ضد درد است. با استفاده از دمنوش و چای زنجبیل می توانید گردش خون را افزایش دهید و التهاب بازو را کاهش دهید. با کاهش التهاب و تورم در مفصل شانه، درد کاهش می یابد.

۵- آرامش و تعادل

استراحت و حفظ ثبات ناحیه آسیب دیده از جمله درمان های خانگی برای درد کتف و شانه است. استفاده از باند فشاری یا بند می تواند درد، التهاب و تورم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. بستن بازوی خود با باند ممکن است به ناحیه دردناک فشار وارد کند، اما بازوهای شما را حمایت می کند و احساس راحتی بیشتری می کند.

 1. می توان بازو را با باند پوشاند که در این صورت ورم از بین می رود. از این بانداژ برای چند روز استفاده کنید تا درد از بین برود.
 2. بازو را با یک بالش بالا بیاورید تا جریان خون را در آن ناحیه تقویت کرده و بهبودی را بهبود بخشد.
جالب و آموزنده  اضطراب در کودکان چیست و چند نوع دارد؟ + اضطراب و ترس در کودکان چه نشانه هایی دارد؟

۶- ماساژ درمانی

 برای تسکین درد شانه و کتف، ماساژ درمانی تاثیر بسزایی در کاهش درد کوتاه مدت و طولانی مدت دارد. قبل از شروع ماساژ، حمام آب گرم بگیرید.

 • بهتر است ۱۵ دقیقه حمام کنید.
 • روغن هایی مانند روغن نارگیل، خردل یا روغن زیتون را به محل درد بمالید.
 • ناحیه دردناک را با روغن ماساژ دهید.
 • یک حوله گرم را به مدت ۳۰ دقیقه روی ناحیه آسیب دیده بگذارید.
 • انجام ماساژ چندین بار تا رفع درد توصیه می شود.
 • ماساژ یک تخصص است و بهتر است توسط یک فیزیوتراپ یا درمانگر حرفه ای انجام شود.

۷- ورزش‌های کشش و تقویتی

ورزش جز جدایی ناپذیر از درمان درد کتف و شانه در منزل است. بهتر است که ورزش تحت نظر یک مربی حرفه‌ای انجام داده شود ولی بعضی از ورزش‌ها مانند مواردی که در ادامه به شما می‌گوییم می‌توانند توسط شما انجام شده و در طولانی مدت تاثیر بسیار زیادی در کاهش درد شما خواهند داشت.

 1. انگشتان خود را قفل کنید، به سمت جلو فشار دهید و به مدت ۵ ثانیه در این حالت نگه دارید. استراحت کنید و این کشش را به مدت ۱۰ دقیقه تکرار کنید. این حرکت را ۳ تا ۴ بار در روز تکرار کنید.
 2. دستان خود را در کنار بدن آویزان کرده و شانه‌های خود را به صورت دایره‌ای بچرخانید. این کار را برای ۲۰ ثانیه هم در جهت ساعتگرد و هم پاد ساعتگرد انجام دهید.
 3. تیغه‌های شانه خود را به سمت یکدیگر فشار دهید و برای ۶ ثانیه این وضعیت را حفظ کنید. این کار را برای ۳ الی ۴ بار در هر بار انجام دهید.
جالب و آموزنده  طول درمان دررفتگی کتف چقدر است؟

۸- مصرف داروهای مسکن بدون نسخه

می توانید از قرص های بدون نسخه برای تسکین درد شانه استفاده کنید.به عنوان مثال، مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می تواند به طور موثر درد شانه را تسکین دهد.

 لطفا توجه داشته باشید که مصرف قرص برای درمان شانه درد نباید بیش از ۳۰ روز طول بکشد، در غیر این صورت ممکن است مشکلات گوارشی ایجاد شود. اگر بعد از ۱ هفته درد از بین نرفت، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

معرفی دکتر روزبه تقوی؛ فوق تخصص دست و شانه

آقای دکتر روزبه تقوی یکی از معدود جراحان فوق تخصص شانه در ایران هستند که با داشتن تجربهبیش از ۱۰۰۰ عمل شانه در ایران در زمره بهترین پزشکان فوق تخصص دست و شانه محسوب می‌شوند و تجربه بسیار زیادی در درمان بیماری‌های شانه دارند.

آقای دکتر روزبه تقوی در مطب تهرانو مطب کرجاز روز‌های شنبه تا چهارشنبه بیماران را ویزیت می‌کنند و شما می‌توانید برای دریافت نوبت با شماره مطب ۰۹۳۶۷۷۷۷۵۵۷ تماس بگیرید.

منبع: https://roozbehtaghavi.com/shoulder-pain-treatment-in-home/

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا