اخبار دندانپزشکیدرمان‌های دندانپزشکی

جراحی لثه چیست و چگونه انجام می شود؟ + بررسی مراحل جراحی لثه و انواع آن

جراحی لثه یکی از روشهای درمانی در علم دندانپزشکی است و زمانی از آن استفاده می‌‌شود که افراد به دلیل بیماری لثه دچار مشکلات زیادی شده اند، اگر این بیماریها، با کارهایی مثل کورتاژ لثه و یا جرمگیری درمان نشود، دندانپزشک اقدام به جراحی لثه می‌کند.در این محتوا به بررسی و توضیح اینکه، جراحی لثه چیست و آشنایی با انواع این عمل‌ها پرداخته ایم و در ادامه توضیح داده ایم که مراحل این جراحی چگونه است.


فهرست مطالب


جراحی لثه چیست و چرا انجام می‌شود؟

زمانی که لازم باشد برای درمان برخی شرایط و بیماری های لثه، از جمله عفونت لثه یا پریودنتیت اقدام شود، دندانپزشکان دست به عمل لثه می‌زنند. این جراحی معمولا تحت عنوان عمل پریودنتال نیز شناخته میشود. زمانی که بافت لثه قابلیت درمان نداشته باشد، نیاز به عمل جراحی لثه و یا پیوند لثه است.

جراحی لثه

گاهی اوقات ممکن است که جراحی به صورت سرپایی باشد، که به چنین مواردی هم، جراحی‌لثه می‌گویند. .البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  درباره آناتومی دندان را بخوانید. از اصلی ترین دلایل بیماری هایی که منجر به این جراحی می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز بیماری به دلیل عفونت و بیماری های مزمن
 • جمع شدن پلاک و باکتریها در اطراف لثه و دندان
 • مصرف بعضی از داروها
 • وجود کیست و تومور

معرفی انواع جراحی لثه

جراحی‌لثه فقط برای درمان بیماری لثه انجام نمی شود بلکه در بسیاری از موارد برای ترمیم یا جایگزینی دندان از دست رفته نیز از جراحی‌لثه استفاده می گردد. به طور کلی در مواقع زیر جراحی‌لثه نیاز است:

 • بیماری های لثه که با عفونت و التهاب آن همراه است نیاز به جراحی فلپ (کاهش پاکت) دارد.
 • بازسازی، ترمیم و تعویض بافت آسیب دیده لثه
 • افزایش طول تاج دندان 
 • جراحی لثه به منظور جایگزینی دندان از دست رفته برای کاشت ایمپلنت در استخوان فک
 • جراحی سینوس 
 • لیفت لثه به منظور جراحی زیبایی و ترمیم لبخند لثه ای
جالب و آموزنده  تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟ + آیا کامپوزیت بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

هدف از عمل جراحی لثه چیست؟

همانطور که گفته شد عمل جراحی لثه برای درمان برخی بیماری های مرتبط با لثه انجام میشود. هدف از انجام جراحی لثه ، درمان بیماری های جدی مربوط به  بافت لثه و رفع تمام خسارات و پیش آمدهاییست که در  زیر به آن پرداخته ایم:

 • ترمیم استخوان فک و بافت های آسیب دیده مرتبط با لثه
 • جلوگیری از افتادن دندان
 • کاهش شکاف لثه بین دندانها
 • تغییر شکل استخوان فک برای کاهش خطر رشد باکتری ها در شکاف استخوان
 • از بین بردن باکتری ها و عفونت
 • درمان بیماریهایی مثل، گینوییت و پریودنتیت که نیازمند عمل جراحی لثه هستند.

گینوییت چیست؟

گینوییت نوع خفیفی از بیماری لثه است که می تواند باعث قرمزی لثه، تورم و خونریزی آن شود. بیشتر اوقات، لثه به دلیل بهداشت ضعیف دهان و دندان، پلاک و تارتار دندان، دچار چنین بیمیاری می‌شود. درمان حرفه ای توسط دندانپزشکان و انجام جراحی لثه می‌تواند از بروز چنین بیماری پیشگیری کند یا حتی آن را درمان کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  درباره ارتودنسی متحرک را بخوانید.

پریودنتیت چیست؟

پریودنتیت نیز نوعی شدیدتر از بیماری لثه است که در آن وضعیت لثه بدتر شده و حتی بیماری پیشرفت میکند. در ادامه پیشرفت پریودنتیت، باف آن شروع به التهاب میکند و ممکن است به استخوان و بافت های اطراف لثه هم سرایت کند. در طی این فرایند التهابی، لثه ها از دندان جدا می شوند.

این وضعیت باعث می شود فضاهایی  ایجاد شود که به نوبه خود باکتری را به دام می اندازند و منجر به شکل گیری عفونت می شوند. در نهایت دندان ممکن است لق شده و بی افتد و حتی استخوان به شدت آسیب ببیند.

جالب و آموزنده  نوع رنگ لثه در انسان ها به چه عواملی بستگی دارد؟ + علت تغییر رنگ لثه ها چیست؟

در طول جراحی لثه چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

 بسته به نوع روش جراحی‌لثه ممکن است گامها و مراحل مختلفی در طول جراحی شما صورت گیرد. در حالت طبیعی اکثر روشهای عمل جراحی حدود دو ساعت طول می‌کشد. گاهی ممکن است دندان پزشک تشخیص دهد که شما به طور کامل بیهوش شوید یا از بی حسی موضعی استفاده کند. در هر صورت با توجه به تاثیری که تزریق دارو و همچنین مواد بی حس کننده بر روی شما ممکن است داشته باشند انتخاب روش معمولاً به پزشک بستگی دارد.

 در طول این روش جراحی، ابتدا دندانپزشک برش‌های کوچکی در طول خط به دندان شما انجام می‌دهد تا ریشه دندان‌ها مشخص شود و بتواند تارتار یا پلاک یا عفونت را به طور کامل از آنها پاک کند. پس از تمیز کردن عمیق دندان‌ها، جراح به سراغ روش‌هایی مانند پیوند استخوان یا پیوند لثه می‌رود که از قبل این موارد به اطلاع شما رسانده شده است. در برخی موارد در جراحی‌لثه ممکن است تشخیص دهد که از پیچ و مهره‌های ریز استفاده کند تا وضعیت شما پایدار باشد. در این حالت معمولاً دندانپزشک بین ۷ تا ۱۰ روز پس از عمل آنها را برمی دارد.

سایر روش های جراحی لثه چیست؟

روش های دیگری هم برای جراحی وجود دارد، که شامل دو نوع زیر می‌شود:

 • جراحیلثه با لیزر : اگرچه هیچ مدرک موسخی هنوز کاملاً از لیزر درمانی برای درمان مشکلات لثه پشتیبانی نمی کند ، اما برخی از دندانپزشکان از آن برای کاهش اندازه آبسه های پریودنتال و ترمیم بافت همبند آسیب دیده استفاده می کنند. در واقع در این روش از امواج لیزر،برای برداشتن بافت آسیب دیده و تمیز کردن لثه از باکتری ها استفاده می کنند.
 • استفاده از پروتئین های تحریک کننده بافت لثه:  این روش شامل استفاده از ژل های حاوی پروتئین برای تحریک رشد استخوان و بافت است.
جالب و آموزنده  دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت چیست؟

آماده شدن برای عمل جراحی لثه:

قبل از اینکه جراحی لثه انجام شود، دندانپزشک معاینات قبل از عمل را به صورت کامل و دقیق انجام می دهد تا مطمئن شود آیا بیمار برای جراحی کاندید مناسبی است یا خیر.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایمپلنت دیجیتال دندان را بخوانید.

در طی این ارزیابی و بررسی، جراح موارد زیر را بررسی میکند و با بیمار صحبت میکند:

 • گرفتن تاریخچه پزشکی
 • ارزیابی و معاینه فیزیکی شامل بررسی تمام دندان ها، دهان و فک و وضعیت سلامت عمومی دهان و دندان
 • وجود یا عدم وجود هرگونه عفونت، آبسه دندان یا ضایعات دیگری که می تواند بهبودی و دوره نقاهت بعد از جرراحی لثه را پیچیده تر کند.

مراحل جراحی لثه چگونه است؟

تمامی افرادی که می‌خواهند این جراحی را انجام دهند، به دنبال این هستند که بدانند مراحل جراحی لثه چگونه است، به همین دلیل در ادامه به بررسی مراحل جراحی لثه پرداخته ایم:

 1. ابتدا جراح تمامی وسایل را استریل کرده و از تجهیزات و ابزار استریل برای کاهش خطر عفونت استفاده می کند.
 2. سپس بر اساس نوع عمل، مراحل بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می‌شود.
 3. با برش یا برش های کوچک در امتداد خط لثه، دندانپزشک لثه ها را از دندان بلند می کند. این کار به دندانپزشک این امکان را می دهد تا ریشه های دندان را بهتر ببیند و بتواند هر گونه تارتار، پلاک یا عفونت را از بین برده و تمیز کند.
 4. پس از این تمیز کردن عمقی همه چیز، جراح دندانپزشک می تواند روشهای دیگری مانند تغییر شکل لثه، بازسازی استخوان یا سایر روشهای برنامه ریزی شده را انجام دهد.
 5. پس از اتمام جراحی برنامه ریزی شده، جراح دندان با استفاده از نخ بخیه های بسیار ریز لثه ها را دوخته و به  محل اصلی خود یعنی روی دندان ها متصل میکند. دندانپزشک ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل بخیه ها را باز میکند.

آیا جراحی لثه درد دارد؟

بسته به نوع روش جراحی، طیف وسیعی از موارد ممکن است رخ دهد. بیشتر عمل های جراحی‌لثه حدود ۲ ساعت طول می کشد. در بعضی موارد، بیمار کاملا بیهوش میشود و در موارد دیگر، جراحی فقط شامل استفاده از بی حسی موضعی برای بی حس کردن لثه است. تزریق داروی بی حسی می تواند در ابتدا کمی ناراحت کننده باشد.اما به طور کامل باعث بی حس شدن بافت لثه میشود و در هر دو حالت، در طول جراحی‌لثه، بیمار دردی احساس نمی کند.

جالب و آموزنده  تفاوت بریج و ایمپلنت دندان چیست؟

بهبودی و دوره نقاهت عمل لثه چقدراست؟

به دنبال هر روش جراحی، دندانپزشک دستورالعمل های دقیقی درباره مراقبت های بعد از جراحی، برای دستیابی به بهترین شرایط و دوره نقاهت راحت تر را ارائه می دهد. زمان بهبودی و دوره نقاهت از عمل لثه بستگی به نوع روش جراحی و وضعیت بیمار دارد.اما به طور معمول، افراد در روزهای اول پس از جراحی‌لثه به داروهای تسکین دهنده درد نیاز دارند. بیمار قبل از ترک مطب یا مرکز جراحی با به طور کامل با انواع داروهای مسکن که میتوانند درد او را تسکین دهند آشنا خواهد شد.

جراحی لثه

جراح قبل از ترخیص بیمار به او توصیه های زیر را نیز ارائه خواهد کرد و به برخی از سوالات رایج او مثل “بعد از جراحی لثه چه مواردی را رعایت کنیم ؟ ” پاسخ خواهد داد:

 • استفاده از دهانشویه ها و ضد عفونی کننده ها برای تمیز نگه داشتن موضع عمل و جلوگیری از عفونت
 • اجتناب از ورزش شدید
 • خوردن غذاهای نرم در روزهای بعد از عمل
 • اجتناب از استعمال سیگار

بررسی نکات قابل توجه در جراحی لثه و مراقبت های پس از آن

بهتر است قبل از مراجعه به دندانپزشکی برای هر درمانی، دندان های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان برای تمیز نمودن فضای میان دندان ها استفاده کنید. اگر برای جراحی‌لثه به دندانپزشکی مراجعه می کنید بهتر است یک ساعت قبل یک وعده غذایی داشته باشید زیرا بعد از هر گونه جراحی بهتر است تا چند ساعت از جویدن مواد غذایی بپرهیزید. همچنین برای جلوگیری از کاهش قند خون در هنگام جراحی می توانید از قبل مواد غذایی مغذی بخورید. نوشیدن آب کافی بعد و قبل از جراحی‌لثه برای جبران خون از دست رفته مهم است.

جالب و آموزنده  چرا باید ارتودنسی دندان را انجام دهیم؟

جراحی‌لثه با تزریق موضعی بی حس کننده شروع می شود. دندانپزشک در حین کار با مواد آنتی باکتریال مدام محل مورد نظر را شستشو می دهد زیرا محل جراحی مستعد ورود باکتری های مختلف می باشد. 

اتمام جراحی بسته به نوع آن با بخیه یا پانسمان همراه می باشد. اگر بخیه داشته باشید معمولا بعد از حدود یک هفته برای کشیدن آنها باید به دندانپزشکی مراجعه نمایید. اگر هم محل جراحی پانسمان شده باشد این پانسمان حداقل بعد از دو روز به اصطلاح می افتد. 

بعد از جراحی برای جلوگیری از عفونت لثه باید تا بهبود محل زخم از دهانشویه و محلول آب و نمک برای ضدعفونی کردن بپردازید. از کشیدن مسواک روی زخم بپرهیزید. ممکن است دندانپزشک قرص های آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت را تجویز کند.

درد و کمی خونریزی بعد از جراحی طبیعی است برای کاهش درد می توانید از مسکن هایی که دکتر تجویز کرده است استفاده نمایید. برای کاهش خونریزی و آسیب نرسیدن به محل جراحی از خوردن و نوشیدن غذا های گرم پرهیز نمایید.

در جراحی‌لثه، قسمت رویی لثه که همه ما آن را می بینیم مطرح نیست، بلکه دندانپزشک ابتدا آن را می شکافد تا به بافت زیرین دست بیابد. 

هزینه عمل جراحی لثه چگونه است؟

جراحی لثه اگر به منظور صرفا درمانی انجام شود ممکن است تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. بنابراین پیش از انجام عمل حتما با شرکت بیمه یا بیمه گر خود تماس بگیرید و از این موضوع اطلاع کسب کنید. با جراح دندان خود نیز صحبت کنید و ببیند آیا او با بیمه خاصی طرف قرار داد است یا خیر. هزینه جراحی لثه معمولا در محل و با توجه به شرایط مطب و شدت بیماری خودتان تعیین می‌شود.

جالب و آموزنده  آناتومی دندان را بیشتر بشناسید

سخن پایانی

شما در این مقاله با جراحی لثه آشنا شدید. همچنین از روشهای درمان و انواع آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا می توان از بیماری لثه جلوگیری کرد؟

از آنجا که بیماری لثه در اثر رشد بیش از حد باکتری ها ، پلاک ها و ایجاد تارتار ایجاد می شود ، داشتن بهداشت دهان و دندان مناسب معمولاً در جلوگیری و معکوس کردن این بیماری مؤثر است. در بیشتر موارد، با مراقبت منظم از دندان، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در طول روز متوانند به جلوگیری از بروز بیماری لثه و و کاهش هزینه جراحی لثه منجر شود.

جراحی لثه برای درمان چه مشکلاتی است؟

به طور کلی جراحی‌لثه یا جراحی پریودنتال برای بسیاری از بیماری‌ها از جمله التهاب لثه، بیماری لثه، تحلیل لثه و موارد مشابه به کار برده می‌شود. بیماری‌های لثه مانند ژنژیویت و پریودنتیت از جمله مواردی هستند که ممکن است نیاز به روش درمان جراحی داشته باشند. ژنژیویت یک نوع بیماری خفیف لثه است که باعث ایجاد قرمزی، تورم و خونریزی در لثه می‌شود. این بیماری معمولاً به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین تشکیل پلاک و تارتار به وجود می‌آید که در صورت پیشرفت نیاز به درمان جراحی دارد.
پریودنتیت یک نوع شدیدتر از بیماریهای لثه است که به عنوان گام بعدی بیماری شناخته می‌شود و باعث عفونت در لثه و استخوان فک شده و به مرور زمان بافت آنها را از بین می‌برد. در طی این روند التهابی، به مرور زمان دندان‌ها از استخوان فک جدا می‌شوند که در نهایت منجر به ایجاد فضا بین دندان‌ها شده که خود را به صورت یک آبسه یا عفونت نشان داده و تأثیر باکتری‌ها را بر روی دندان‌ها شدیدتر می‌کند. نتیجه تمام این مراحل از دست رفتن دندان‌ها و آسیب به استخوان فک است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا