پزشکی زنانزیبایی - آرایشی

درمان فونوفورزیس چیست و چگونه کار می کند؟ + بررسی مزایای اولتراسوند درمانی

مهمترین وظیفه پوست ما این است که به عنوان یک مانع یا مانع عمل کند. پوست ما طوری ساخته شده است که مواد مضر را در خارج از بدن و مواد خوب و مفید را در داخل نگه دارد. اما گاهی اوقات خوردن مواد مغذی مناسب ممکن است کافی نباشد، زیرا پوست اغلب آخرین عضوی است که فواید غذای مصرف شده را دریافت می کند و اولین عضوی است که هرگونه عدم تعادل در آن ظاهر می شود. از طرفی هورمون های طبیعی این قابلیت را دارند که به پوست آسیب برسانند و تعادل شیمیایی آن را بر هم بزنند، بنابراین گاهی لازم است از مکمل های پوستی اگزوژن استفاده شود. اما زمانی که پوست مانعی برای ورود هر ماده ای است، مراقبت از پوست چگونه می تواند به لایه های عمیق تر پوست برسد و در آنجا موثر باشد؟ – دقیقاً اینجاست که انفوزیون اولتراسوند یا سونوفورز مطرح می شود.


فهرست مطالب


فواید انفوزیون اولتراسوند چیست؟

تزریق اولتراسوند به هدایت مواد فعالی که برای تامین سلامت بهینه پوست ضروری هستند به لایه‌های عمیق‌تر پوست کمک می‌کند. موادی مانند نیاسینامید، هیالورونیک اسید، ویتامین C، رتینول و پپتیدها برای تغذیه سلول های پوست ضروری هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بیماری لوپوس چیست را بخوانید.

مزایای اولتراسوند درمانی

با معرفی سرم ها و مواد موثره به لایه های عمیق تر پوست، سونوفورز می تواند به موارد زیر کمک کند:

  • انرژی سلول را افزایش دهید
  • افزایش نفوذ محصول
  • کاهش التهاب و محافظت از پوست در برابر آسیب
  • مهار کاهش کلاژن
  • محافظت در برابر آسیب رادیکال های آزاد
  • افزایش چرخش سلولی
  • افزایش هیدراتاسیون و جلوگیری از از دست دادن رطوبت
  • پوست را در سطح سلولی تغذیه کنید
جالب و آموزنده  بهترین کرم دور چشم ایرانی

درمان اولتراسونیک ممکن است به جای یا قبل از ماساژ سنتی یا در پایان درمان در برنامه درمان صورت گنجانده شود. همچنین ممکن است به عنوان یک درمان مستقل برای مناطق نگران کننده یا ترکیب با سایر درمان های مناسب استفاده شود. درباره علائم تنبلی روده چیست را بخوانید.

فونوفورزیس چگونه کار می کند؟

انفوزیون مراقبت از پوست اولتراسوند از امواج صوتی (سونوگرافی) برای کمک به سرم یا مواد مراقبت از پوست برای نفوذ به لایه‌های عمیق‌تر پوست استفاده می‌کند، جایی که درمان می‌تواند مؤثرترین باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علائم اوریون در بزرگسالی را بخوانید. انفوزیون اولتراسوند در واقع یک درمان غیر تهاجمی و ایمن برای تقریبا همه است. اساساً این روش یک شکاف موقت در لایه‌های چربی ایجاد می‌کند و به مواد مغذی فعال اجازه می‌دهد فضاهای کوچک بین سلول‌های پوست را پر کنند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: طب سنتی تشخیص بارداری به روش کره ای

مزایای اولتراسوند درمانی

سپس امواج صوتی مواد مغذی فعال را به لایه های عمیق تر پوست منتقل می کند. سونوفورزیس می تواند نفوذپذیری پوست را تا ۸۰۰ درصد افزایش دهد که چیزی جز جادویی نیست. امواج صوتی ساطع شده خارج از محدوده شنوایی انسان است. این امواج مانند امواج صوتی معمولی می توانند توسط پوست جذب یا منعکس شوند. اولتراسوند می تواند چهار اثر فیزیولوژیکی اساسی ایجاد کند، از جمله پاسخ های بیولوژیکی، واکنش های شیمیایی، اثرات حرارتی و پاسخ های مکانیکی.

افزایش واکنش‌های شیمیایی با استفاده از انفوزیون مراقبت از پوست اولتراسوند می‌تواند منجر به بهبود بیشتر پوست شود. پاسخ های بیولوژیکی افزایش می یابد زیرا سونوفورز انتقال مایعات و مواد مغذی را به بافت های پوست افزایش می دهد.

جالب و آموزنده  رحم هتروژن چیست و چگونه درمان می‌شود؟ + چه علت و علائمی دارد؟

اولتراسوند چه‌کار می‌کند؟

اثرات گرمایشی در بافت‌های عمیق

بخشی از امواج صوتی انتقال داده‌شده به بدن، جذب بافت‌ها می‌شود و درنتیجه در آن ناحیه گرما تولید می‌شود. میزان جذب امواج به ماهیت بافت، میزان گستردگی عروق و فرکانس امواج صوتی، بستگی دارد. گرمای ایجادشده توسط امواج صوتی، به‌واسطه انتشار گرمایی و جریان خون موضعی، در بافت گسترش می‌یابد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لیفت غبغب چیست را بخوانید.

اثرات غیرحرارتی (کاویتاسیون یا حفره‌زایی)

تأثیرات غیرحرارتی اولتراسوند از طریق مکانیسم‌های فیزیکی متعددی اعمال می‌شود که تحت عنوان “کاویتاسیون یا حفره‌زایی”، ” جریان آکوستیک”و “امواج ایستا” توصیف می‌شوند. به ایجاد حباب یا حفره‌های کوچک در مایعات حاوی گاز که در اثر امواج اولتراسوند ایجاد می‌شود، “کاویتاسیون” یا حفره‌زایی” می‌گویند. ارتعاش این حباب‌ها در نفوذپذیری غشای سلولی تغییراتی ایجاد می‌کند.
در یک میدان اولتراسوند، جریان آکوستیک باعث جنبش یک‌سویه مایعات می‌گردد. این امر اگر در مرز غشای سلولی و مایع اطراف آن رخ دهد، می‌تواند فعالیت سلول‌ها را تحریک نماید.

درمان های فونوفورزیس چگونه است؟

درمان های بدن سونوفورزیس باعث بهبود نتایج کانتورینگ بدن و بهبود ظاهر سلولیت و شل شدن پوست می شود. با تحریک تولید کلاژن، درمان تزریقی مراقبت از پوست اولتراسوند سایر درمان‌های سفت‌کننده پوست ارائه شده در کلینیک ما را تحسین می‌کند. تزریق اولتراسوند مراقبت از پوست برای اهداف کانتورینگ بدن را می توان به طور منظم انجام داد.

انفوزیون اولتراسوند چه حسی دارد؟

از یک گرز فلزی برای هدایت سونوگرافی به داخل پوست استفاده می شود. صدای زمزمه شنیده می شود و احساس لرزش آرام احساس می شود. عصا در واقع مانند یک ماساژ درمانی صورت عمل می کند زیرا به آرامی روی صورت و گردن حرکت می کند. تمرکز ویژه روی نواحی نگران کننده مانند اطراف دهان، پیشانی و نواحی آسیب دیده یا جوش است.

مزایای اولتراسوند درمانی

ممکن است پوست در حین و بعد از درمان کمی قرمز شود، اما هیچ دلیلی برای هشدار وجود ندارد زیرا معمولاً طی یک ساعت این مشکل به طور طبیعی برطرف می‌شود. درباره جراحی بوکال فت یا برداشتن چربی دهان چگونه انجام میشود؟ بیشتر بخوانید.

جالب و آموزنده  آشنایی با 2 مقاله پرکاربرد از مجله دکتربایا

تکنیک‌های به‌کارگیری اولتراسوند تراپی چگونه است؟

روش‌های مختلفی وجود دارد که به کمک آن‌ها متخصص فیزیوتراپی می‌تواند از درمان اولتراسوند تراپی برای کمک به شما استفاده نماید. بر اساس شرایط خاص و وضعیت شما، متخصص فیزیوتراپی بهترین شیوه درمانی اولتراسوند را به شما پیشنهاد می‌دهد.

اولتراسوند تراپی به روش تماس مستقیم

رایج‌ترین روشی که متخصصین طب فیزیکی برای اولتراسوند تراپی در نظر می‌گیرند، روش”تماس مستقیم” است. در این روش، متخصص طب فیزیکی، مقداری کمی ژل یا کرم بر روی بخشی از بدن که قرار است تحت درمان قرار گیرد، اعمال می‌کند. سپس سر دستگاه اولتراسوند (همچنین تحت عنوان ” مبدل” نیز شناخته می‌شود) به‌آرامی بروی ژل و در برابر اندام موردنظر قرار می‌گیرد. سر دستگاه به حرکاتی دوار در یک مسیر دایره‌ای کوچک بر روی بدن حرکت داده می‌شود.. به‌طورمعمول درمان با اولتراسوند، ۵ الی ۸ دقیقه طول خواهد کشید.

اولتراسوند تراپی به کمک غوطه‌ورسازی در آب

در مواردی که قرار است اولتراسوند تراپی بر روی برآمدگی‌های استخوانی و یا دیگر سطوح نامنظم بدن اعمال شود، از تکنیک “غوطه‌ورسازی” در آب استفاده می‌شود. در این روش، بخشی از بدن که قرار است تحت درمان قرار بگیرد، در یک سطل یا تشت پر از آب غوطه‌ور می‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بوتاکس درماتوکس چیست را بخوانید. سپس سر دستگاه مقابل ناحیه موردنظر قرار می‌گیرد.

در این روش سر دستگاه مستقیم در تماس با بدن قرار نمی‌گیرد. حدوداً یک سانتیمتر بالای ناحیه موردنظر قرارگرفته و امواج انتقال داده می‌شود. اندام‌هایی که معمولاً توسط این روش تحت درمان قرار می‌گیرند، بیشتر شامل دست‌وپاها می‌شود. در هنگام درمان، ممکن است در ناحیه تحت درمان کمی احساس‌گرمی کنید.

جالب و آموزنده  تفاوت بی‌بی کرم و سی‌سی کرم

اولتراسوند تراپی به روش “بلادر”

اگر متخصص فیزیوتراپی بخواهد محلی را تحت درمان قرار دهد که دارای زخم باز است، ممکن است استفاده از ژل یا کرم، خطر ایجاد عفونت را افزایش دهد. در این موارد از روش “بلادر” استفاده می‌شود. در تکنیک بلادر برای اولتراسوند تراپی از یک بالون یا کیسه کوچک استفاده می‌شود که از آب یا ژل مخصوص پرشده است. بالون بر روی محل موردنظر قرارگرفته و پس‌ازآن برای انتقال امواج، سر دستگاه بر روی بالون قرار می‌گیرد. امواج اولتراسوند از طریق بالون به بخش موردنظر انتقال می‌یابند.

آیا اولتراسوند تراپی می‌تواند باعث صدمه دیدن شود؟

در شاخه فیزیوتراپی یا طب فیزیکی در مراکز فیزیوتراپی تهران، اصفهان یا سایر شهرستانها، اولتراسوند یک درمان بسیار امن و بی‌ضرر در نظر گرفته می‌شود. البته بهتر است در برخی از نواحی بدن از اولتراسوند استفاده نشود، مانند بالای مناطقی که دچار سرطان شده‌اند و یا استفاده در کودکان خردسال. اما به‌طورکلی در اکثر قسمت‌های بدن برای گرم کردن مناطق آسیب‌دیده می‌توان با خیال راحت از اولتراسوند تراپی بهره گرفت.

سخن پایانی

شما در این مقاله با درمان فونوفورزیس آشنا شدید. همچنین از مزایای اولتراسوند درمانی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا تزریق فونوفورزیس برای مراقبت از پوست دردناک است؟

فونوفورزیس یا انفوزیون مراقبت از پوست اولتراسوند یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا