پزشکی زنانزیبایی - آرایشی

لیزر کربن چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟ + بررسی پاکسازی و لایه برداری پوست با لیزر کربن

امروزه استفاده از لایه‌بردار و اسکرابهای متنوع میان خانم‌ها و آقایانی که مایل به داشتن پوستی یکدست و روشن هستند به وفور مشاهده می‌شود. پیلینگ کربن یا لایه‌برداری هالیوودی روشی نوین برای ارتقای کیفیت پوست صورت می‌باشد. لازم نیست تنها در صورت بروز لک یا ناهمواری های پوستی از لیزر کربن استفاده کنید زیرا این روش بر بافت پوست حتی در صورت عدم وجود لک‌های پوستی تأثیرگذار است، منافذ را کوچک کرده و پوست را شفاف‌تر می‌سازد. در پرشین دکتر به بررسی عملکرد و مراحل لیزر کربن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

لایه برداری لیزری کربن چیست؟

امروزه استفاده از لایه‌بردارها و لایه‌بردارهای مختلف در بین آقایان و خانم‌هایی که می‌خواهند داشتن پوستی صاف و روشن را تجربه کنند، رواج زیادی پیدا کرده است. لایه برداری لیزریکربنی روشی جدید است که به بهترین وجه برای بهبود کیفیت پوست صورت مناسب است.

لیزر کربن

لزوماً لازم نیست فرد از مشکلات یا بی نظمی های مرتبط با پوست رنج ببرد تا بتواند از مزایای درمان لایه برداری با لیزر کربن استفاده کند. این پوست درمانی این قدرت را دارد که منافذ را کوچک کرده و حتی پوست سالم را شفاف تر نشان دهد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله متخصص غدد و متابولیسم کیست را بخوانید.

لیزرکربن صورت چه کاری انجام می دهد؟

روش لایه برداری با لیزرکربن دو مرحله دارد. در مرحله اول یک مایع کربن سیاه مخصوص روی پوست شما زده می شود که به ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد تا به عمق منافذ پوست نفوذ کرده و آن را برای لیزر آماده کند. در مرحله دوم با استفاده از دستگاه لایه بردار لیزری کربن، رگبار پرتوهای لیزر بر روی پوست شلیک می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بیماری لوپوس چیست را بخوانید.

جالب و آموزنده  ماسک صورت خانگی برای جوش صورت

کربن روی پوست باعث افزایش سرعت جذب انرژی لیزر و همچنین کارایی نتایج لایه برداری لیزر کربنی می شود. تاثیر لیزر بر روی پوست، ذرات کربن روی پوست را از بین می برد و به ذرات ریزتر تبدیل می کند و همراه با آن سلول های مرده پوست، مواد زائد، چربی پوست و جوش های سرسیاه و آکنه را از بین می برد.

بیشتر بخوانید: طول عمر بیماران آتروفی مغز

لیزر کربن پیلینگ از طریق حرارتی که روی پوست و داخل منافذ باز ایجاد می کند، علاوه بر لایه برداری، کلاژن سازی را نیز تحریک کرده و منافذ پوست را ترمیم می کند. بنابراین فرآیند جذب لیزر در لایه های پوست منجر به تسریع روند بازسازی پوست می شود. درباره عمل سنگ صفرا چقدر طول میکشد را بخوانید.

شیوه عملکرد لیزر کربن چگونه است؟

لیزر کربن، دو مرحله دارد. در مرحله اول مایع سیاه‌رنگ کربن مخصوصی روی پوست شما مالیده می‌شود که مدت ۱۵ دقیقه زمان احتیاج دارد تا به عمق منفذهای پوست نفوذ کند و برای لیزر آماده شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جراحی بوکال فت یا برداشتن چربی دهان چگونه انجام میشو را بخوانید. در مرحله دوم، با دستگاه لیزر اسپکترا شلیک رگبار پرتوهای لیزر به روی پوست دارای کربن انجام می‌شود. کربن روی پوست، جذب انرژی لیزر و نیز کارایی و نتیجه عملکرد لیزر را افزایش می‌دهد. درباره علت تنبلی روده چیست بیشتر بخوانید.

برخورد لیزر به پوست باعث تخریب و شکسته شدن ذرات کربن روی پوست به ذرات کوچک‌تر شده و به همراه آن سلول‌های مرده پوست، مواد زائد و چربی پوست و جوش‌های سرسیاه را هم نابود می‌کند. لیزر کربن پیل با انفجاری که روی پوست و در داخل منفذهای باز ایجاد می‌کند علاوه بر لایه‌برداری، سبب تحریک کلاژن سازی و ترمیم منفذها در پوست هم می‌گردد؛ بنابراین، فرایند جذب لیزر در لایه‌های پوست منجر به تسریع در روند بازسازی ساختار پوست می‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علائم اوریون در کودکان را بخوانید.

جالب و آموزنده  درمان فونوفورزیس چیست و چگونه کار می کند؟ + بررسی مزایای اولتراسوند درمانی

لیزر کربن چه کاربردی دارد؟

لیزر کربن ۴ کار اصلی انجام می‌دهد که عبارتند از:

۱- پاکسازی: کربن می‌تواند چربی و مواد زائد عمق منافذ پوست را جذب کرده و سپس لیزر ذرات کربن را نابود می‌کند و پوست تمیز می‌شود.
۲- لایه‌برداری: با هدف قرار دادن کربن توسط لیزر، سلول‌های مردۀ پوست و جوش‌های سرسیاه هم از سطح پوست برداشته شده و لایه‌برداری انجام می‌شود. در این حالت پوست شفاف‌تر شده، منافذ آن بسته می‌شوند.
۳- از بین بردن جوش‌ها و کاهش چربی پوست: گرمایی که توسط پیلینگ کربن ایجاد می‌شود، باکتری‌های مولد جوش را از بین برده و سبب جمع شدن غدد چربی می شود. در نتیجه تولید چربی پوست را کاهش می‌دهد.
۴- جوانسازی: در پیلینگ کربن لایه‌های عمقی پوست نیز هدف قرار می‌گیرد و تولید کلاژن تحریک می‌شود.

مزایای لیزرکربن صورت چیست؟

مزایای اصلی لایه برداری لیزرکربن عبارتند از:

پاکسازی

کربن توانایی جذب چربی و ناخالصی ها را از عمق منافذ پوست دارد. هنگامی که ذرات کربن در معرض لیزر قرار می گیرند، از بین می روند و مواد جذب شده نیز از پوست خارج می شوند.

لایه برداری

با انفجار ذرات کربن، سلول های مرده از روی پوست حذف می شوند که در نتیجه پوست روشن تر و نرم تر و منافذ پوست کوچکتر می شود.

جوان سازی

با استفاده از لایه‌برداری لیزر کربن، لایه‌های عمیق‌تر پوست هدف قرار می‌گیرند که باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود که به نوبه خود باعث بهبود قوام پوست و کاهش چین و چروک می‌شود.

لایه برداری لیزری کربنی برای اسکار آکنه

حرارتی که توسط لیزر کربنی به پوست منتقل می شود، باکتری های ایجاد کننده آکنه را از بین می برد. به همین ترتیب، از طریق تخریب جزئی غدد چربی، تولید چربی پوست را کاهش می دهد. علاوه بر صورت، لیزر کربن در نواحی دیگری مانند سینه، پشت و ران نیز انجام می شود. لایه برداری لیزر کربنی برای اسکار آکنه حتی پس از اولین جلسه درمان نیز نتایج معنی داری خواهد داشت، اما برای حصول بهترین نتیجه، ادامه درمان منظم توصیه می شود.

جالب و آموزنده  علت سردرد در جلوی سر چیست؟

لایه برداری لیزر کربنی چه کاری انجام می دهد؟

این روش یکی از به روزترین فناوری های مراقبت از پوست در جهان است و برای انواع پوست مناسب است. دستگاه لایه بردار لیزرکربن لایه برداری را با یک لمس نرم انجام می دهد و هیچ گونه عارضه و خطری ندارد و می توانید بلافاصله پس از درمان به فعالیت های روزانه خود بازگردید و هیچ وقفه ای وجود ندارد.

لیزر کربن

برخی از کاربردهای لایه برداری لیزر کربنی عبارتند از:

 • روشن شدن پوست
 • کمک به درمان لکه ها یا ملاسما
 • کمک به درمان آکنه خفیف تا متوسط
 • درمان آفتاب سوختگی
 • کمک به درمان اسکار آکنه
 • بستن منافذ پوست
 • تحریک کلاژن سازی و کاهش چین و چروک های ریز
 • کاهش و تنظیم ترشح چربی پوست
 • ایجاد پوست نرم و صاف
 • سفید کردن ناحیه بیکینی

اثرات جانبی لایه برداری لیزرکربن چیست؟

میلیا، که برجستگی های کوچک سفید یا کیست مانند هستند، ممکن است در طول فرآیند بهبود در نواحی لیزر شده ظاهر شوند. اینها ممکن است با پاکسازی ملایم از روی پوست پاک شوند. آکنه ممکن است پس از درمان دوباره ظاهر شود، اما مشکل ممکن است خود به خود برطرف شود یا با درمان های استاندارد آکنه قابل درمان باشد.

افزایش فشار خون و به ندرت کاهش فشار خون ممکن است در نواحی تحت درمان با لیزر رخ دهد. به طور کلی، کرم های سفید کننده را می توان در نواحی دارای فشار خون بالا برای محو کردن رنگدانه ها استفاده کرد. درمان هیپوپیگمانتاسیون دشوارتر است. هرپس سیمپلکس ممکن است در اطراف دهان ایجاد شود، به خصوص پس از استفاده مکرر از لیزر.

با مصرف داروهای ضد ویروسی قبل از عمل و ادامه آن به مدت ۷ تا ۱۰ روز (حدود ۱ و نیم هفته) پس از عمل می توان از این امر جلوگیری کرد. همچنین با مصرف آنتی بیوتیک قبل از عمل و ادامه آن به مدت ۷ تا ۱۰ روز (حدود ۱ و نیم هفته) پس از عمل می توان از عفونت های باکتریایی پیشگیری کرد. احتمال تورم بعد از لیزر وجود دارد که با تجویز دارو می توان آن را کاهش داد. به بیماران توصیه می شود که شب ها روی یک بالش اضافی بخوابند تا تورم کاهش یابد.

جالب و آموزنده  معرفی بهترین فوق تخصص غدد در تهران + متخصص غدد چه کاری انجام می دهد؟

خوردن بستنی نیز در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول (حدود ۲ روز) مفید است. جای زخم، اگرچه بسیار نادر است، اما ممکن است پس از لایه برداری با لیزر کربن ایجاد شود. ترک سیگار به دلیل اثرات مضر آن بر روند بهبودی بسیار توصیه می شود.

نکات قبل از  لایه برداری کربن 

برای لایه برداری کربن نیازی به آمادگی خاصی ندارید. اما بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • ۲ هفته قبل از لایه برداری کربن از آسپرین یا مکمل های رقیق کننده خون استفاده نکنید.
 • حداقل ۲ هفته قبل از درمان سیگار نکشید.
 • به مدت ۲ هفته قبل از لایه برداری کربن از محصولات مراقبت از پوست حاوی رتینول استفاده نکنید.
 • ممکن است لازم باشد قبل از درمان به طور موقت داروی آکنه را قطع کنید.

مراقبت های بعد از لایه برداری با لیزر کربن چگونه است؟

 • مراقبت های بعدی لایه برداری لیزرکربنی مناسب می تواند کلید دستیابی به بهترین نتایج باشد. در این زمینه موارد زیر توصیه می شود.
 • استفاده منظم از ضد آفتاب و کرم های تجویز شده توسط درمانگر
 • قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید
 • مرطوب کردن پوست در ۴۸ ساعت اول (حدود ۲ روز)
 • عدم استفاده از لوازم آرایشی بعد از لایه برداری با لیزرکربن
 • عدم خاراندن، تحریک یا دستکاری صورت پس از لایه برداری
 • ویزیت های منظم برای ادامه جلسات درمانی

موارد منع لایه برداری کربن چیست؟

روش لایه برداری کربن لیزری در زمینه های زیر توصیه نمی شود:

 • در مرحله فعال آکنه
 • در دوران حاملگی
 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 • دیابت کنترل نشده
 • پوست های تیره (پوست نوع ۵ و ۶)
 • پوست خشک و حساس
 • مصرف زیاد سیگار، زیرا ترمیم التهاب در این افراد مشکل است و احتمال بروز عوارض بسیار بیشتر است.
جالب و آموزنده   بهترین سرم ویتامین سی برای پوست چرب

سخن پایانی

شما در این مقاله با لیزر کربن آشنا شدید. همچنین از فواید و کاربردهای آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

معایب لیزر دی اکسید کربن کدام است؟

لیزرهای دی اکسید کربن، ماشین‌های بسیار حساسی هستند. درصورتی که آینه‌های متمرکز‌کننده‌ی لیزر از جای خود خارج شوند، نیازمند تنطیم مجدد خواهند بود. تنظیم مجدد نیز باید توسط یک متخصص انجام شود و هزینه‌بردار خواهد بود.

آیا لیزر دی اکسید کربن، بهترین نوع لیزر است؟

لایه‌برداری با لیزر دی اکسید کربن، موثرترین نوع درمان لیزری برای ترمیم پوست است که به ترمیم پوستی که آسیب‌های پیشرفته داشته و یا دچار عوارض پیری شده است، کمک می‌کند. تاثیرات این لیزر مشابه انجام چندین روش غیرتهاجمی در یک زمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا