اخبار پزشکیپزشکی زنان

درد نوک سینه نشانه چیست؟ + علل و درمان درد نوک سینه چیست؟

ممکن است این موضوعی نباشد که دوست داشته باشید حتی با نزدیکترین دوستانتان در مورد آن صحبت کنید، اما درد نوک سینه یک چیز واقعی است که اکثر مردم چه مرد و چه زن در یک زمان آن را تجربه می کنند.علت درد نوک سینه معمولاً خوش خیم هستند، مانند ناراحتی ناشی از مواد سوتین یا به دلیل تغییرات هورمونی مانند بارداری. در موارد نادر، درد نوک پستان ممکن است نشانه چیز نگران کننده تری باشد، مانند عفونت یا سرطان سینه.در این مقاله ، شایع ترین علت درد نوک پستان و کارهایی که می توانید در مورد آن انجام دهید را بررسی خواهیم کرد.


فهرست مطالب


درد نوک سینه نشانه چیست؟

علت سفت شدن و درد نوک سینه کاملا متغیر است. شایع‌ترین علل درد نوک پستان شیردهی، فعالیت جنسی و استفاده از لباس زیر نامناسب به‌خصوص هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی است. بنابراین، بهترین راه برای شناسایی علت درد نوک سینه این است که در نظر بگیرید قبلا چه کاری انجام ‌داده‌اید.

درد نوک سینه

در ادامه به جزئیات هرکدام از علل رایج و نادر درد نوک پستان اشاره خواهیم کرد.

شقاق یا شکاف نوک پستان از علل درد نوک سینه

امشکل شقاق یا زخم نوک سینه اغلب در اثر سایش لباس روی نوک سینه‌ها ایجاد می‌شود. معمولا هر دو نوک پستان درگیر می‌شوند و افرادی‌که به‌صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند (به‌خصوص دوندگان) با آن مواجه می‌شوند. احتمال بروز آن در مردان نیز وجود دارد و با علائمی مثل قرمزی، خونریزی جزئی و التهاب همراه است.تنها راه درمان خانگی درد نوک پستان در این شرایط، استفاده از کرم‌های ضد التهاب و مرطوب‌کننده، لباس زیر نرم و منعطف به همراه بانداژ مخصوص قبل از شروع فعالیت است.

جالب و آموزنده  انگشت ماشه ای در کودکان و بزرگسالان | تمام نکات مهم

عفونت نوک سینه از علل درد نوک سینه

ماستیت (Mastitis) یک نوع بیماری التهابی و عفونی است که در مجاری پستان‌ها بروز می‌کند. اغلب در اثر وجود آسیب در بافت خارجی یا داخلی پستان، مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک و داشتن سابقه ابتلا به انواع عفونت، باعث درد در کل پستان یا نوک پستان می‌شود.

اصولا نوک سینه‌ها می‌توانند درگیر انواع عفونت‌های پوستی شوند، به‌خصوص اگر قبلاً تحریک شده یا ترک خورده باشند. به عنوان مثال، بروز بیماری قارچی برفک دهان در نوزادان شایع است. هنگامی‌که نوزاد شیر می‌خورد، نوک سینه مادر تحریک شده و زمینه انتقال قارچ کاندیدا آلبیکنس فراهم می‌شود. با تکثیر قارچ در نوک سینه خروج ترشحات، قرمزی، تورم و احساس درد طبیعی است.

گاهی عفونت سینه به‌خصوص نوک سینه در اثر تجمع شیر بروز می‌کند. در این شرایط، باکتری‌ها در بافت سینه رشد کرده و مادر در اثر ماستیت دچار تب یا لرز، تورم بیش‌ازحد سینه، قرمزی نواحی از سینه و غیره می‌شود.اگر فکر می‌کنید ممکن است عفونت سینه داشته باشید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. روند درمان معمولاً شامل تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها است.

واکنش‌های آلرژیک از علل درد نوک سینه

برخی از افراد به صابون‌ها، مواد شوینده لباسشویی، نرم‌کننده‌ها یا لوسیون‌ها حساسیت دارند که در نهایت باعث ایجاد بثورات پوستی، قرمزی یا خارش می‌شود. نوک سینه‌ اغلب اولین ناحیه‌ای است که در اثر آلرژی‌ تحریک می‌شود و مهم‌ترین علامت آن درد نوک سینه است.

برای درمان خانگی درد نوک پستان در این شرایط از تماس پوستی با مواد بهداشتی جلوگیری کنید یا از داروهای موضعی ضد آلرژی استفاده کنید.

جالب و آموزنده  متخصص جراحی‌ زیبایی کیست؟ + معرفی انواع مختلف جراحی‌های زیبایی صورت

درماتیت آتوپیک از علل درد نوک سینه

درماتیت آتوپیک که به نام اگزما نیز شناخته می‌شود، وضعیتی است که منجر به پوسته‌پوسته شدن و خارش پوست می‌شود. این عارضه می‌تواند یک یا هر دو نوک پستان را درگیر کند.

درد نوک سینه نشانه چیست؟

اکثر بیمارانی که درماتیت آتوپیک نوک پستان دارند، درماتیت آتوپیک در سایر قسمت‌های بدن خود نیز دارند. درمان اگزما ممکن است دشوار باشد. برخی از داروهای بدون نسخه وجود دارند که می‌توانند کمک‌کننده باشند، اما برای موارد مزمن ممکن است مراجعه به پزشک ضروری باشد. معمولا علت درد سینه در نوجوانان، واکنش‌های آلرژیک یا درماتیت آتوپیک است.

اصطکاک

شاید سوتین شما خیلی گشاد یا خیلی تنگ باشد یا شاید پیراهنی پوشیده اید که خیلی تنگ است و از مواد خارش آور ساخته شده است. هر یک از این مسائل می تواند باعث تحریک و درد سینه های حساس شود.

این موضوع در ورزشکارانی مانند دوندگان و شناگران نیز رایج است که اغلب مجبورند برای جلوگیری از چروک شدن نوک سینه‌ها، روان کننده یا مواد دیگری را به نوک سینه‌های خود بمالند.

چرخه قاعدگی

برای برخی از زنان، درد نوک سینه ها و حساس شدن سینه ها نشانه ای از یک دوره قریب الوقوع است. زمانی که هورمون‌های استروژن و پروژسترون کمی قبل از شروع قاعدگی افزایش می‌یابد، می‌تواند باعث بزرگ‌تر و سنگین‌تر شدن سینه‌ها شود و باعث درد نوک سینه بعد از پریود شود. شما معمولاً مدت کوتاهی پس از شروع قاعدگی، تسکین درد را احساس خواهید کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله قاعدگی نامنظم چیست را بخوانید.

بارداری

تغییرات هورمونی که با بارداری به وجود می‌آید بر بخش‌های مختلف بدن زن، از جمله سینه‌ها و نوک سینه‌ها تأثیر می‌گذارد. مهم است بدانید که بزرگ شدن سینه و درد سینه و نوک پستان از اولین علائم بارداری هستند.

درد نوک سینه

شیر دادن

اگر در دوران شیردهی هستید، متأسفانه درد نوک پستان یک اتفاق رایج است، به خصوص در ابتدا. برخی از زنان در اولین باری که نوزاد در نوک پستان می‌چسبد، درد شدیدی را در نوک پستان احساس می‌کنند. اگر کودک به درستی چفت شود، پس از چند ثانیه این درد ناپدید می شود. اگر کودک شما به درستی به او نچسبد، ممکن است در تمام طول تغذیه و بعد از آن احساس درد کنید.

درد نوک سینه
ورم سینه چیست

درد ممکن است با ترک خوردن و خونریزی نوک سینه ها همراه باشد. مهم است که این درد معمولی نوک پستان را از علل کمتر خوش خیم، مانند ورم پستان، متمایز کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ریزش مو در زمان شیردهی را بخوانید.

جالب و آموزنده  آیا سرگیجه از علائم دیسک گردن است؟

سرطان سینه

درد نوک پستان به خودی خود بسیار بعید است که نشانه سرطان باشد. اما اگر درد نوک پستان همراه با یک توده جدید در سینه، ترشحات خونی از نوک پستان، اگر نوک پستان شما معکوس شد، یا اگر در شکل یا اندازه یک سینه تغییر کرد، باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بیماری پاژه

بیماری پاژه یک نوع سرطان بسیار نادر است که تنها ۱ تا ۴ درصد از افراد مبتلا به سرطان سینه را مبتلا می کند. اگرچه احتمال اینکه درد نوک پستان شما بیماری پاژه باشد بسیار کم است، اما لازم است به پزشک خود اشاره کنید، به خصوص اگر فقط در نوک پستان چپ یا فقط در نوک پستان سمت راست درد دارید.

مانند سایر انواع سرطان سینه، علائم ممکن است شامل نوک پستان صاف یا برگشته، ترشح زرد یا خونی از نوک پستان و یا توده در سینه باشد.

درد نوک سینه بعد از پروتز

برخی از زنان با پروتز سینه چه از سیلیکون ساخته شده باشد و چه از سالین، عوارضی دارند. یکی از شایع ترین علل درد پس از جراحی بزرگ کردن سینه، انقباض کپسولی است، زمانی که بافت اسکار بیش از حد در اطراف ایمپلنت ها شکل می گیرد. درد سینه همچنین می تواند نشانه ای از پارگی یکی از ایمپلنت های شما باشد.

نحوه صحیح تشخیص علت درد نوک سینه چیست؟

توصیه می‌کنیم حتی برای درمان علل رایج درد نوک سینه نیز به پزشک مراجعه کنید. زیرا گاهی مثلا علت درد نوک سینه سمت چپ اصلا موارد ذکر شده نیست و به مشکلات قلبی و عروقی مربوط است.برای تشخیص درد پستان، پزشک در مورد سابقه پزشکی شما می‌پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. ممکن است پزشک برای تعیین علت درد نوک پستان، آزمایشاتی مانند تصویربرداری یا بیوپسی انجام دهد. آزمایش‌های تصویربرداری می‌تواند شامل ماموگرافی یا سونوگرافی باشد.

جالب و آموزنده  آنچه لازم است از حمله قلبی بدانید

معرفی روش‌های درمانی موثر برای درمان درد نوک سینه

نحوه درمان به علت سفت شدن و درد سینه بستگی دارد. گزینه‌هایی مانند:

  • استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده، ضد التهاب یا ضد آلرژی برای درمان شقاق یا اگزما نوک سینه تحت نظر پزشک
  • استفاده از ضد آفتاب، سوتین‌های ورزشی و لباس‌های نخی مناسب برای کاهش حساسیت نوک سینه
  • مشاوره با پزشک برای بهبود روند شیردهی و کنترل شقاق نوک سینه
  • استفاده از مسکن برای بهبود درد نوک سینه ناشی از تفییرات هورمونی قبل از قاعدگی
  • انواع سرطان نوک سینه اغلب با جراحی، پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی درمان می‌شوند

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد نوک سینه شما با برداشتن مواد محرک یا تغییر لباس بهبود نیافت یا بدتر شد، باید به پزشک مراجعه کنید.اگر علائم عفونت مانند تب، لرز، درد شدید، قرمزی یا ترشح از نوک پستان خود دارید، باید فوراً با پزشک تماس بگیرید.

همچنین در صورت مشاهده هرگونه توده سینه، رشد غیرمعمول، ترشحات یا نوک سینه های معکوس باید به دنبال کمک پزشکی باشید.همانطور که در این مقاله بحث شد، علل درد پستان اغلب به راحتی قابل شناسایی و درمان هستند. اگر هیچ یک از راه‌حل‌های پیشنهادی کارساز نبود، یا نگران این هستید که علت اصلی جدی‌تری وجود داشته باشد، باید برای ارزیابی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با نشانه های درد نوک سینه آشنا شدید. همچنین از علل و درمان آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

جالب و آموزنده  سم زدایی بدن چیست؟

سوالات متداول

سوزش نوک سینه نشانه چیست؟

نوک سینه‌ها نواحی بسیار حساسی هستند. بنابراین غیر عادی نیست که در اثر عوامل مختلفی تحریک شوند و علاوه‌بر سوزش علائم دیگری مانند التهاب، قرمزی، خروج ترشحات یا خونریزی نیز مشاهده شوند. اگرچه سوزش نوک سینه می‌تواند دردناک و خسته‌کننده باشد، اما در اغلب موارد جای نگرانی نیست.

 آیا شیردهی باعث سوزش نوک سینه می‌شود؟

سوزش نوک سینه در شیردهی امر طبیعی است. به‌خصوص در اوایل این دوره که مادر و نوزاد باید بهترین موقعیت را برای تثبیت دهان نوزاد در نوک سینه پیدا کنند.در اصل نوزاد باید به‌جای استفاده از لثه و کام سخت خود، نوک سینه را در پشت گلو قرار دهد و سپس شروع به شیر خوردن کند. به‌همین‌دلیل، توصیه می‌کنیم که مطمئن شوید کودک شما بیشتر ناحیه آرئول (هاله قهوه‌ای رنگ دور سینه) را با دهان خود می‌پوشاند تا فشار اضافی روی نوک پستان شما کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا