پزشکی زنانزیبایی - آرایشی

لیفت غبغب چیست؟ + معرفی و بررسی جدیدترین متد لیفت غبغب بدون جراحی

عوامل مختلفی در داشتن چهره و ظاهری زیبا نقش دارند؛ تقارن اجزای صورت، داشتن ابروهای زیبا و بی نقص، چشمانی شاداب و چانه ای متقارن و بدون چربی در زیبایی بیشتر افراد نقش دارد و اگر یکی از این اجزای صورت دارای نقصی کوچک باشد، می تواند از زیبایی چهره بکاهد. یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد آن را مانعی برای زیبایی خود می دانند، غبغب است.شاید عبارت جراحی غبغب و درمان آن به کمک عمل لیفت غبغب برای این افراد خوشایند نباشد و باعث بروز ترس در آن ها شود. اما خوشبختانه، با پیشرفت علم پزشکی و زیبایی، درمان این مشکل به راحتی و بدون جراحی با مراجعه به بهترین دکتر پوست قابل انجام است. اما چگونه می توان بدون جراحی لیفت غبغب انجام داد؟ آیا اندولیفت روش مناسبی برای لیفت غبغب است؟ با ما در دانشنامه پرشین دکتر همراه باشید تا به بررسی بیشتر موضوع لیفت غبغب با اندولیفت و بدون جراحی بپردازیم.


فهرست مطالب


غبغب چیست؟

غبغب برجستگی ای زیر چانه است که با حالتی معمولاً آویزان زیر چانه ایجاد می شود. بروز غبغب ناشی از افتادگی عضلات و همچنین افتادگی صورت و گردن است. وجود غبغب زیر چانه هم در زنان و هم در مردان اتفاق می افتد و صورت را چاق نشان می دهد؛ به همین دلیل، نازیبایی ایجاد شده اعتماد به نفس فرد را کاهش می دهد. رفع غبغب در گذشته با جراحی لیفت انجام می شد اما امروزه، بهترین متخصصان پوست ایران به کمک تکنیک های نوین پزشکی، بدون جراحی نیز امکان پذیر است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جراحی بوکال فت را بخوانید.

لیفت غبغب چیست؟

لیفت غبغب یکی از روش های زیبایی غبغب است. عوامل مختلفی مانند افزایش سن، ژنتیک، نور خورشید و سیگار باعث افتادگی پوست می‌شوند. در ناحیه غبغب افتادگی پوست بیش از هر ناحیه دیگری مشخص بوده و باعث پیر دیده شدن چهره می‌شود. در روش لیفت غبغب پوست اضافی و چربی از بین رفته و چین و چروک‌های پوست صاف می‌شود.

لیفت غبغب

پزشک ممکن است این روش را به‌تنهایی یا همراه با لیفت صورت و گردن یا تزریق فیلر انجام دهد. معمولا در سنین بالا پیشنهاد می‌شود این روش در کنار لیفت صورت انجام شود. در این صورت افتادگی پوست به طور کامل از بین می‌رود. البته دقت داشته باشید که لیفت غبغب روند طبیعی پیری پوست را متوقف نمی‌کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بوتاکس درماتوکس چیست را بخوانید.

جالب و آموزنده  معرفی متخصص برتر زیبایی و جراحی بینی در شیراز 1402 به انتخاب دانشنامه پرشین دکتر

چرا غبغب ایجاد می شود؟

علل مختلفی در ایجاد غبغب نقش دارند که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوامل ارثی و ژنتیکی

در بسیاری از افراد به دلایل ارثی و ژنتیکی غبغب ایجاد می شود که این امر نتیجه تجمع لایه ای از چربی در ناحیه تحتانی صورت به صورت مادرزادی است. بسیاری از افرادی که برای درمان غبغب مراجعه می کنند به دلایل ارثی با این مشکل مواجهند. این عوامل وراثتی می توانند بر نحوه ذخیره چربی در بدن تاثیر بگذارند.

گاهی نیز به لحاظ آناتومی و استخوان بندی فرد، ساختار استخوان فک به گونه ای است که سبب ایجاد جلوه غبغب می شود. افرادی که به دلایل ژنتیکی با مشکل غبغب مواجهند، حتی پس از رژیم های لاغری و تمرینات مربوط به لاغری غبغب و به کار بردن روش هایی که به عنوان رفع غبغب در خانه شناخته می شوند، این معضل از بین نمی رود و از بین بردن آن عملاً با روش های خانگی در اکثر موارد بی نتیجه خواهد ماند.

افزایش سن

با بالا رفتن سن، متابولیسم (سوخت و ساز بدن) کاهش پیدا می کند. کاهش سوخت و ساز باعث کم حجم شدن عضلات بدن می شود؛ در نتیجه آن، استخوان‌ها ضعیف می شوند و پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد و این امر باعث به وجود آمدن غبغب می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عاقبت بیماری پارکینسون را بخوانید.

لیفت غبغب

با تحلیل رفتن بافت چربی زیر پوست و کلاژن پوست (که سبب قوام و کشیدگی ظاهر گردن می شود) غبغب آویزان می شود و سن افراد را بیشتر از واقعیت نشان خواهد داد که یکی از شایع ترین شکایات بسیاری از افراد دارای غبغب است.

جالب و آموزنده  دلایل اصلی جوش غرور جوانی یا دوران بلوغ چیست؟ + انواع راه‌های درمان جوش های دوران بلوغ که باید بدانید

ضعیف شدن عضلات بدن

گاهی عضلات بدن (از جمله عضلات صورت و گردن) دچار ضعف می شوند که این امر فارغ از سن و یا وزن افراد اتفاق می افتد. به همین دلیل است که گاهی افراد لاغر نیز با مشکل غبغب مواجه هستند. تغذیه نامناسب، وجود برخی بیماری ها مانند کم کاری تیروئید، ضعف غدد فوق کلیوی، نداشتن فعالیت و عدم تحرک از علل ضعیف شدن عضلات هستند. درباره سرطان تخمدان چیست را بخوانید.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یکی از علل بروز چاقی و همچنین بروز غبغب در فرد است.

کمبود ویتامین و پروتئین در بدن

ویتامین ها و پروتئین ها در حفظ حالت ارتجاعی پوست و الاستیسیته نقش دارند. ویتامین های گروه ب و پروتئین کلاژن مهم ترین عوامل زیبایی پوست و حفظ حالت کشسانی پوست هستند.

چاقی

عادت های غذایی نادرست در زندگی و رژیم غذایی پرچرب باعث تجمع چربی در بافت های مختلف بدن از جمله در ناحیه غبغب می شود. رژیم غذایی مناسب و دوری از عادت های غذایی نادرست در کاهش تجمع چربی نقش مهمی دارند. درباره برای کمبود ویتامین دی در بارداری چه بخوریم بخوانید.

عادت های نادرست در سبک زندگی

عادت به پایین گرفتن سر و چانه به سمت پایین یکی از علل مهم ایجاد غبغب است. با ایجاد فشار مداوم به ناحیه زیر چانه، غبغب ایجاد می شود.

درمان قطعی غبغب چیست؟

درمان های  غبغب به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. درمان های تهاجمی (جراحی لیفت غبغب)
 2. درمان های غیر تهاجمی

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که درمان را بدون جراحی انجام دهند تا با مشکلات ناشی از جراحی مواجه نشوند. روش های غیرتهاجمی رفع غبغب مزایایی دارند که اکثر افراد این روش را برای درمان انتخاب می کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علائم تنبلی روده چیست را بخوانید.

روش های رفع غبغب بدون جراحی

از اثربخش ترین دستگاه ها و لیزرهای جوانسازی استفاده شده در روش های غیر تهاجمی رفع غبعب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اندولیفت
آر اف گرمایی سطحی
لیزرهای فرکشنال و سوزنی
مزوتراپی لیپولیتیک (مزولیپولیتیک)
لیفت غبغب با نخ

بررسی انواع روش های غیر جراحی از بین بردن غبغب

در ادامه به طور کامل با روش های لیفت غبغب آشنا خواهیم شد:

لیفت غبغب با اندولیفت

اندولیفت یک روش لیزر درمانی  ساده و با نتیجه لیفت بسیار کارآمد و مشابه پروسیجر های جراحی ولی بدون نیاز به بیهوشی می باشد. در اندولیفت، پرتوی لیزر به صورت موضعی و سطحی استفاده نمی شود. این لیزر با استفاده از فیبرهایی تابیده می شود که به ضخامت یک تار مو (۲۰۰ یا ۳۰۰ میکرون معادل ۰.۲ یا ۰.۳ میلی‌متر) هستند و به زیر پوست و  به بافت‌های عمقی فرستاده می شود. لیزر به صورت انتخابی، به تجزیه‌ی چربی‌ها و بازآرایی اسکلت پروتئینی بافت می پردازد. همچنین این لیزر با ایجاد حرارت در لایه میانی پوست ، باعث تحریک تولید و بازسازی رشته های کلاژن میشوند که مسئول  الاستیسیته و کشسانی پوست می باشند.

این متد بروز و کارا با بی حس موضعی انجام میذیرد و بیمار پس از درمان می تواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد و نیازی به طی کردن دوران نقاهت ندارد. در این متد پرتو لیزر دایود از درون پوست سلول های چربی را هدف قرار می دهد و سبب می سود سلول های چربی تجمع یافته در ناحیه ی پایینی صورت که سبب افتادگی و پیری چهره می شوند را کاهش وحذف نماید که سلول های متلاشی شده  از طریق سیستم طبیعی دفعی بدن طی زمان خاصی دفع می شوند.  پیرو حذف سلول های چربی اندولیفت همچنین با تحریک کلاژن و الاستین سبب لیفت در همین ناحیه می شود .

جالب و آموزنده  بررسی جدیدترین روش های درمان کمر درد

لیفت غبغب  با استفاده از لیزرهای فرکشنال و سوزنی

روش های مبتنی بر تکنولوژی فرکشنال (fractional) امروزه با موفقیت در درمان اسکار پوستی، چین و چروک پوستی، و انواع ضایعات پیگمانته و جوانسازی با و رفع افتادگی پوست در ناحیه غبغب و گردن بکار رفته اند .  روش fractional همچنین به دلیل نسبت بالای اثربخشی به زمان استراحت (high efficacy-to-downtime ratio) بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

در این روش، متخصص پوست سوزن هایی به ظرافت مو را وارد پوست می کند.  از سر این سوزن ها گرما ساطع می شود و همین امر سبب تخریب و لیز شدن سلول های چربی می شود. این سوزن ها همچنین با تحریک کلاژن سازی سبب لیفت و افزایش کیفیت پوست در موضع مورد درمان می شوند.

درمان غبغ با لیزر فرکشنال نیاز به جلسات متعدد دارد و نسبت به میزان افتادگی غبغب و سن بیمار بین ۴ تا ۶ جلسه به فواصل ۱ ماه توصیه می شود.

لیفت غبغب با استفاده از لیزرهای آر اف گرمایی سطحی

این لیزرها با تولید گرما سبب لیفت پوست در ناحیه غبغب می شوند و نیاز تکرار در جلسات متعددی دارند.  در این روش با استفاده از محدود ساختن انرژی به کانون های کوچک در ناحیه مورد درمان، می توان میزان زیادی از انرژی را به بافت رساند، این در حالی است که پوست اطراف بافت اصلی در این روش سالم باقی می ماند و بعداً به عنوان پایه ای برای اپیتلیزاسیون مجدد به سرعت فعال شده و بافت را بازسازی می کند . استفاده از این روش نسبت به دو روش قبلی اثر بخشی محدود تری خواهد داشت و معمولا به عنوان درمان مکمل با تعداد جلسات متعدد توصیه می شود‌.

جالب و آموزنده  انواع کمر درد – علائم و نشانه های انواع کمر درد چیست؟

 لیفت غبغب با مزوتراپی لیپولیتیک (مزولیپولیتیک)

مزولیپولیتیک حاوی مواد حل کننده چربی بوده و از آنها به طور شایع در آب کردن چربی زیر جلد و غبغب استفاده می شود. در مزوتراپی، دکتر پوست مواد آنتی اکسیدان و داروهایی که باعث کلاژن سازی می شوند را به صورت مستقیم زیر پوست تزریق می کند و به این ترتیب کلاژن سازی انجام می شود.

لیفت غبغب با متد نخ

در تکنیک لیفت با نخ از نخ های پلی دی اکسانون (PDO) که پیش تر در جراحی های داخلی مانند جراحی قلب نیز کاربرد داشت استفاده میشود‌ تاثیر استفاده از این نخ ها بیش از ۲ سال ادامه دارد با اینکه پس از حدود ۸ ماه بعد از استفاده جذب میشوند. تاثیرات اولیه  این متد بلافاصله قابل مشاهده است و پس ۶ تا ۸ هفته زمانی که تحریک کلاژن آغاز گردید تاثیر کامل آن دیده می شود. این روش معمولا برای افرادی توصیه میشود که تنها دچار افتادگی پوست در ناحیه غبغب می باشند.

کرایولیپولیز و رفع غبغب

در این روش، سلول های چربی موجود در ناحیه غبغب با سرمادرمانی رفع می شوند. سرما باعث ایجاد کریستال داخل سلول های چربی می شود و به این ترتیب سلول ها فریز می شوند و مرگ سلولی اتفاق می افتد. پس از تخریب سلولی، غبغب از بین می رود.

اولتراسوند کویتیشن برای رفع غبغب

دستگاه اولتراساوند کویتیشن (Ultrasound Quotation) از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند و با تابش به سلول های چربی باعث از بین رفتن بافت چربی در ناحیه غبغب می شود. این امواج محتویات چربی را بیرون می ریزند و این چربی ها توسط غذذ یکی از مزایای این روش، مشاهده نتیجه بلافاصله بعد از درمان است اما نتیجه نهایی چند روز زمان می برد.

جالب و آموزنده  بررسی و آشنایی با جدیدترین روش کاشت مو ۲۰۲۱ + هزینه کاشت مو در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

مزایای لیفت غبغب چیست؟

هرکدام از روش‌های لیفت غبغب مزایایی داشته و به همین دلیل هرروزه افراد زیادی از این روش زیبایی استفاده می‌کنند. مهم‌ترین مزایای آن عبارتند از:

 • پیداشدن خط فک و کمک به زاویه‌سازی فک
 • سفت و صاف شدن پوست این ناحیه
 • جوان شدن چهره

معایب و عوارض لیفت غبغب چیست؟

جراحی لیفت غبغب روشی دائمی بوده و برای مدت‌زمان طولانی این نتایج حفظ می‌شود. اگر از نتیجه جراحی راضی نباشید، نمی‌توان آن را به حالت قبل بازگرداند.

جراحی لیفت غبغب ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. از مهم‌ترین عوارض آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خونریزی زیر پوست (هماتوم)
 • واکنش به داروهای بیهوشی
 • جای زخم
 • لخته شدن خون
 • عفونت
 • آسیب عصبی
 • مشکلات پوستی.

لیفت غبغب چگونه انجام می شود؟

جراحی لیفت غبغب ممکن است تحت بیهوشی یا بی‌حسی انجام شود. باتوجه‌به میزان افتادگی پوست ممکن است جراحی چند ساعت طول بکشد. جراح برش‌های کوچکی پشت یا زیر گوش ایجاد می‌کند. یک برش کوچک هم زیر چانه ایجاد می‌شود. پوست کشیده شده و ماهیچه‌ها سفت می‌شوند. سپس باید پوست و چربی اضافی برداشته شود. برش‌ها بخیه زده شده و پانسمان فشاری روی آنها قرار می‌گیرد.

روش‌های بدون جراحی در کلینیک و در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شوند. برای لیفت با نخ نیاز به بی‌حسی موضعی است. نخ به زیر پوست وارد شده و در جهت گوش‌ها کشیده می‌شود. انتهای نخ بخیه زده شده و دیده نمی‌شود. در روش هایفوتراپی نیز پزشک دستگاه را زیر چانه قرار داده تا امواج به لایه‌های زیرین پوست برسد.

مراقبت های بعد از لیفت غبغب چگونه است؟

بعد از جراحی لیفت غبغب ممکن است کمی درد داشته باشید و در این ناحیه احساس سفتی کنید. این علائم در عرض چند روز از بین می‌روند. کبودی‌ها در این ناحیه ظرف چند هفته از بین می‌روند. جای زخم‌های زیر چانه و نزدیک گوش نیز به‌مرور برطرف خواهد شد. ممکن است بهبودی کامل زخم‌ها و برطرف‌شدن تورم حدود ۳ ماه طول بکشد. بعد از جراحی لیفت غبغب باید به موارد زیر توجه داشته باشید.

 • در چند هفته اول از بلندکردن اجسام سنگین دوری کنید.
 • فعالیت‌های سنگین مانند ورزش نداشته باشید.
 • اگر علائم عفونت مانند تب، قرمزی یا چرک داشتید، حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید.
 • گردن خود را خم نکنید.
جالب و آموزنده  علت سردرد حاملگی چیست؟

ماندگاری نتیجه لیفت غبغب

جراحی لیفت غبغب روشی دائمی بوده و برای مدت‌زمان طولانی افتادگی پوست در این ناحیه را از بین می‌برد. البته باید دقت داشته باشید که لیفت نمی‌تواند جلوی روند طبیعی پیری را بگیرد و باز هم به‌مرور پوست دچار افتادگی و چین‌وچروک می‌شود.

روش‌های بدون جراحی مانند لیفت غبغب با نخ یا لیفت غبغب با هایفوتراپی دائمی نبوده و نیاز به تمدید دارند. ماندگاری نتایج از فردی به فرد دیگر متفاوت است. معمولا سالی یک بار باید آن را تمدید کنید.

لیفت غبغب

نتایج جراحی لیفت غبغب می‌تواند سال‌ها باقی بماند. مدت‌زمان دقیق برای هر فرد متفاوت است و به عوامل خاصی بستگی دارد. ژنتیک بر قابلیت ارتجاعی پوست تاثیر می‌گذارد. سبک زندگی مانند سیگارکشیدن باعث چین‌و‌چروک و پیری زودرس می‌شود. قرارگرفتن در معرض نور خورشید هم به پوست شما آسیب می‌رساند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با لیفت غبغب آشنا شدید. همچنین از جدیدترین متدهای لیفت غبغب بدون جراحی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بهترین روش برای لیفت غبغب کدام است؟

نمی‌توان گفت از میان روش‌های مختلف کدام یک گزینه بهتری است. اگر افتادگی پوست غبغب کم است و چین‌وچروک زیادی در این ناحیه ندارید، می‌توانید از روش‌های بدون جراحی استفاده کنید. این روش‌ها خطر کمتری داشته و سرعت بهبودی بالاتر است. اما اگر افتادگی پوست غبغب شدید باشد، جراحی گزینه بهتری بوده و نتیجه آن مشخص‌تر خواهد بود. ممکن است پزشک در کنار جراحی لیفت غبغب، لیفت صورت و گردن را هم انجام دهد تا نتیجه بهتری ایجاد شود.

آیا لیفت غبغب بهتر است یا لیپوساکشن غبغب؟

در افراد ۲۰ تا ۵۰ سال که خاصیت ارتجاعی پوست از بین نرفته است، لیپوساکشن غبغب می‌تواند گزینه خوبی باشد. در این روش چربی اضافی از بین رفته، اما پوست تغییری نمی‌کند. برای افراد در سنین بالاتر که پوست شل و افتاده دارند، معمولا لیفت غبغب به‌تنهایی یا همراه با لیپوساکشن انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا