اخبار دندانپزشکیدرمان‌های دندانپزشکی

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟ + آیا کامپوزیت بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

لبخند زیبا یکی از اجزای اصلی زیبایی است. ظاهر دندان‌های شما تأثیر قابل توجهی در عزت نفس و اعتماد به نفس شما دارد. در همان زمان‌، باعث می‌شود جذابتر و جوانتر به نظر برسید. اگر به دلیل فضاهای ناهموار بین دندان‌هایتان احساس خوبی ندارید، مشکلی نیست که حل نشود.لمینت و کامپوزیت دندان از جمله راهکارهای زیبایی دندانها در دندانپزشکی هستند. این دو روکشی نازک‌ به رنگ دندان هستند که به جلو دندان شما وصل می شوند و انواع مشکلات آن را برطرف می کنند. انتخاب روش روکش لمینت و کامپوزیت به مجموعه متفاوتی از معیارهای مختلف بستگی دارد. قبل از انتخاب نوع خاصی از روکش‌ دندان، ابتدا باید بفهمید که لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ انتخاب معیار مناسب، فاکتور بسیار مهمی ‌در موفقیت استفاده از روش‌های لمینت و کامپوزیت است. در ادامه این پست با ما همراه باشید تا با مزایا و معایب هر یک از این روش‌ها بیشتر آشنا شوید.


فهرست مطالب


معرفی انواع کامپوزیت دندان و مزایای آنها

روش روکش کامپوزیت دندان دارای انواع مختلفی از جمله کامپوزیت درشت دانه، ریز دانه، هیبرید، نانو کامپوزیت و … می باشد که در ادامه به صورت مختصر توضیح داده شده است:

کامپوزیت درشت دانه و یا ماکروفیل دارای ذراتی به ابعاد ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر می‌باشد که بزرگی ابعاد ذرات تاثیر فوق‌العاده‌ای در مقاومت کامپوزیت دارد. این در حالی است که در روش ریز دانه (میکروفیل) ابعاد ذرات به ۱۰۰ نانومتر می رسد. در این روش دوام کامپوزیت کمتر از روش درشت دانه است، اما سهولت انجام امر پولیش کردن از جمله مزایای آن است. روش هیبریدی یا ترکیبی، ابعاد ذرات ما بین دو روش قبلی یعنی چیزی حدود ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر و همچنین تا ۴۰ نانو متر هستند.

فیلر بالای مواد پرکننده منجر به افزایش مقاومت آنها در برابر ساییده شدن می شود. اما عیب این روش، کاهش یافتن زیبایی روکش با گذشت زمان و در اثر استهلاک است. نانو کامپوزیت نیز از جمله روش های جدید روکش است که ابعاد ذرات حدود ۲۰ نانومتر است. به علت تجمع ذرات ریز و تشکیل ذرات با ابعاد بزرگتر، مقاومت در برابر سایش، امکان پولیش و محکم بودن کامپوزیت افزایش پیدا کرده است. از بین روش‌های بیان شده، به احتمال زیاد روکش نانو کامپوزیت بهترین گزینه است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایمپلنت دیجیتال دندان را بخوانید.

جالب و آموزنده  تفاوت بریج و ایمپلنت دندان چیست؟

معرفی انواع لمینت دندان و مزایای آنها

نواع روش های روکش لمینت دندان شامل لمینت دندان سرامیکی، کامپوزیتی، فوری، قابل جابجایی و … می باشد. در روش سرامیکی، به علت روشن بودن و شفافیت مینای دندان، ظاهر یکدستی دارد. این روکش، بسیار قوی و مقاوم در برابر تراشیدن می‌باشد، اما قیمت آن گران است. این در حالی است که روش لمینت کامپوزیتی، ارزان‌تر بوده و با پنهان کردن نواقص دندانی، لبخند زیبایی را برای شما به ارمغان می آورد.

لمینت و کامپوزیت دندان

روکش لمینت فوری، از پیش ساخته می‌شود و نسبت به بقیه ارزان‌تر است، اما دوام کمتری دارد. روکش لمینت قابل جابجایی نیز با استفاده از رزین سفت ساخته شده و کاملا طبیعی است. این روش از جمله جدیدترین روش‌های روکش دندان است که کار با آنها آسان است.

تفاوت لمینت با کامپوزیت دندان چیست؟

۱- تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت (مقایسه هزینه)

با توجه به اینکه لمینت سرامیکی دندان (ونیر پورسلین) در لابراتوار و‌ توسط تکنسین ساخته می شود، هزینه به طور کلی بالاتر از کامپوزیت است که در مطب و‌ توسط دندانپزشک فرم داده می شود. این قیمت گذاری با توجه به هزینه لابراتوار، مواد مورد استفاده، تجربه کاری دندانپزشک و امکانات مطب دندانپزشکی انجام می شود.اما قیمت کامپوزیت در ابتدا حدود نصف لمینیت سرامیکی است. اما با محاسبه هزینه ترمیم های مکرر و همچنین نیاز به تعویض بعد از حدود ۵ سال، هزینه کلی برای فرد بسیار گرانتر از هزینه اولیه خواهد شد.

۲- دوام و طول عمر

دوام هر دو بسیار وابسته به نگهداری فرد از آنها است. اما در کل طول عمر مورد انتظار لمینت دو برابر طول عمر کامپوزیت بوده و حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است. عمر کامپوزیت دندان حدود ۵ تا ۷ سال است.

جالب و آموزنده  همه چیز درباره پریودنتیت لثه

۳- استحکام

با توجه به اینکه لمینت سرامیکی در کوره دندانپزشکی در دمایی بالاتر از ۷۰۰ درجه سانتی گراد پخته می شود، ذرات چینی با هم‌ ساختمانی مستحکم و‌ مقاوم را تشکیل می دهند.کامپوزیت در دهان و با استفاده از نور آبی سفت می گردد و‌ استحکام آن چندین برابر کمتر از سرامیک است.

۴- تفاوت ظاهر (لمینت زیباتر است یا کامپوزیت؟)

با توجه به اینکه شکست و‌ عبور نور از ذرات سرامیک بهتر از کامپوزیت انجام می شود و اینکه لعاب سطحی ای که به لمینت سرامیکی زده می شود و سپس در کوره پخته می شود، ونیر پورسلین ظاهر زیباتر و‌ درخشان تری دارد. از نظر دندانپزشکی زیبایی، این مورد مهم ترین فرق لمینت و کامپوزیت است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  درباره ارتودنسی متحرک را بخوانید.

۵- نگهداری و مراقبت

  • استفاده از مسواک و نخ دندان برای هر دو توصیه می شود.
  • واتر پیک وسیله بسیار مفیدی جهت نظافت محیط دهان است.
  • مسواک مدیوم یا زبر می تواند باعث ایجاد خراش روی سطح کامپوزیت شده و روند تغییر رنگ کامپوزیت دندان را تسریع کند.
  • استفاده از تخمه و شکستن پوست فندق و پسته و یا گاز زدن به هسته هلو و شیشلیک می تواند باعث شکستن لمینت و کامپوزیت دندان شود.
  • استفاده از نایت گارد در شب برای لمینیت و کامپوزیت توصیه می شود.

۶- پالیش (پولیش) کامپوزیت دندان و تغییر رنگ آن

یکی از مهمترین معایب کامپوزیت دندان تغییر رنگ آن به مرور زمان است. با توجه به اینکه ونیر کامپوزیت برخلاف لمینت در کوره پخته نمی شود، دارای لعاب سرامیکی نیست و در صورت مراقبت نکردن ممکن است رنگ آن به مرور زمان تغییر کند. برای ترمیم رنگ آن نیاز است تا به صورت دوره ای پالیش شود تا به رنگ اولیه خود بازگردد. مزیت لمینت سرامیکی در ثابت ماندن رنگ آن در طول زمان است.

جالب و آموزنده  کاربرد سیلر های دندانپزشکی چیست + معرفی بهترین سیلر دندانپزشکی

۷- دقت

آنچه مسلم است هر دو روش به نوعی هنر دست به حساب می آیند و دقت و هنر دندانپزشک تاثیر بسزایی در کیفیت و‌ نتیجه نهایی کار دارد. اما با توجه به اینکه کامپوزیت در دهان بیمار و در شرایطی سخت ساخته می شود، خستگی بیمار و دندانپزشک اجتناب ناپذیر است. ولی لمینت لابراتواری در محیط کنترل شده خارج دهان ساخته می شود. مجموعه این عوامل به نفع دقیق تر بودن لمینیت سرامیکی هستند.

۸- درمان شکستگی و ترمیم لمینت سرامیکی و کامپوزیت

یکی از اتفاقات بد در رابطه با لمینیت، شکستگی یا لب پر شدن آن است که عموما به علت بی احتیاطی بیمار رخ می دهد. در مورد ونیر کامپوزیت، داخل دهان عمل ترمیم امکان پذیر است اما در مورد ونیر پورسلین همان یک واحد شکسته باید مجددا ساخته شود. بنابراین در صورت شکستگی ونیر سرامیکی نیاز است تا آن واحد تعویض شود ولی شکستگی کامپوزیت قابل ترمیم است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  درباره آناتومی دندان را بخوانید.

۹- نیاز به تراش دندان پایه در لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت ماده ای خمیری شکل است که به سطح دندان اضافه شده، فرم داده‌ شده و با نور سفت می شود. این خصوصیت باعث می شود بتوان آن را به هر شکلی در آورد و به هر جایی اضافه کرد بدون اینکه نیاز به تراشیدن از سطح دندان پایه باشد.

اما مسئله مهم این است که تمام سطوح بیرون زده و برجسته دندان باید حتما تراشیده شوند. در غیر این صورت با اضافه کردن کامپوزیت، دندان بیرون زده تر خواهد شد. نقطه حساس و حیاتی دیگر خط تماس دو دندان مجاور است که چنانچه به آن بدون تراش، کامپوزیت اضافه شود شکل خط تماس تغییر کرده و در این محل غذا باقی می ماند و به مرور تغییر رنگ را شاهد خواهیم بود که بسیار شایع است.محل دیگری که امکان قرار دادن کامپوزیت بدون تراش وجود ندارد روی لبه فوقانی دندان های پایین است.

لمینت و کامپوزیت دندان

چرا که قرار دادن یک لایه در این نقطه باعث می شود که این محل زودتر از بقیه دندان ها به پشت دندان های بالا اصابت کند و فرد احساس بلندی کند و دندانپزشک مجبور شود آنقدر از کامپوزیت بتراشد که سایه ای نازیبا در این محل به وجود آید.اما چنانچه دندانپزشک مهارت کافی در مورد لمینت سرامیکی دندان داشته باشد و با یک لابراتوار حرفه ای همکاری کند، می تواند میزان تراش دندان را به حداقل و بدون آسیب برساند که در مجموع بسیار به نفع بیمار خواهد بود.

جالب و آموزنده  بهترین انتخاب برای بهداشت قاعدگی ؛ نوار بهداشتی یا کاپ قاعدگی؟

عوارض لمینت و کامپوزیت چیست؟

اکثر دندانپزشکان اتفاق نظر دارند که روش لمینت‌، زیبایی‌ طبیعی‌ مشابه با دندان‌های اصلی برای شما فراهم می کنند. این روش زیبایی دندانپزشکی، از نظر کیفیت، دارای شفافیتی کاملا مشابه مینای دندان شما است. همچنین، روش لمینت به علت بالا بودن استحکام ماده و لعاب مصرفی پس از درمان، در مقابل لکه‌ شدن و خراشیدگی بسیار مقاوم می‌باشد. این در حالی است که روش روکش کامپوزیت، از درجه تخلخل بالاتری برخوردار است. بنابراین، این روکش در معرض خطر لک شدن قرار دارد‌. به همین خاطر، به منظور جلوگیری از ایجاد لک توسط برخی از مواد غذایی به وجود آورنده لک در دندان، ضروری است تا رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. علاوه بر این، برای داشتن دندان‌هایی به زیبایی دندان اصلی، روکش کامپوزیت باید پرداخت شود.

در روش لمینت ممکن است بیمار بیشتر از روش کامپوزیت درگیر باشد و اغلب اوقات افراد به علت انتظار برای ساخت روکش ها در آزمایشگاه دچار خستگی مفرط می‌شوند. با این وجود دندانپزشکان در تلاش هستند تا از فناوری CAD / CAM برای ساخت استفاده کنند. اگر به دنبال استفاده از روش روکش لمینت و کامپوزیت هستید، خوب است بدانید که بررسی انواع مختلف فناوری‌های در دسترس دندانپزشک شما، از اهمیت بالایی برخوردار است.

مزایای روکش لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

  • هزینه پایین‌تر روکش کامپوزیت

یکی از مهمترین عوامل موثر در اختلاف قیمت لمینت و کامپوزیت، انتخاب روکش مناسب دندان است. عمده‌ترین مزیت روکش کامپوزیت نسبت به لمینت، هزینه پایین‌تر آن است. به طور میانگین​​، لمینت‌ دارای اختلاف قیمتی دو برابر بیشتر از روکش کامپوزیت می‌باشد‌ که برای برخی از افراد بسیار مهم است‌، زیرا بیشتر درمان ها توسط بیمه پوشش داده نمی‌شوند‌.

  • یکی دیگر از تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان در مراحل و مدت زمان انجام آن است.
جالب و آموزنده  ایمپلنت دندان و پیوند استخوان

مدت زمان انجام روکش لمینت و کامپوزیت نیز متفاوت است. معمولا ونیر کامپوزیت در یک جلسه ویزیت به طور کامل انجام می‌شود. بدین منظور، دندانپزشک دندان ها را با پوششی از نوع رزین می پوشاند، لایه‌های اضافی رزین اعمال شده، تراشیده می‌شود. سپس رزین از طریق نوری شدید سخت شده و در نهایت روکش‌ها جلا پیدا می کنند. نیاز است تا برای داشتن ظاهری طبیعی، رزین صیقل داده شود تا مشابه دندان واقعی شود. برای انجام این درمان نیاز به تراشیدن دندان نیست.

اما لمینت سرامیکی دندان نیاز به دو الی سه هفته زمان نیاز دارد. ابتدا دندانپزشک کمی از مینای دندان را تراش می دهد و بعد از آنها قالب گیری می کند و برای ساخت روکش دندان، قالب ها را به آزمایشگاه ارسال می کند. بعد از دو هفته روکش ها آماده می شود و برای نصب به دندانپزشک تحویل داده می شود. اکنون دندانپزشک روکش لمینت را به دندان های شما میچسباند.

  • برگشت پذیری

روش لمینت و کامپوزیت از نظر میزان برگشت پذیری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. خوب است بدانید که مهمترین مزیت درمان روکش کامپوزیت نسبت به لمینت، قابلیت برگشت پذیری آن می باشد. زیرا برای انجام باندینگ (کامپوزیت) نیازی به تراشیدن دندان نیست و می توان بعد از مدتی روکش ها را از دندان جدا کرد و از دندان های طبیعی خود استفاده کرد، اما به دلیل تراشیدن دندان در درمان لمینت دیگر نمی توان از دندان های طبیعی خود بهره برد. در واقع روش لمینت دندان (ونیر پرسلین) قابلیت برگشت پذیری ندارد.

  • طول عمر لمینت و کامپوزیت
جالب و آموزنده  آنچه درباره ی ارتودنسی لینگوال باید بدانید

فکر می‌کنید از نظر طول عمر لمینت و کامپوزیت، کدام یک برای شما بهتر است؟ هر چند روکش کامپوزیت دارای مزایای زیادی است‌، اما از نظر ماندگاری با روش لمینت قابل مقایسه نیست. با وجود پیشرفت انجام شده در طی سالیان دراز برای ماده رزین، اما ماده به کار رفته در روش لمینت، بسیار قویتر از رزین کامپوزیت است. لازم به ذکر است که لمینت به طور میانگین چیزی حدود ​​۱۰-۱۵ سال مقاومت داشته و دوام می‌آورد‌، هر چند با رعایت بهداشت دهان و دندان و پیروی از دستورالعمل‌های دندانپزشک، حتی می‌توان برای مدت طولانی‌تری از آنها استفاده کرد. روکش کامپوزیت تمایل به ماندگاری حدود نیمی‌ از زمان‌، یعنی چیزی حدود ۵-۷ سال دارد.

با توجه به مطالب بیان شده، اگر به فکر جایگذاری روکش هستید بسیار مهم است که تفاوت طول عمر و قیمت لمینت و کامپوزیت را با یکدیگر در نظر بگیرید. در واقع، در حالی که ممکن است کامپوزیت‌ها‌ نصف لمینت قیمت داشته باشند‌، اما آنها فقط به اندازه نصف عمر لمینت دوام می‌آورند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان آشنا شدید. همچنین از مزایا و عوارض آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

تفاوت اصلی لمینیت سرامیکی با لمینیت کامپوزیتی در چیست؟

این دو از نظر دوام و طول عمر، استحکام و مقاومت و از نظر قیمت طرح لبخند با هم تفاوت دارند. متریال استفاده در هر کدام نیز متفاوت است.

در چه زمانی ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان گزینه خوبی نیستند؟

در زمان هایی مثل دندانهایی با پوسیدگی یا بیماری فعال لثه، دندان هایی که به شدت آسیب دیده اند یا در جای نامناسبی قرار دارند و یا افرادی که دارای عادات بد مثل خرد کردن یا گاز زدن مواد غذایی سفت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا