اخبار پزشکیصنعت پزشکی

برای درمان زانودرد چه باید کرد

زانودرد یکی از دردهای مزمنی است که ممکن است چالش‌های زیادی را برای افراد ایجاد کند و قدرت حرکتی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. موارد متعددی باعث ایجاد درد در ناحیه زانو می‌شوند که می‌شود با استفاده از راهکارهای مناسب آنها را درمان کرد. بهتر است برای جلوگیری از بروز درد در ناحیه زانو وزن خود را متعادل نگه دارید و بار اضافی را در بدن خود وارد نکنید. بنابراین، باید بدانید زانو از جمله بخش‌های بدن است که بر حرکت شما اثر می‌گذارد و در صورتی که آسیب ببیند مشکلات زیادی را برایتان به وجود خواهد آورد.

حرکت متعادل

یکی از بهترین راهکارهایی که برای درمان زانودرد حرکت متعادل است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در برخی از موارد بی‌تحرکی عامل اصلی آسیب به زانو است و همین امر باعث می‌شود بیمار دردهای زیادی را در زانو احساس کند. از طرف دیگر، انجام کارهایی که از توان عمومی بدن بیشتر هستند، مانند ورزشکارانی که ورزش‌های بسیار سنگین انجام می‌دهند، در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. شما می‌توانید با مراجعه به پزشک استخوان و ارتوپد روش‌ها و حرکات مناسب را برای جلوگیری از درد زانو بیاموزید.

حرکت را متوقف نکنید!

برخی از افراد با بروز اولین علائم زانودرد سریعا حرکت را متوقف می‌کنند و می‌نشینند. مطالعات مختلف به این مسئله اشاره می‌کنند اگر زانو درد شما آغاز شده است، بیشتر حرکت کنید! این امر بدین معناست که شما نباید حرکت را متوقف کنید، در غیر اینصورت ممکن است دچار تحلیل عضلانی شوید و همین امر می‌تواند مشکلات زیادی را برای بدن شما به وجود بیاورد. با توجه به تمامی این موارد، توصیه می‌شود حداقل روزی ۳۰ دقیقه پیاده‌روی سبک داشته باشید.

جالب و آموزنده  علت سردرد در جلوی سر چیست؟

وزن مناسب

از جمله مواردی که باید برای کنترل زانودرد به آن توجه داشته باشید وزن مناسب است. اگر وزن شما از اندازه مشخصی بیشتر باشد، فشار زیادی را به بافت‌های مختلف بدن از جمله زانو وارد می‌کند. توصیه می‌شود افراد با پیروی از رژیم مناسب و ورزش وزن خود را به صورت عادی حفظ کنند. این کار باعث می‌شود تنش‌ها و فشارهای اضافی که در بافت‌های مختلف بدن وجود دارند کنترل شوند و در نتیجه دیگر زانو و یا بخش‌های دیگر بدن دچار دردهای مزمن نمی‌شوند و این مسئله بسیار مهم است.

استفاده از مکمل‌های حاوی کورکومین

کورکومین ماده‌ای است که در زردچوبه وجود دارد و مطالعات مختلف نشان داده‌اند که می‌تواند برای جلوگیری از التهاب غضروف‌ها و مفاصل بدن مناسب باشد. کسانی که در رژیم غذایی خود از زردچوبه طبیعی استفاده می‌کنند کمتر از کسانی که به مصرف این ماده توجهی ندارند دچار درد مفاصل می‌شوند. با توجه به این امور، افرادی که زانودرد دارند باید با مشورت پزشک استفاده از مکمل‌های حاوی کورکومین را آغاز کنند. این مکمل‌ها به زودی به سلامت مفاصل و زانوهای بدن کمک می‌کنند و همین امر باعث می‌شود قدرت تحرک به میزان زیادی افزایش پیدا کند و افراد سالم باشند.

پیروی از رژیم غذایی مناسب

یکی دیگر از مواردی که افراد مبتلا به زانو درد باید به آن توجه داشته باشند استفاده از مکمل روغن ماهی است. مواد موثره‌ای که در روغن ماهی وجود دارند باعث می‌شوند بافت‌های مفصلی تقویت شوند و در نتیجه فاکتورهای مختلف نمی‌توانند به آنها آسیب وارد کنند. روغن ماهی خواص دیگری نیز دارد و می‌تواند به ارتقا سلامت عمومی بدن کمک نماید. معمولا، توصیه می‌شود افرادی که به آرتروز خفیف مبتلا شده‌اند و مفاصلشان دیگر به خوبی کار نمی‌کند، استفاده از روغن ماهی را مد نظر قرار دهند. این مکمل در کنار روش‌های درمانی دیگر می‌تواند به حفظ سلامتی مفاصل کمک نماید.

جالب و آموزنده  با انواع لنز چشم آشنا شوید + نکات مهم هنگام استفاده

یکی دیگر از موادی که می‌تواند به کنترل زانودرد کمک کند و باید در رژیم غذایی وجود داشته باشد سویا است. سویا به دلیل مواد موثره‌ای که دارد کلاژن سازی را در بدن بالا می‌برد و همین امر باعث تقویت مفاصل و غضروف‌های بدن می‌گردد. چای زنجبیل نیز یکی دیگر از موادی است که افراد باید مصرف آن را مد نظر قرار دهند. استفاده از زنجبیل باعث می‌شود عضلات ساختار قوی داشته باشند و این امر می‌تواند برای سلامتی نیز مفید باشد. به طور کلی، رژیم غذایی مناسب می‌تواند اثرات زیادی را در کنترل درد و جلوگیری از پیشرفت بیماری داشته باشد.

کدام ویتامین‌ها برای بهبود درد زانو مناسب هستند؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید برای کنترل زانودرد باید از ویتامین‌های مناسب استفاده کنید. یکی از مواردی که باعث می‌شود بخش‌های متفاوت بدن شما دچار درد شوند کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدنتان است. به تازگی مطالعات نشان داده‌اند استفاده از ویتامین د می‌تواند به تقویت مفاصل بدن کمک نماید و همین امر باعث می‌شود که خطر بروز بیماری‌ها و دردهای مفصلی به میزان زیادی کاهش یابد. ویتامین د از جمله ویتامین‌های بسیار مهم برای سلامتی است و نقش بسیار مهمی را در هر یک از اندام‌های بدن بازی می‌کند.

آیا نیاز به جراحی دارم؟

گاهی شدت زانودرد به حدی زیادی می‌شود که باعث می‌گردد افراد برای کنترل درد جراحی انجام دهند. این جراحی باید با اهداف مختلفی انجام شود. جراحی زانو یک روش تهاجمی است و دوره نقاهت طولانی دارد و ممکن است افراد را برای مدت طولانی از زندگی عادی دور سازد. به همین دلیل، جراحی زمانی پیشنهاد می‌شود که روش‌های درمانی دیگر پاسخگو نیستند و درد به حدی زیاد شده است که زندگی عادی بیمار به طور کامل مختل شده است. برای اینکه بتوانید از جراحی خود بهترین نتیجه را بدست بیاورید باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و توصیه می‌شود در این زمینه با چندین پزشک مشورت کنید.

جالب و آموزنده  آنچه لازم است از حمله قلبی بدانید

برای زانودرد به کجا مراجعه کنم؟

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد زانودرد در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده‌اید برای اینکه بتوانید این درد را کنترل کنید باید به موارد متعددی از جمله کاهش وزن و حرکت متعادل توجه داشته باشید. از طرف دیگر، پیروی از رژیم غذایی سالم مانند مکمل‌های حاوی ویتامین د و روغن ماهی می‌تواند برای سلامتی مناسب باشد. این روش‌ها در کنار پیروی از دستورات پزشکی می‌توانند بسیار مناسب باشند و سریعا سلامتی زانو شما را بازگردانند. اگر به دنبال مرکز معتبری برای آشنایی با پزشکان برای زانودرد و تعیین وقت آنلاین هستید، می‌توانید به سایت دکترتو مراجعه کنید.

منبع: https://doctoreto.com/blog/what-knee-pain-means/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا