اخبار پزشکی

درمان گرفتگی رگ گردن سمت راست با روش های خانگی

گرفتگی رگ سمت راست گردن یکی از دردهای شایعی است که به دلیل عادت های اشتباه و سبک زندگی غلط به سراغ افراد می آید. در چنین حالتی بهتر است بدانید که چگونه می توان از بروز گرفتگی رگ سمت راست گردن جلوگیری کرده تا با این درد مواجه نشوید. اما اگر بنا به هر دلیل خودتان و یا اطرافیانتان با گرفتگی رگ گردن مواجه شدید، لازم است تا با برخی از روش های خانگی آشنایی داشته تا بدون نیاز به دارو، مشکل خود را رفع کنید.

آشنایی با گرفتگی رگ گردن سمت راست

در بدن انسان کیلومترها رگ وجود دارد. این رگ ها با عضلاتی پوشانده شده که در مواقع به خصوصی منقبض و منبسط شده و به ما این اجازه را می دهند تا اعضا بدن خود را به حرکت درآوریم. با این حال در برخی از موارد ممکن است عضلات بدن ناخودآگاه منقبض شده و به رگ ها فشار وارد کنند. در این حالت درد به سراغ انسان آمده و باعث آزار او می شود. به این حالت گرفتگی عضلات که منجر به گرفتگی رگ می شود، اسپاسم نیز می گویند.

حال اگر اسپاسم در ناحیه گردن رخ دهد، عضلات این قسمت سفت شده و فشار زیادی به رگ ها وارد می کنند. در این حالت گفته می شود که فرد دچار اسپاسم گردن و یا گرفتگی رگ گردن شده است. اگر این گرفتگی در ناحیه سمت راست گردن باشد، فرد با مشکل گرفتگی گردن سمت راست مواجه خواهد شد. به صورت کلی، گرفتگی گردن ماندگار نیست و با برخی از روش ها و تمرینات، می توان به سادگی آن را از بین برد. با این وجود اگر زیاد با گرفتگی رگ گردن سمت راست مواجه می شوید، شاید لازم باشد که به پزشک مراجعه کنید. همچنین میتوانید از ماساژور گردن استفاده کنید.

روش های درمان خانگی گرفتگی رگ گردن سمت راست

اما اگر بنا به هر دلیلی با خودتان و یا یکی از اطرافیانتان با مشکل گرفتگی رگ گردن در سمت راست مواجه شد، بهتر است بدانید که روش های درمان خانگی این مشکل چیست. بدین صورت قادر خواهید بود تا به سادگی و بدون نیاز به مراجعه به پزشک، آن را برطرف کنید. به یاد داشته باشید که گرفتگی رگ گردن سمت راست، خود می تواند باعث بروز مشکلات دیگری شود. از این رو برای درمان آن، به سرعت اقدام کنید. از مهمترین روش های خانگی درمان گرفتگی رگ گردن سمت راست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جالب و آموزنده  عوارض سم زدایی از کف پا با دستگاە

●       کمپرس آب گرم و یا سرد

از جمله سریع ترین و ساده ترین روش های درمان خانگی گرفتگی رگ گردن سمت راست، استفاده از کمپرس آب گرم و یا سرد است. این کار موجب خواهد شد تا عضلات دور رگ های گردن شل تر شده و گرفتگی آن ها از بین برود.

همچنین به افراد پیشنهاد می شود که دوش آب گرم را هم فراموش نکنند. به صورت کلی، دوش آب گرم می تواند باعث باز شدن رگ های گرفته شده در بدن شود از درد شما را کاهش دهد. اگر کمپرس آب گرم در اختیار نداشتید، می توانید حوله و یا پارچه ای تمیز را گرم کرده و از آن برای کاهش درد فرد بیمار استفاده کنید.

●       انجام حرکات ورزشی

یکی دیگر از درمان های خانگی گرفتگی رگ گردن، انجام چند حرکت ورزشی است. با ترکیب این حرکات و ماساژ دادن گردن، می توانید به آرامی رگ های گرفته شده در سمت راست را آزاد کرده و درد خودتان را تسکین دهید. تنها به یاد داشته باشید که باید حرکات را به آرامی و نرمی انجام دهید. از جمله این حرکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چرخاندن سر و گردن

می توانید این حرکت را چه در حالت نشسته و چه در حالت ایستاده انجام دهید. در ابتدا سر و گردن خودتان را در یک وضعیت کاملا صاف، قرار دهید. حال به آرامی آن ها را به سمت چپ ببرید. این کار را تا زمانی که درد به شما اجازه می دهد، ادامه دهید. چند ثانیه در همین وضعیت بمانید و سپس همین حرکت را در جهت مختلف تکرار کنید.

  • فشار بر پیشانی
جالب و آموزنده  آستیگمات چشم چیست؟ تفاوت آستیگمات و ضعیفی چشم چیست؟ + بررسی مراقبت های لازم و معرفی روشهای درمان چشم آستیگمات

برای انجام این حرکت لازم است تا سر و گردن خودتان را در حالتی ثابت نگه دارید. می توانید این حرکت را در حالت ایستاده و یا نشسته انجام دهید. دست چپ خود را بر پیشانی گذاشته و سعی کنید تا به آرامی سر خودتان را به سمت عقب هل دهید. بعد از گذشت ۳ تا ۴ ثانیه فشار را متوقف کرده و مجددا حرکت را انجام دهید.

  • حرکت دادن کتف ها

می توانید با حرکت دادن کتف ها، گرفتگی رگ گردن سمت راست را درمان کنید. در این حالت بازوهای خود را به بدن چسبانده و سعی کنید تا کتف خودتان را از عقب به یکدیگر نزدیک کنید. حال بعد از گذشت ۵ ثانیه، کتف ها را به آرامی رها کرده و مجددا حرکت را انجام دهید.

ماساژور

استفاده از ماساژور گردن در بهبودی بسیار تاثیر گذار است.

●       ماساژ با روغن زیتون

ماساژ دادن گردن می تواند روشی خانگی اما موثر برای گرفتگی رگ گردن سمت راست تلقی شود. برای ماساژ دادن می توانید از روغن زیتون و یا سایر روغن های گیاهی استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می شود که به روغن زیتون، کمی فلفل تند اضافه کنید. این کار باعث تسکین درد خواهد شد.

●       دراز بکشید

اگر به صورت ناگهانی با مشکل گرفتگی رگ گردن در سمت راست مواجه شدید، شاید لازم باشد تا برای چند ثانیه روی زمین دراز بکشید. سعی کنید در این حالت تمامی عضلات گردن خود را شل کرده تا هیچگونه فشاری بر آن ها وارد نشود. حال می توانید به آرامی ناحیه گرفته شده را ماساژ دهید تا درد شما برطرف شود.

کمک گرفتن از درمان های پزشکی

اما شاید گرفتگی رگ گردن سمت راست شما به کمک درمان های خانگی، برطرف نشد. در چنین مواقعی می توانید به دکتر مراجعه کرده و یا از روش های درمانی پزشکی استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که بهترین راه، مراجعه به پزشک و دریافت کمک از او خواهد بود. اما اگر بنا به هر دلیلی نمی خواهید این کار را انجام دهید، راه های زیر به عنوان روش های پزشکی درمان گرفتگی رگ گردن سمت راست شناخته می شوند:

  • می توانید از قرص های مسکن و رفع گرفتگی عضلانی استفاده کنید.
  • امکان استفاده از آمپول برای شل کردن عضلات وجود دارد.
  • کرم ویکس یکی از بهترین کرم ها برای رفع گرفتگی رگ گردن سمت راست است.
  • مراجعه به فیزیوتراپ و انجام ماساژ عمقی و یا تحریک الکتریکی، از دیگر روش های مطمئن برای رفع گرفتگی رگ گردن است.
جالب و آموزنده  همه چیز درباره زخم پای دیابتی

افراد مستعد گرفتگی رگ گردن سمت راست

باید اشاره داشت که هر فردی در هر رنج سنی می تواند با مشکل اسپاسم گردن و یا گرفتگی رگ مواجه شود. طبق آمار و ارقام منتشر شده، گرفتگی رگ گردن سمت راست هم در آقایان و هم در بانوان شایع است. به صورت متوسط از هر سه نفر، یک نفر در طول سال با این مشکل مواجه می شود. به همین دلیل، لازم است تا با روش های خانگی و سریع رفع آن آشنا شوید.

 یکی از مهمترین عواملی که بر بروز گرفتگی رگ گردن سمت راست تاثیر گذار خواهد بود، افزایش سن است. هر چه افراد مسن تر شوند، احتمال بروز اسپاسم گردن در آن ها بیشتر خواهد شد. با افزایش سن، آناتومی بدن و در نتیجه گردن تغییر کرده و امکان بروز گرفتگی در این ناحیه افزایش پیدا می کند. با این وجود، طبق آماری که از سوی وزارت جهانی بهداشت منتشر شده است، بیشترین احتمال بروز گرفتگی رگ گردن سمت راست، در سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی خواهد بود.

روش های جلوگیری از بروز گرفتگی گردن سمت راست

همانطور که از قدیم نیز گفته اند: پیشگیری بهتر از درمان است! از این رو بهتر است بدانید که چگونه می توان از بروز گرفتگی رگ گردن سمت راست، جلوگیری کرد. گرفتگی رگ گردن می توان فرد را از انجام ساده ترین فعالیت روزانه نیز منع کند. با انجام چند کار ساده، به مبارزه با این مشکل بروید.

  • سبک زندگی خودتان را عوض کنید

از جمله مهمترین دلایل بروز چنین مشکلی، سبک زندگی غلط است. به خصوص افرادی که ساعات زیادی را پشت کامپیوتر، لپ تاپ و تلویزیون میگذرانند، به دلیل نحوه نشستن اشتباه، مستعد بروز گرفتگی رگ گردن سمت راست هستند. همواره آگاه باشید که بهترین شیوه نشستن، درس خواندن، تلویزیون تماشا کردن به چه صورتی است تا از بروز مشکلات گرفتگی رگ گردن جلوگیری کنید.

  • وزن خودتان را کنترل کنید
جالب و آموزنده  درباره علت سردرد کودک

چاقی از جمله مشکلاتی است که می تواند به همراه خود، مشکلات دیگری نیز به ارمغان بیاورد. زمانی که وزن فرد افزایش پیدا می کند، فشار بیشتری به گردن و رگ های موجود در سمت راست آن وارد خواهد شد. این اتفاق می تواند گرفتگی و اسپاسم های شدیدی را به وجود بیاورد. از این رو سعی کنید تا از یک سبک غذایی سالم پیروی کرده و همواره وزن خودتان را در حالت ایده آل نگه دارید.

  • از مصرف دخانیات خودداری کنید

یکی دیگر از عواملی که در بروز گرفتگی رگ گردن سمت راست بی تاثیر نیست، مصرف دخانیات است. دخانیات قادر است تا باعث بالا رفتن غلظت خون شده و گردش آن را در بدن مختلف کند. به همین دلیل رگ های موجود در سمت راست گردن افرادی که دخانیات مصرف می کنند، بیشتر با مشکل گرفتگی روبرو خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا