اخبار دندانپزشکیدرمان‌های دندانپزشکی

ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی‌های درمانی دهان و دندان، کشیدن دندان آخرین انتخاب هر متخصصی برای درمان می‌باشد. متخصصین همیشه سعی دارند تا با ارائه‌ی روش‌های جایگزین و بهینه‌تر، از کشیدن دندان و حذف عضوی از بدن شما جلوگیری کنند. یکی از مشکلاتی که برای افراد بسیار آزاردهنده بوده و حتی بعضاً باعث کاهش اعتماد به نفس آن‌ها شده است را می‌توان ناهنجاری‌های فک و صورت دانست، مشکلاتی که اغلب برای حل آن‌ها شما نیازمند مراجعه به دندانپزشک خواهید بود. ارتودنسی یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمانی برای ناهنجاری‌های فک و صورت می‌باشد که در انواع مختلفی وجود دارد. یکی از روش‌های ارتودنسی که بیشتر برای رفع ناهنجاری‌های فکی‌های پایینی استفاده می‌شود کاموفلاژ نام دارد. اما ارتودنسی کاموفلاژ چیست؟ چه کاربردی دارد؟ برای رفع چه ناهنجاری‌هایی استفاده می‌شود؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا به صورت مختصر و مفید به ذکر مهمترین موارد در رابطه با ارتودنسی کاموفلاژ بپردازیم.


فهرست مطالب


درباره ارتودنسی کاموفلاژ

برای اینکه بتوانید با مفهوم ارتودنسی کاموفلاژ آشنا شوید بهتر است در اصل معنی کلمه‌ی کاموفلاژ را بدانید. این کلمه که در زبان انگلیسی به شکل camouflage نوشته می‌شود، به معنای پوشاندن و مخفی کردن می‌باشد و در اصل به معنای مخفی کردن عیب دهان و دندان شما است. همانطور که از نام این نوع ارتودنسی مشخص است متخصص با استفاده دستگاه‌هایی تغییراتی را در دهان و فک بیمار ایجاد می‌کند. در این روند ناهنجاری اسکلتی از بین نمی‌رود اما تغییراتی در فک و صورت انجام می‌گیرد که روی دندان‌های شما پوشیده می‌شود و دیگر عقب ماندگی فک شما به چشم نمی‌آید.

ارتودنسی کاموفلاژ

شما برای اینکه بتوانید بیشترین تأثیر را در حل مشکلات و ناهنجاری‌های خود داشته باشید باید سعی کنید ارتودنسی را در سنین کم نظیر کودکی یا نوجوانی انجام دهید، در این زمان به علت اینکه دندان‌ها و فک فرد هنوز هم در حال رشد هستند ایجاد تغییرات بنیادی در آن‌ها بسیار راحت‌تر خواهد بود. همانطور که اشاره کردیم ارتودنسی کموفلاژ بیشتر برای رفع ناهنجاری فکین بخصوص فک پایینی کاربرد دارد. زمانی که مشکلات و ناهنجاری‌های اسکلتی و فکی بر روی فرد نمایان شود مشکلات عمده‌ای برای او رخ می‌دهد که از متداول‌ترین آن‌ها می‌توان به سختی در تکلم و نحوه غذاخوردن اشاره کرد. برای دریافت مشاوره در رابطه با درمان ایمپلنت می‌توانید با پشتیبانی تلفنی ما ارتباط برقرار کنید.

جالب و آموزنده  آشنایی با پوسیدگی دندان جلو + بررسی دلایل پوسیدگی دندان و درمان با لیزر

جراحی کاموفلاژ چیست؟

جراحی کاموفلاژ به سایر جراحی هایی گفته می شود که در زمینه پوشش مشکل اصلی یعنی مشکلات فکی و دندانی انجام می شود اما مشکل اصلی، اصلاح نمی شود. از این جراحی می توان به جراحی بافت های نرم همچون چانه و بینی اشاره کرد. با کمک جراحی این بافت ها، تا حد زیادی چهره فرد به آن چه باید نزدیک باشد، نزدیک می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  درباره آناتومی دندان را بخوانید.

اهداف ارتودنسی کاموفلاژ چیست؟

همانطور که می‌دانید استفاده از ارتودنسی کاموفلاژ مشکلات فک شما را به کل برطرف نمی‌کند اما با استفاده از تکنیک‌‌های مختلف موقعیت دندان‌ها را به شکلی طبقه‌بندی می‌کند که فرد مقابل شما قادر به تشخیص مشکلات و ناهنجاری‌های فک شما نباشد. در اصل اهداف کاموفلاژ را می‌توان بدین شکل ذکر کرد:

 • استفاده به عنوان جایگزین برای عمل‌های سخت جراحی
 • حفظ کردن زیبایی صورت فرد
 • مرتب شدن دندان‌های بیمار
 • اصلاح عملکرد دندان های نیش
 • منظم کردن و هم محور کردن دندان‌ها

آیا مشکلات فکی با ارتودنسی کاموفلاژ برطرف می شود؟

مشکلات فکی و اختلالات آن بسته به نوع منطقه و ژنتیک بیمار متفاوت است. این اختلالات معمولا جلوزدگی فک پایین و عقب رفتگی فک بالا را شامل می شوند. چنانچه فک بیمار دارای اختلالات جزئی باشد، می توان با انجام ارتودنسی در سنین پایین، اندازه فک و تغییرات آن را کنترل کرد. درواقع اگر بخواهیم اختلالات فکی را درمان کنیم، کافی است در سنین کودکی، به ارتودنتیست مراجعه کنیم تا با کمک ابزارهای ارتودنسی، این مشکل برای همیشه برطرف گردد.

ارتودنسی کاموفلاژ

حال اگر بیمار بزرگسال باشد، به گونه ای که استخوان های فک وی، سخت و غیر قابل رشد باشد، بیمار برای درمان اختلالات فکی، باید به جراحی فک تن دهد. جراحی فک جراحی دردناکی است که بسیاری از افراد، از آن دوری می جویند. در صورتی که اختلالات فکی جزئی باشد، می توان با کمک ارتودنسی جبرانی تا حد زیادی مشکلات فکی را پوشش داد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  درباره ارتودنسی متحرک را بخوانید.

جالب و آموزنده  آناتومی دندان را بیشتر بشناسید

ارتودنسی کاموفلاژ چه مشکلاتی را از بین می‌برد؟

برای اینکه بتوانید مشکلات دهان و دندان را برطرف کنید، باید حتما نزد یک متخصص ارتودنسی بروید تا همه کمک‌های لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار دهد. مشکل تنگی فک بالا یا پایین جزو مواردی است که می‌توان با کمک ارتودنسی کاموفلاژ آن را بهبود داد. البته در حال حاضر بیشترین کاربرد این روش ارتودنسی برای درمان عقب ماندگی فک پایین و بالا است. خوشبختانه با کمک این روش می‌ توان مشکلاتی نظیر انحراف فک را برطرف کرد و در نتیجه آن را به حالت طبیعی خود برگرداند. در حال حاضر هر کدام از این مشکلات به راحتی با کمک روش ارتودنسی حل می شوند و شخص به زندگی عادی خود خواهد برگشت. نکته مهم این است که هزینه ارتودنسی به این روش بسیار مناسب است و افراد مختلف می توانند از این امکان به صورت ویژه استفاده کنند.

 • کم یا زیاد کردن ارتفاع صورت
 • بهبود انحراف فک
 • عارضه تنگی فک
 • جلوزدگی و جلو بودن فک
 • عقب ماندگی فک

چگونگی جبران عقب ماندگی فک پایین توسط ارتودنسی کاموفلاژ

در انجام ارتودنسی کاموفلاژ، تلاش ارتودنتیست بر این است که با عقب بردن قوس دندانی بالا و جلو کشیدن قوس دندانی پایین, فاصله موجود بین فک پایین و فک بالا را از بین ببرد. کاموفلاژ برای جبران عقب ماندگی فک پایین می تواند به سه صورت زیر باشد:

 • همراه با کشیدن بعضی از دندانها

هنگامی که کشیدن دندان ها مورد نیاز است ، معمولا این کار در قوس دندانی بالایی و برای اصلاح جلوزدگی دندان های پیش (Incisor) انجام می شود. توصیه می شود که اولین دندان های آسیای کوچک (Premolar), به تعداد ۴ عدد خارج شوند. این کار باعث عقب رفتن و جمع شدن دندانهای پیش بالا از طریق رانده شدن آنها به فضایی است که کشیدن دندان های آسیاب کوچک ایجاد کرده است. این یک راه ساده و مستقیم برای رفع فاصله افقی بین دندانهای بالا و پایین است و به مرور زمان, جلوزدگی قوس بالایی دیگر به چشم نمی آید.

 • بدون کشیدن دندان
جالب و آموزنده  دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت چیست؟

در این روش، نیازی به کشیدن دندان نیست و ناهنجاری اسکلتی می تواند با استفاده از الاستیک های بین فکی تصحیح شود. در این صورت، حرکت رو به جلوی دندانهای فک پایین و جمع کردن دندانهای فک بالا، فاصله موجود بین دو فک را برطرف و ظاهر طبیعی و زیباتری ایجاد می کند.

 • حرکت دیستال دندانهای فوقانی

در این روش می توان دندان های آسیاب (molar) بالایی را به صورت پشتی جابجا کرد. این جابجایی باعث می شود که فضای لازم برای دندانهای دیگر که باید جمع شوند، فراهم شود و رابطه دندانهای آسیاب نیز اصلاح شود (دندان های آسیاب بالا روی دندان های آسیاب پایین قرار گیرند).

چه افرادی نمی‌توانند از روش ارتودنسی کاموفلاژ استفاده کنند؟

به صورت کلی انجام بعضی از فعالیت های ارتودنسی برای همه افراد مناسب نیست و ممکن است که با شرایط آن ها همخوانی لازم را نداشته باشد. متخصص ارتودنسی به خوبی این موضوع را در هر نفر بررسی می کند و بر اساس آن تصمیمات خود برای درمان را خواهد گرفت. در برخی از اوقات پزشک تشخیص می دهد که باید از روش ایمپلنت استفاده شود. خوشبختانه هزینه ایملپنت در سال های اخیر بسیار مناسب بوده و افراد مختلف می توانند از آن به نحو  احسن استفاده کنند. استفاده از روش ارتودنسی کاموفلاژ می‌ تواند فوایدی همچون اصلاح طرح لبخند نیز داشته باشد که در سال های اخیر بسیاری از افراد به همین دلیل از این روش استفاده می کنند. به طور کلی کسانی که دارای به هم ریختگی شدید دندان ها هستند نمی توانند از ارتودنسی کاموفلاژ استفاده کنند. بیرون زدگی بیش از حد دندان های جلو هم عامل مهمی است که مانع از انجام این درمان خواهد شد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایمپلنت دیجیتال دندان را بخوانید.

افرادی که دارای کم توانی ذهنی هستند، نمی‌توانند از روش ارتودنسی کاموفلاژ استفاده کنند. تمامی این نکات نشان دهنده اهمیت بالای درمان در این روش است و هر کس باید با توجه به شرایط شخصی خود نسبت به انجام یا عدم انجام ارتودنسی تصمیم لازم را بگیرد. افرادی که دارای مشکلات مربوط به لثه هستند، معمولا مجاز به استفاده از روش اتودنسی کاموفلاژ نیستند. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید، طول دوره درمان در این روش است. به صورت کلی درمان با این روش مدت زمان زیادی لازم دارد پس انجام آن برای افرادی مناسب است که عجله ندارند. معمولا  ارتودنسی دندان جلو بیشتر از سایر موارد کاربرد دارد زیرا دندان های جلو به صورت مستقیم بر روی زیبایی فرد تاثیر گذار هستند. در حال حاضر بروز درمان‌های مختلفی همچون ارتودنسی نامرئی باعث شده تا بسیاری از افراد برای استفاده از این روش‌ های درمان داوطلب شوند.

جالب و آموزنده  درباره کاشت مو پیشانی زنان

آیا افراد مسن می توانند از ارتودنسی جبرانی استفاده کنند؟

این درمان در افرادی که در سن بزرگسالی به سر می برند، مناسب است چرا که اصلاحات موفقیت آمیز در طی رشد فک آن ها در سنین نوجوانی انجام نشده است و یکی از راه های مناسب برای آن ها، استفاده از ارتودنسی جبرانی است. این ارتودنسی در نوجوانان و کودکانی که می توان با کمک دستگاه های ارتودنسی، رشد فک آن ها را کنترل و تنظیم کرد، کاربرد ندارد.اگر ناهنجاری اسکلتی کلاس ۲ شدید باشد و یا نوع ناهنجاری اسکلتی عمودی و ناهنجاری کلاس ۳ باشد، نمی توان از ارتودنسی کاموفلاژ استفاده کرد.

بیمارانی که کم توان ذهنی هستند نیز شامل استفاده از این نوع ارتودنسی نمی شوند.مشکلات لثه ای در همه نوع ارتودنسی ها دخالت دارد. در صورتی که فردی دارای بیماری های مربوط به لثه باشد، نمی توان ارتودنسی جبرانی را برای وی لحاظ کرد. بیمارانی که بیرون زدگی شدید دندانی دارند، با کمک ارتودنسی کاموفلاژ نمی توانند معایب دندانی خود را بپوشانند.

معرفی موارد منع استفاده ارتودنسی کاموفلاژ

بعضاً ممکن است روند درمانی ارتودنسی کاموفلاژ برای بعضی از افراد مضر باشد و به علت استفاده از دستگاه‌های خاص برای بیماران عوارضی داشته باشد. در این بخش به مواردی می‌پردازیم که بهتر است از ارتودنسی استفاده نشود:

 • بیمارانی که دارای توان ذهنی کم هستند.
 • بیمارانی که دارای مشکلات لثه هستند.
 • افراد بزرگ‌سال که در سن خطرناکی هستند.
 • بیمارانی که دارای مشکلات حاد پزشکی هستند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ارتودنسی کاموفلاژ آشنا شدید. همچنین از اهداف آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

جالب و آموزنده  نوع رنگ لثه در انسان ها به چه عواملی بستگی دارد؟ + علت تغییر رنگ لثه ها چیست؟

سوالات متداول

چه سنی برای ارتودنسی کاموفلاژ مناسب است؟

بیماران دارای ناهنجاری های فکی که در سنین رشد به سر می برند، می توانند با کمک ابزار های فانکشنال و دیگر روش های ارتودنسی دندان به راحتی درمان خود را انجام دهند. اما افرادی که با وجود اینگونه مشکلات سن رشد خود را پشت سر گذاشته اند، نمی توانند به راحتی با کمک دستگاه های ارتودنسی بهبودی کامل خود را به دست بیاورند، زیرا موقعیت فک در جایگاه خود تثبیت شده و امکان جا به جایی آن وجود ندارد. در این شرایط ارتودنسی کاموفلاژ برای رفع این بدفرمی ها گزینه های بسیار مناسبی می باشد. بنابراین سن مناسب این ارتودنسی بعد از اتمام دوران رشد است.

معنای کلمه کاموفلاژ چیست؟

این لغت به معنای مخفی کردن و پوشاندن می باشد. در واقع هر کجا که نیاز به استتار نوعی عیب باشد، از این واژه استفاده می گردد. این اصطلاح جامع با کمک براکت ها و دیگر روش های درمانی، به حرکت دندان ها به سمت موقعیت درست خود پرداخته و مشکلات و ناهنجاری موجود در استخوان بندی را پنهان می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا