اخبار پزشکیپزشکی زنان

علت سردرد در جلوی سر چیست؟

تقریباً هر فردی در زندگی خود نوعی از سردرد را تجربه می‌کند. سردرد پیشانی زمانی احساس می‌شود که درد در ناحیه پیشانی، پشت چشم و یا شقیقه‌ها بروز کند. بیشتر سردردهای پیشانی ناشی از استرس هستند. معمولاً این نوع سردردها حالت پیوسته و مزمن ندارند و پس از حدود ۳۰ دقیقه برطرف می‌شوند. علت این درد هرچیزی که باشد، بسیار آزاردهنده است و باید در اسرع وقت درمان شود. سردرد پیشانی یکی از عارضه‌های رایج است که بیشتر افراد حداقل یکبار آن را تجربه کرده‌اند. بیشتر این نوع سردردها طبیعی و خفیف هستند و خیلی زود برطرف می‌شوند. طبق آمار، حالت‌های مزمن این عارضه فقط ۲ درصد افراد جامعه را درگیر خود می‌کند. در این مطلب اطلاعات جامعی در مورد سردردهای پیشانی، علت سردرد پیشانی و نحوه درمان آن در اختیار شما قرار خواهیم داد.


فهرست مطالب


علت سردرد از پیشانی تا پشت سر چیست؟

دلایل مختلفی باعث بروز سردرد در ناحیه پیشانی می‌شوند که مهم‌ترین و شایع‌ترین علت سردرد پیشانی، اضطراب و استرس بیش از اندازه می‌باشد. البته گفته می‌شود که ژنتیک و عوامل وراثتی نیز در بروز این سردرد موثر بوده و از خانواده به فرزندان منتقل می‌شود.

از دیگر علت سردرد پیشانی در اشخاص مختلف عبارتند از:

 1. افسردگی و بهم ریختن شرایط روحی
 2. مصرف افراط گونه الکل و شراب قرمز
 3. تغییرات اقلیمی و آب و هوایی
 4. اختلال در خوابیدن افراد و نداشتن خواب کافی
 5. خسته شدن چشم در اثر کار کردن زیاد با وسایلی چون کامپیوتر، موبایل و تلوزیون(در فضای تاریک و فاصله بسیار کم)
 6. عفونت‌های سینوسی که اثر سرماخوردگی و یا مبتلا شدن به آنفولانزا بروز می‌کند
 7. افزایش میزان مایع در بافت‌های فک یا گردن
 8. داشتن آلرژی
 9. مصرف غذاهای حاوی نیترات
 10. گریه کردن و غم و اندوه زیاد
 11. مواجه شدن با تنش‌ها و چالش‌های گوناگون
 12. تغییرات هورمونی به صورت ناگهانی
 13. ترک کردن مصرف مواد دارای کافئین مثل چای

علت سردرد پشت سر چیست؟

سردرد موضعی در پشت سر اغلب به دلیل یک اختلال اولیه به نام سردرد تنشی ایجاد می‌شود. این نوع دردها بسیار شایع هستند و اصلا به عنوان هشداری جدی تلقی نمی‌شود. در برخی موارد سردردهای ثانویه که از یک بیماری زمینه‌ای ناشی می‌شوند و میزان جدی بودن آن‌ها بسیار متغییر است، دلیل اصلی سردردهای پشت سر هستند.

در بسیاری از موارد این سردرد‌ها ممکن است به خاطر اتفاقات دیگری به وجود آمده باشند. انواع درد، مکان و سایر علائمی که همراه با سردرد وجود دارند، می‌توانند به متخصصان کمک کنند تا راحت‌تر علت سردرد را تشخیص دهند و همچنین نحوه درمان موثر را انتخاب کنند.

علت سردرد

جالب است بدانید که هر کدام از این علت‌ها باعث ایجاد درد در نقطه‌ای خاص از پشت سر می‌شوند، در ادامه دلیل درد پشت سر را به طور کامل بررسی می‌کنیم:

 • احساس درد در ناحیه گردن و پشت سر
جالب و آموزنده  سرطان زبان را بشناسید، ناجی خودتان باشید

نورالژی اکسیپیتال زمانی رخ می‌دهد که اعصاب ارسالی از نخاع برای پوست سر، دچار التهاب شود. این دردها بیشتر برای افرادی که دچار میگرن‌های مزمن هستند، اتفاق می‌افتد. این شرایط باعث احساس درد شدید و ضربان‌دار می‌شود.

 • وضعیت بدنی ضعیف

وضعیت نامناسب بدن می‌تواند باعث احساس درد در پشت سر، گردن و شانه‌ها شود که در نهایت این تنش‌ها باعث ایجاد سردرد در پشت سر می‌شود. در این حالت ممکن است دردی کسل‌کننده و ضربان‌دار را در قاعده جمجه خود تجربه کنید.

 • سردرد سرویکوژنیک

نوعی سردرد به نام سردرد سرویکوژنیک وجود دارد که ناشی از فتق دیسک در ستون فقرات گردنی است که باعث به وجود آمدن درد و تنش در نواحی گردن و پشت سر می‌شود. این دردها ممکن است در شقیقه‌ها و یا پشت چشم‌ها هم احساس شوند و از علائم دیگر می‌توانیم به احساس درد در شانه‌ها یا قسمت بالایی بازوها اشاره کنیم.

سردردهای سرویکوژن معمولا با دراز کشیدن تشدید می‌شوند، به همین دلیل ممکن است دردهای شدید در هنگام خواب، نظم خواب را بهم بریزد. در طول زمانی که احساس سردرد وجود دارد، ممکن است فشار وزنه‌ای سنگین را روی سر خود احساس کنید.

 • سردرد کم فشار

فشار کم مایع نخاعی مغز، باعث به وجود آمدن برخی سردردها می‌شود. این نوع سردرد زمانی اتفاق می‌افتد که مایع نخاعی از ستون فقرات نشت می‌کند. این اتفاق با نام افت فشار خون داخل جمجمه نیز شناخته می‌شود.

دلیل این افت فشار می‌تواند به صورت خود به خودی اتفاق بیفتد یا ناشی از ضربه دیدن ستون فقرات یا سایر روش‌هایی که در آن مایع از ستون فقرات نشت می‌کند و منجر به سردرد می‌شود، باشد.

علت سردرد از پشت گردن چیست؟

بسیاری از عوامل می‌توانند علت سردرد پشت سر و گردن باشند، و گاهی اوقات هیچ راهی برای تشخیص دقیق آن وجود ندارد.

 •  علت سردرد پشت سر و گردن ممکن است از مشکلات استخوانی در گردن (مهره‌ها) که در طول زمان رخ می‌دهند، نشات بگیرد. به عنوان مثال، افرادی که مشاغل خاصی دارند، مانند آرایش‌گرها، نجارها، راننده کامیون‌ها، به خاطر حالتی که سرشان را هنگام کار در آن حالت نگه می‌دارند، ممکن است دچار سر درد در پشت سر شوند.
 •  گاهی اوقات علت درد پشت سر و گردن در افرادی که سرشان را جلوتر از بدنشان نگه می‌دارند رخ می‌دهد، که حرکت رو به جلو نامیده می‌شود، و وزن اضافی روی گردن و پشت سر قرار می‌گیرد.
 •  همچنین علت درد پشت سر و گردن می‌تواند ناشی از افتادن، آسیب‌های ورزشی، ضربه یا تکان و یا آرتروز باشد. یا اعصاب گردن شما ممکن است فشرده (تحت فشار) باشند.
 • همچنین ممکن است به علت یک تومور یا شکستگی (شکستگی کوچک) در بالای ستون فقرات یا گردن خود، دچار سر درد در پشت سر یا سر درد گردنی شوید.
جالب و آموزنده  از آمنوره چه می‌دانید؟ + از علائم تا درمان

علت سردرد از ناحیه گیجگاه

سردرد در افراد از هر نژاد، جنسیت و سن، یکی از شایع ترین مسائل پزشکی است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حدود ۵۰ تا ۷۵ درصد از بزرگسالان ۱۸ تا ۶۴ ساله حداقل یک بار در سال گذشته سردرد داشته اند که ۳۰ درصد یا بیشتر از آن میگرن را گزارش کرده اند.

انواع مختلفی از اختلالات سردرد وجود دارد، و طیف وسیعی از بیماری‌های دیگر می‌توانند باعث بروز آن‌ها شوند. در برخی موارد، درد در شقیقه ها موضعی است. گاهی اوقات با علائم دیگری مانند فشار و سرگیجه همراه است، سردرد شقیقه می تواند نشانه تعدادی از اختلالات و شرایط باشد که برخی از آنها نیاز به مراقبت پزشکی دارند. این مقاله مروری سریع بر علائم، علل و درمان های این وضعیت ناتوان کننده ارائه می دهد.

علت سردرد اطراف چشم

التهاب عصب بینایی

این التهاب باعث درد پشت چشم می شود که با حرکات چشم‌ها، درد تشدید می‌شود. اغلب علائمی مثل کاهش بینایی دارد.

عیوب انکساری چشم

آستیگماتیسم، پیر چشمی و دوربینی از علل شایع سردرد است. عدسی و قرنیه چشم، برای فوکوس تصاویر بر روی شبکیه همکاری می کنند، در مواردی این هماهنگی کافی نیست و عضالت چشم، مجبور به کار بیشتر در نتیجه فشار بیشتر می باشند. این فشار باعث خستگی و تاری دید و درد چشم‌ها و سردرد می‌شود.

سردرد های ناشی از عیوب انکساری با مطالعه طولانی و یا کارهای دقیق و استفاده زیاد از موبایل یا کامپیوتر ایجاد می‌شود. با استراحت کافی یا تجویز عینک مناسب یا لنز تماسی این سردرد بهبود می یابد.

در مواردی که فرد دچار عیوب انکساری نیست ولی به مدت طولانی کار دقیق چشمی مانند کار مداوم با موبایل یا کامپیوتر یا خیاطی انجام دهد نیز، دچار سردرد می‌شود. در مواردی که نمره عینک یا فاصله کانونی عینک صحیح نباشند نیز، این نوع سردرد بروز می‌کند که باید عینک اصلاح شود.

در مواردی که قدرت عضالت مربوط به تقارب یا کونورژنس کافی نباشد و تمرکز بینایی بر روی یک نقطه به صورت لحظه‌ای قطع شود و نیاز به تمرکز مکرر باشد که باعث خستگی و سردرد می‌شود. سردرد ممکن است همراه با انحراف چشم و دوبینی و افتادگی پلک باشد.

گلوکوم یا آب سیاه

یکی از علل شایع نابینایی است. گلوکوم به خصوص نوع زاویه بسته حاد که فشار چشم سریعا بالا می‌رود، علائم کاهش دید، قرمزی چشم، تهوع و استفراغ، درد چشم پسر می‌دهد. با تشخیص و درمان به موقع باید مانع آسیب عصب بینایی و نابینایی شد. ده درصد انواع آب سیاه توأم با درد است و نود درصد موارد بدون درد و علائم می‌باشد.

سردرد استفراغی

سردردهایی هستند که همراه با حالت تهوع و استفراغ می‌باشند و پس از استفراغ و استراحت بهتر می‌شوند.

جالب و آموزنده  معرفی بهترین فوق تخصص غدد در تهران + متخصص غدد چه کاری انجام می دهد؟

سردرد خوشه‌ای

اغلب در مردان جوان سیگاری با درد شدید در پشت یک چشم شروع می‌شود و کمتر از دو ساعت طول می‌کشد. سایر علائم مانند آبریزش از بینی، قرمزی چشم و اشک ریزش وجود دارد. در روزها و هفته‌های بعد، بیمار چندین بار دچار این سردرد میشود.

التهاب و عفونت‌های چشم

عفونت و التهاب اولیه‌های مختلف چشم از عنبیه، قرنیه، اسکلرا و… سبب درد می‌شوند که اغلب همراه با قرمزی چشم و گاه کاهش دید است.

سردردهای میگرنی

میگرن اغلب در خانم‌ها با علائم عصبی خاص و دیدن اشکال عجیب و غریب شروع می‌شود و سپس درد به نیمه سر منتقل می‌شود و فرد چند ساعت و گاه تا چند روز درد شدید دارد و اغلب با خوابیدن در تاریکی بهتر می‌شود. میگرن عود کننده است و با مصرف بعضی غذاها و الکل ارتباط دارد. میگرن چشمی می‌تواند سبب کاهش بینایی و نقص در میدان بینایی شود.

علت سردرد بالای سر

متخصصین معتقد هستند هیچ دلیل ۱۰۰ درصدی برای بروز سردرد بالای سر وجود ندارد. ممکن است علل مختلفی همچون فشار ذهنی در مدرسه، محل کار، منزل، استرس شدید و اختلافات دوستانه یا خانوادگی در بروز این حالت ناخوشایند تاثیرگذار باشند. گاهی این سردرد منشأ در خود بدن دارد و در اثر انقباض عضلات پشت گردن و پوست سر بروز می‌کند. سردرد بالای سر منشأ ارثی ندارد و نمی‌تواند از والدین به فرزندان منتقل شود.

از دیگر دلایل بروز سردرد بالای سر می‌توان به خستگی ناشی از کار و فعالیت زیاد، گرسنگی کشیدن برای چند ساعت پی در پی، عدم استراحت کافی، اضطراب شدید، افسردگی و کاهش سطح آهن خون اشاره نمود. در ادامه به مهم‌ترین دلایل سردرد بالای سر اشاره می‌کنیم.

سردردهای عصبی

تنش‌های عصبی و استرس‌های روزانه شایع‌ترین عامل بروز سردردهای بالای سر هستند. سردرد عصبی با ایجاد فشار و درد در دور سر و گاهی در بالای سر قابل‌تشخیص بوده و همانند طنابی که محکم دور سر بسته شده باشد، احساس می‌شود. ممکن است این دردها را در گردن، درد پشت سر و نواحی گیجگاهی هم حس کنید. معمولاً سردردهای عصبی بالای سر مبهم و منتشر هستند و حالت تیز و ضربان‌دار ندارند. اگرچه این دردها آزاردهنده هستند اما اغلب مشکل جدی در امور روزمره ایجاد نمی‌کنند.

میگرن

در میگرن گاهی سردرد نواحی فوقانی سر را دربر می‌گیرد. معمولاً سردردهای میگرنی در یک ناحیه مشخص ساکن نمی‌مانند و از یک ‌طرف سر به طرف دیگر، گاهی پشت سر و بالای سر حرکت می‌کنند. اگرچه سردردهای میگرنی متحرک بوده و از نقطه‌ای به نقطه دیگر در حرکت هستند اما بیشتر در سمت چپ سر احساس می‌شوند (سردرد سمت چپ سر). بیشتر دردهای میگرنی شدید و از نوع ضربان دار بوده و با علائم زیر همراه هستند:

 • تهوع
 • سردی دست‌ها
 • آئورا (دیدن نقاط نورانی)
 • حساسیت به نور و صدا
جالب و آموزنده  درمان فونوفورزیس چیست و چگونه کار می کند؟ + بررسی مزایای اولتراسوند درمانی

کم‌خوابی و سردرد بالای سر

هر فردی کم‌وبیش در معرض این نوع سردرد قرار دارد حتی افرادی که به‌طورمعمول دچار سردرد نمی‌شوند. کم‌خوابی، خواب آشفته، کابوس شبانه و یا از خواب پریدن باعث ایجاد فشار عصبی و بروز سردرد و سنگینی بر روی سر می‌شود.

از آنجایی که نخوابیدن و استراحت نکردن سبب کاهش سطح هوشیاری و تمرکز می‌شود و فشار زیادی به مرور زمان به بدن وارد می‌کند، می‌تواند در بروز و تشدید سردرد بالای سر موثر باشد. اغلب افراد درگیر به سردرد بالای سر در زمانی بخصوص در ساعات خواب شبانه دچار احساس درد در بالای پیشانی و سر می‌شوند.

سردرد ناشی از سرما

این نوع سردرد که به مغز یخ‌زده هم معروف است معمولاً در هنگام خوردن و یا نوشیدن غذایی سرد و یخی مثل بستنی و یا نوشیدن آب خیلی سرد ایجاد می‌شود. این سردرد تیز و ناگهانی بوده و در بالای سر حس می‌شود و معمولاً تنها چند ثانیه دوام دارد. علت این سردرد تحریک شدن مجموعه‌ای از اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک به نام گانگلیون اسفنوپالاتین در سقف دهان و پشت بینی است. این اعصاب برای محافظت از مغز به تغییرات دمایی دهان بسیار حساس هستند و اگر تغییر دمای دهان بالا باشد پیام عصبی به شکل درد تیز و برنده به مغز ارسال می‌شود.

سردردهای مزمن

در برخی موارد سردردهای مزمن علائمی شبیه به سردردهای عصبی دارند و باعث ایجاد دردهایی در بالای سر می‌شوند. این سردردها احتمال بروز بر اثر صدای بلند، کم‌خوابی، خستگی و سایر محرک‌ها را دارند.

سردردهای ناشی از التهاب اعصاب پس‌سری

این نوع سردردها زمانی رخ می‌دهند که عصب‌های پس سری که از ستون فقرات به سمت مغز حرکت کرده‌اند تحت فشار بوده و یا براثر عاملی آسیب‌دیده باشند. این سردردها باعث درد پشت سر و گاهی باعث ایجاد فشار در بالا و دور سر می‌شوند. دیگر علائم این سردردها به‌صورت زیر است:

 • دردهای ناگهانی و تیز مثل شوک الکتریکی
 • دردهایی که با حرکت دادن سر و گردن شدیدتر می‌شوند

سندرم انقباض عروق مغزی برگشت‌پذیر

این سندرم یکی از اختلالات نادر عروقی در مغز است که در آن رگ‌های مغز به‌یک‌باره دچار انقباض شده و متعاقباً سردردهای صاعقه‌ای یا تاندرکلاپ در بالای سر بروز می‌کند. در برخی موارد چنین پدیده‌ای باعث بروز سکته و یا خونریزی در مغز می‌شود. از دیگر علائم آن می‌توان به ضعف، تشنج و تاری دید اشاره کرد.

سردردهای ناشی از فشارخون بالا

این سردردها زمانی رخ می‌دهند که افزایش فشارخون به حد شدید رسیده باشد. در فشارخون بالا به دلیل تغییرات جریان خون در عروق خونی مغز، جمجمه و بافت مغز تحت‌فشار قرار می‌گیرد. این سردرد علائم مشخصی دارد و درد آن همانند کشیده شدن موهای بالای سر است و همچنین هنگام رخ دادن سردرد صدای زنگ در گوش شنیده می‌شود. معمولاً سردردهای ناشی از فشارخون شدید بوده و درمان آن مستلزم انجام اقدامات اورژانسی است. از دیگر علائم این نوع سردردها می‌توان به گیجی و سردرگمی، تنگی نفس و تاری دید اشاره نمود.

جالب و آموزنده  بررسی و آشنایی با جدیدترین روش کاشت مو ۲۰۲۱ + هزینه کاشت مو در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

علت سردرد پشت چشم

در حالی که سردرد از هر نوع آن یک امر شایع است، دانستن علت آن می تواند به درمان خانگی کمک کند. همچنین می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دقیق برای انجام موثرترین درمان انجام دهد.

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی شایع ترین شکل سردرد هستند. هر کسی مستعد ابتلا به این نوع سردرد است، اگرچه در زنان شایع تر است. سردردهای تنشی اغلب به صورت اپیزودیک در نظر گرفته می شوند و می توانند یک تا دو بار در ماه رخ دهند. با این حال در مواردی نیز می توانند مزمن شوند و هر ماه ۱۵ روز و تا مدت سه ماه یا بیشتر رخ دهند.

سردردهای تنشی باعث ایجاد احساس سفتی یا فشار در اطراف پیشانی می شوند؛ درد پشت چشم نیز ممکن است در این حالت رخ دهد. سایر علائم سردرد تنشی عبارتند از:

 • سر درد مبهم
 • حساسیت پوست سر
 • درد گردن و پیشانی

سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای مجموعه ای از سه یا چهار سردرد کوتاه اما دردناک هستند. آنها به اندازه سردردهای تنشی رایج نیستند. سردرد خوشه ای می تواند از ۱۵ دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد. آنها موجب ایجاد احساس دردناک سوزش یا سوراخ کننده معمولاً در پشت یک چشم می شوند. علائم دیگری که ممکن است با سردردهای خوشه ای تجربه کنید عبارتند از:

 • چشمان قرمز
 • چشم های متورم

میگرن

میگرن به عنوان فشار یا درد پشت چشم توصیف می شود. این دردها بدتر از سردردهای معمولی هستند زیرا می توانند باعث ایجاد درد در هر زمان از ساعت ها تا چند روز شوند. درد میگرن می تواند آنقدر شدید شود که کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

در میگرن علاوه بر درد ناتوان کننده، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

 • حساسیت به نور
 • چشم درد
 • سرگیجه
 • ضعف
 • تهوع
 • استفراغ
 • تاری دید
 • تغییر حالت
 • خستگی چشم

برخی از موارد سردرد و درد پشت چشم به دلیل مشکلات بینایی اصلاح نشده است.

خستگی چشم ناشی از خیره شدن به تلویزیون یا صفحه کامپیوتر یا حتی نزدیک بینی (تشخیص داده نشده یا عدم استفاده از عینک) نیز می تواند مغز را بیش از حد تحریک کند. این تحریک بیش از حد اغلب منجر به سردرد می شود. سایر بیماری های چشمی که می تواند باعث سردرد در پشت چشم شود عبارتند از:

 • اسکلریت یا التهاب شدیدی که بر پوشش بیرونی سفید چشم تأثیر می گذارد
 • نوریت بینایی یا التهاب عصب بینایی
 • گلوکوم، یک بیماری چشمی که عصب بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد
 • بیماری گریوز، یک اختلال خود ایمنی

سینوزیت

عفونت سینوسی یا سینوزیت، التهاب یا احتقان بافت های پوشاننده سینوس های شما است. احتقان بینی می‌تواند باعث ایجاد سردرد شود. این گرفتگی معمولاً با فشاری همراه است که اغلب در سرتاسر پیشانی، گونه ها و پشت چشم احساس می شود. علاوه بر درد و فشار، علائم زیر را ممکن است تجربه کنید:

 • بینی گرفته
 • درد در دندان های بالایی شما
 • خستگی
 • بدتر شدن درد هنگام دراز کشیدن
جالب و آموزنده  عمل بینی فانتزی یا عروسکی؟

انواع مختلف سردرد محرک های متفاوتی دارند. برخی از رایج ترین محرک ها عبارتند از:

 • مصرف الکل
 • قرار گرفتن در معرض بوهای قوی عطر
 • سروصدا های بلند
 • چراغ های روشن
 • تغییرات هورمونی
 • استرس
 • کمبود خواب
 • گرسنگی
 • خستگی
 • عفونت

علت سردرد پیشانی و حالت تهوع چیست؟

سردردهای میگرنی یکی از علل شایع سردرد و حالت تهوع هستند. میگرن می تواند علائم مختلفی از جمله حالت تهوع، سرگیجه، حساسیت به نور و سردرد شدید ایجاد کند. اغلب قبل از آنها یک اختلال بینایی یا حسی به نام هاله وجود دارد.

سایر شرایط مرتبط با سردرد و حالت تهوع شامل کم آبی بدن و قند خون پایین است. زمانی که مایعات کافی ننوشید، کم آبی ممکن است رخ دهد. قند خون پایین می تواند به دلایل مختلفی از جمله مصرف بیش از حد الکل، عوارض جانبی دارو، بیماری شدید کبدی یا کلیوی، گرسنگی طولانی مدت و کمبودهای هورمونی ایجاد شود. اگر دیابت دارید، مصرف بیش از حد انسولین نیز می تواند باعث کاهش قند خون شود.

سایر شرایطی که می تواند منجر به سردرد و حالت تهوع شود عبارتند از:

 • استرس یا اضطراب
 • مسمومیت غذایی
 • حساسیت غذایی
 • فشار خون بالا
 • کتواسیدوز دیابتی
 • مخملک
 • گلودرد استرپتوکوکی
 • هذیان ترک الکل
 • لابیرنتیت
 • اوایل بارداری
 • عفونت ها، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا
 • عفونت های مغزی، مانند مننژیت یا آنسفالیت
 • شکستگی های جمجمه
 • تب کنه کلرادو
 • فشار خون بدخیم (نفروسکلروز شریانی)
 • مسمومیت ناشی از سم عنکبوت بیوه سیاه (نیش عنکبوت بیوه سیاه)
 • فلج اطفال
 • سیاه زخم
 • ویروس ابولا و بیماری
 • سارس (سندرم حاد تنفسی)
 • تب زرد
 • مسمومیت با مونوکسید کربن
 • مرحله نهایی بیماری کلیه
 • مالاریا
 • بحران آدیسون (بحران حاد آدرنال)
 • بیماری کیستیک مدولاری
 • عفونت ویروس نیل غربی (تب نیل غربی)
 • تومور مغزی بزرگسالان
 • آبسه مغزی
 • نوروم آکوستیک
 • اندومتریوز
 • ورم لوزه
 • ژیاردیازیس
 • بیماری پنجم
 • آسیب های تروماتیک مغز، مانند ضربه مغزی یا هماتوم ساب دورال
 • لپتوسپیروز (بیماری ویل)
 • خونریزی زیر عنکبوتیه
 • سدیم خون پایین (هیپوناترمی)
 • آنوریسم مغزی
 • تب دنگی
 • سندرم HELLP
 • پره اکلامپسی
 • هپاتیت A
 • شیگلوز
 • سندرم شوک سمی
 • بیماری حاد کوهستان
 • گلوکوم
 • آنفولانزای معده (گاستروانتریت)
 • سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
 • دوره قاعدگی

مصرف بیش از حد کافئین، الکل یا نیکوتین نیز می تواند باعث سردرد و حالت تهوع شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با علت سردرد در جلوی سر آشنا شدید. همچنین از دلایل و مشکلات آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا