اخبار پزشکیپزشکی زنان

علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر می‌شود؟

وقتی به صورت آگاهانه در حال اقدام برای بارداری باشید، یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که برایتان پیش می‌آید این است از کجا بفهمم باردارم؟ چند روز بعد از اقدام علائم بارداری ظاهر می شود؟ اطلاع از بارداری می‌تواند چالش برانگیز باشد، زیرا اولین نشانه‌های بارداری می‌تواند در زنان مختلف متفاوت باشد. با این حال قصد داریم در این مقاله به این سوال پاسخ دهیم که علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر می‌شود و چه زمانی بهترین زمان برای انجام تست بارداری ست.

چند روز بعد از نزدیکی علائم بارداری ظاهر می‌شود

همه‌ی زوج‌ها وقتی در حال اقدام برای بچه دار شدن هستند، امید به بارداری دارند. جستجو برای ریزترین علائم بارداری در هفته اول برای بسیاری از زوج‌ها طبیعی ست. حتی بعضی افراد به دنبال علائم بارداری بعد از ۴۸ ساعت نزدیکی هستند یا می‌خواهند بدانند آیا بعد از ۲ روز علائم بارداری مشاهده می شود؟!! سوال این است که واقعاً علائم بارداری چند روز بعد از رابطه مشخص می‌شود؟ حقیقت این است که به ندرت پیش می‌آید شما به این زودی بتوانید نشانه‌ای از بارداری خود ببینید.

همه‌ی اینها به دلیل وجود فازی به نام فاز لوتئال است که بدون علامت است. فاز لوتئال قسمت دوم چرخه‌ی قاعدگی را شامل شده و در حدود ۱۵ روز از یک چرخه ۲۸ روزه‌ی قاعدگی را در بر می‌گیرد. این فاز با پریود شدن به پایان می‌رسد. در این مرحله، پوشش داخلی رحم ضخیم شده و در واقع برای بارداری احتمالی آماده می‌شود. اگر در این دوران باردار شده باشید، پریود رخ نخواهد داد. و علائم بارداری آغاز خواهند شد.

جالب و آموزنده  محبوب ترین اتو مو در میان هیر استایلیست ها

البته به این بدین معنا نیست که در فاز لوتئال هیچکدام از علائم بارداری رخ نمی‌دهند، اما باید به یک نکته توجه داشت:

علائم بارداری در صورت تغییرات هورمونی رخ می‌دهند. در ابتدای بارداری سطح هورمون‌ها چندان بالا نیست و از این رو یا علائم بارداری رخ نمی‌دهند یا بسیار نامحسوس هستند به طوری که افراد متوجه‌ی آن نمی‌شوند. بعلاوه همه‌ی علائم بارداری، برای همه‌ی افراد هم رخ نمی‌دهند! بنابراین به ندرت پیش می‌آید زنی قبل از موعد پریودش، از بارداری خود مطلع شود.

اطلاع زود هنگام از بارداری

با وجود آنکه در بالا توضیح دادیم علائم بارداری چند روز بعد ظاهر می شود با این حال بعضی زنان ادعا می‌کنند که زودتر از این زمان نیز علائم بارداری را مشاهده کرده‌اند. اما آیا این موضوع صحت دارد؟ علائم اولیه بارداری بعد از انعقاد نطفه بلافاصله رخ نداده و به زمان نیاز دارد. با این حال بعضی افراد ممکن است درست چند روز بعد از نزدیکی، علائمی مانند حالت تهوع را حس کنند و گمان کنند این نشانه‌ی بارداری ست. به هر حال هر گمانی ۵۰ درصد شانس موفقیت دارد. اما باید بدانید حالت تهوع بعد از نزدیکی هیچ ارتباطی به بارداری ندارد.

بدن شما هنوز زمان کافی برای واکنش نشان دادن به بارداری را پیدا نکرده است. حالت تهوع در این زمان می‌تواند به دلیل القای فکری و امید بالای بعضی زنان به باردار شدن رخ دهد و به هیچ عنوان ربطی به بارداری ندارد.  بر اساس تحقیقات انجام شده حالت تهوع مربوط به بارداری دو تا هشت هفته پس از لقاح موفق شروع می‌شود. و این زمانی ست که پریود شما به تعویق افتاده است.

جالب و آموزنده  هر آنچه درباره ی کاشت مو + چرا بعد از کاشت مو نباید رابطه داشت؟

بعد از چند روز متوجه بارداری می‌شویم

با توجه به نکته‌ای که در بالا گفته شد، باید اکنون سوال اصلی مقاله را پاسخ دهیم: علائم بارداری چند روز بعد از رابطه مشخص می‌شود؟ اینکه علائم بارداری از کی شروع می‌شود تحت تاثیر زمان لقاح شما قرار دارد. به طور معمول، لکه بینی، اولین علامت بارداری ست.

منظور از لکه بینی، خون ریزی لانه گزینی ست و در واقع زمانی رخ می‌دهد که تخمک باور شده به دیواره‌ی رحم می‌چسبد. چند روز بعد از لقاح علائم بارداری ظاهر می شود؟ این اولین نشانه بارداری، معمولاً ۱۰ تا ۱۴ روز پس از لقاح رخ می‌دهد. بسته به تاریخ لقاح، این نشانه می‌تواند از چند روز قبل یا در موعد پریود رخ دهد. به طوری که بسیاری از زنان آن را با خونریزی قاعدگی اشتباه می‌گیرند.

خونریزی لانه‌گزینی برخلاف خونریزی قاعدگی، خون بسیار سبکی ست و رنگ روشنی دارد که با رنگ پررنگ و تیره‌ی خون قاعدگی تفاوت دارد. این خونریزی معمولاً تنها چند ساعت تا دو روز رخ می‌دهد و درد بسیار کمتری دارد. با این حال همیشه تشخیص خون لانه گزینی از قاعدگی آسان نیست و ممکن است نیاز باشد زمان بیشتری بگذرد تا از بارداری خود مطلع شوید.

خون ریزی لانه گزینی از علائم فوری بارداری ست اما تنها در ۱۵ تا ۲۵ درصد از افراد رخ می‌دهد و باقی افراد باید منتظر عقب افتادن پریود خود باشند که به عنوان دقیق‌ترین علامت اولیه‌ی بارداری در نظر گرفته می‌شود با این حال می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که باید از طریق تست بارداری از آن مطلع شوید. سایر علائم بارداری مانند تهوع، سردرد، درد زیر دل، بی اشتهایی، سرگیجه، تغییر ترشحات واژن و … همگی به زمان بیشتری نیاز دارند.

جالب و آموزنده  معرفی انواع سردرد ها + بررسی علت های آنها

بهترین زمان انجام تست حاملگی

حالا که متوجه شدیم بعد از چند روز متوجه بارداری می‌شویم باید به سوال دیگری پاسخ داد: مناسب‌ترین زمان بارداری چه زمانی ست و کی می‌توانیم مطمئن شویم بارداریم؟ اینکه تنها قاعدگی شما یک روز یا حتی دو روز عقب بیفتد به این معنا نیست که زمان مناسبی برای انجام تست بارداری باشد. افزایش سطح هورمون‌های بارداری به زمان نیاز دارد. در حالی که بعضی زنان تنها یک روز بعد از عقب افتادن پریود تستشان مثبت می‌شود، در بعضی دیگر حتی تا ۵ روز بعد نیز تست همچنان منفی ست با وجود آنکه باردارند. بنابراین توصیه می‌شود از ۷ تا ۱۰ روز صبر کنید و بعد تست بارداری بدهید تا دقیق‌ترین نتیجه را داشته باشد.

تشخیص بارداری در روزهای اول به روش سنتی

بعضی از افراد به اصرار از روش‌های سنتی برای تشخیص بارداری خود استفاده می‌کنند مانند تست پیاز، تست وایتکس، علائم بارداری از روی ناف، علائم بارداری از روی وضعیت ظاهری مادر و … حقیقت این است که پایه‌ی علمی این علائم اثبات نشده است و موفقیت آنها تصادفی و شانسی ست. بنابراین به عنوان روشی موفق و مطمئن بهتر است ابتدا از یک تست بارداری خانگی و سپس آزمایش خون در آزمایشگاه‌های معتبر برای تایید بارداری خود استفاده کنید.

تفاوت علائم بارداری حقیقی با بارداری پوچ و بارداری خارج از رحم

حآملگی پوچ زمانی است که فرد فکر می‌کند باردار است در حالی که باردار نیست. مشکل دیگری به نام حاملگی خارج از رحمی نیز وجود دارد که یک بارداری واقعی نیست. متاسفانه افراد مبتلا به این نوع بارداری‌ها، بسیاری از علائم بارداری را تجربه می‌کنند. اما آزمایشات بعدی نشان می‌دهد که باردار نیستند. پزشکان معتقدند عوامل روانی و هورمونی ممکن است باعث بروز این نوع بارداری‌ها شوند.

جالب و آموزنده  برای کمبود ویتامین دی در بارداری چه بخوریم؟ بررسی کمبود ویتامین D در بارداری و عوارض آن

اما تفاوت بین علائم بارداری طبیعی و حاملگی خارج از رحم یا پوچ چیست؟ حاملگی خارج از رحم می‌تواند علائم بارداری معمولی داشته باشد، اما علائم دیگری نیز دارد که باید به آن توجه شود. این علائم عبارتند از: درد شدید در ناحیه شکم که به سمت لگن می‌کشد، خونریزی شدید واژن. غش، سرگیجه و ضعف. اما نباید به همین‌ها اکتفا کرد بهتر است با انجام یک آزمایش دقیق، از نوع بارداری خود مطلع شوید زیرا حتی در یک بارداری واقعی نیز ممکن است چنین مشکلاتی وجود داشته باشد.

منبع: gahvare.net

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا