پزشکی زنان

تست پاپ اسمیر چیست و چه کسانی باید آن را انجام دهند؟

پاپ اسمیر نوعی آزمایش برای خانم‌هاست که برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می‌شود. در این آزمایش، سلول‌ها از دهانه رحم جمع‌آوری می‌شود.دهانه رحم، پایین رحم در بالای واژن قرار دارد. اگر سرطان دهانه رحم به موقع و با انجام تست پاپ اسمیر شناسایی شود، بیمار شانس بیشتری برای درمان خواهد داشت. علاوه بر این، تست پاپ اسمیر این امکان را به بیمار می‌دهد که هرگونه تغییر غیر طبیعی در سلول‌های دهانه رحم تشخیص داده شود و پزشک از ابتلای بیمار به سرطان در آینده جلوگیری کند.تشخیص زودهنگام این سول‌های غیر طبیعی با آزمایش پاپ اسمیر اولین قدم برای توقف این نوع از سرطان است.


فهرست مطالب


تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر نوعی بررسی برای سرطان دهانه رحم است که برای بررسی وجود سلول های سرطان و پیش سرطان از این آزمایش کمک گرفته می شود در صورت تشخیص سلول های پیش سرطان امکان درمان آن قبل از مبتلا شدن به سرطان امکان پذیر می باشد.

همچنین برای انجام این آزمایش سلول هایی از دهانه رحم شما به آرامی برداشته می شوند و از نظر عادی یا غیر عادی رشد آنها را بررسی خواهیم کرد شاید در زمان تست این آزمایش کمی احساس ناراحتی کنید اما بلافاصله پس از اتمام آزمایش هیچ دردی در بلند مدت متوجه نخواهید شد بیشتر زنان از ۲۱ سالگی به بعد باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند زیرا بیشتر زنان در خطر مبتلا به عفونت یا سرطان رحم می باشند.

تست پاپ اسمیر

مهمترین گام در درمان سرطان تشخیص به موقع آن است. بهترین و معتبرترین روش تشخیص سرطان آزمایشات مربوط به آن می‎باشد. پاپ اسمیر بهترین آزمایش برای تشخیص سرطان دهانه‎ی رحم است. البته که این آزمایش در تشخیص انواع خاصی از عفونت‎های ویروسی مانند زگیل تناسلی نیز مورد استفاده قرار می‎گیرد. در واقع این تست نوعی غربالگری برای بررسی وجود سلول‎های سرطانی و یا پیش سرطانی است که در صورت وجود سلول‎های پیش سرطانی قبل از ابتلا به سرطان فرد درمان شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کیست تخمدان چیست را بخوانید.

جالب و آموزنده  خارش واژن در پریودی نشانه چیست و روش های درمان آن به چه صورت است؟

چه کسانی به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند؟

دستورالعمل‌های معتبر کنونی توصیه می‌کنند که زنان از سن ۲۱ سالگی هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند. برخی خانم‌ها ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان یا عفونت باشند. اگر شما جزو دسته‌های زیر هستید به تست‌های بیشتری نیاز دارید:

 • اگر HIV مثبت هستید
 • اگر شما به دلیل شیمی درمانی یا پیوند اعضا سیستم ایمنی ضعیفی دارید

اگر شما بیش از ۳۰ سال سن دارید و تا به حال تست پاپ غیرطبیعی نداشتید، هر پنج سال یک بار از پزشک خود بخواهید در صورت امکان این آزمایش با غربالگری ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به طور همزمان انجام شود.

HPV ویروسی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی شده و احتمال سرطان سرویکس را افزایش می‌دهد. تایپ‌های ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV دلایل اولیه سرطان سرویکس هستند. اگر ویروس HPV داشته باشید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان سرویکس باشید.خانم‌های بالای ۶۵ سال با سابقه تست پاپ اسمیر با نتایج طبیعی ممکن است در آینده بتوانند آزمایش را قطع کنند.

بدون توجه به وضعیت فعالیت جنسی، براساس سن خود هنوز هم باید پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهید. دلیل این کار آن است که ویروس HPV می‌تواند سال‌ها خاموش بوده و ناگهان فعال شود.

هدف از انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

این تست همانطور که برای شما گفته شد به هدف غربالگری سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار می‌گیرد. پاپ اسمیر معمولا همراه با معاینه لگن برای بیمار انجام می‌شود. در خانم‌های بالای ۳۰ سال ممکن است با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام گیرد.ویروس HPV نوعی عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. در برخی از مواقع آزمایش HPV ممکن است به جای تست پاپ اسمیر انجام گیرد.

جالب و آموزنده  لیفت غبغب چیست؟ + معرفی و بررسی جدیدترین متد لیفت غبغب بدون جراحی

چند بار باید تست پاپ اسمیر را تکرار کرد؟

به‌طور کلی پزشکان توصیه می‌کنند که تست پاپ اسمیر هر سه سال یکبار برای خانم‌ها ۲۱ تا ۶۵ سال باید تکرار شود. در صورتی که این تست همراه با آزمایش HPV انجام گیرد، خانم‌های بالای ۳۰ سال می‌توانند هر ۵ سال یکبار این تست را انجام دهند.

اگر بیمار عوامل خطرسازی داشته باشد، پزشک بدون توجه به سن بیمار انجام مکرر پاپ اسمیر را توصیه خواهد کرد. این عوامل خطرساز به شرح زیر است:

 • سلول‌های پیش سرطانی تشخیص داده شده باشد.
 • در معرض دی اتیل استیل بسترول قبل از تولد باشید.
 • دچار عفونت HIV باشید.
 • دچار ضعف سیستم ایمنی به دلیل پیوند عضو، شیمی درمانی یا استفاده مزمن از کورتیکواستروئیدها هستید.
 • سابقه مصرف سیگار را دارید.

درتست پاپ اسمیرچه اتفاقی می افتد؟

تست پاپ اسمیر ممکن است کمی ناخوشایند باشد، اما آزمایش بسیار سریعی است.در حین انجام این فرآیند، روی تخت معاینه به پشت دراز خواهید کشید و پاها را باز کرده و آن‌ها را در تکیه‌گاه‌هایی به نام رکاب قرار می‌دهید.پزشک شما وسیله‌ای به نام اسپکولوم را به آرامی داخل واژن شما می‌کند. این دستگاه دیواره‌های واژن را باز نگه داشته و دسترسی به سرویکس را فراهم می‌کند.

پزشک نمونه کوچکی از سلول‌ها را از سرویکس شما می‌تراشد. چند روش وجود دارد که پزشک می‌تواند با این روش‌ها این نمونه را بگیرد:

 • برخی از ابزاری به نام اسپاتول (spatula) استفاده می‌کنند.
 • بعضی از آن‌ها از اسپاتول و برس استفاده می‌کنند.
 • برخی دیگر از دستگاهی به نام سیتوبراش استفاده می‌کنند که ترکیبی از اسپاتول و برس است.
جالب و آموزنده  انواع کمر درد – علائم و نشانه های انواع کمر درد چیست؟

بیشتر خانم‌ها در حین تراش کمی فشار و تحریک جزئی احساس می‌کنند.از نمونه سلول‌های سرویکس شما محافظت شده و به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا از نظر وجود سلول‌های غیرطبیعی آزمایش شودبعد از آزمایش، ممکن است به دلیل خراشیدگی یا تا حدی گرفتگی، احساس ناراحتی خفیفی بکنید. همچنین ممکن است بلافاصله پس از آزمایش خونریزی بسیار کمی از واژن ببینید. اگر بعد از روز آزمایش ناراحتی یا خونریزی ادامه یافت، به پزشک خود اطلاع دهید.

نتایج تست پاپ اسمیر به چه معنا است؟

نتایجی که از انجام آزمایش پاپ اسمیر حاصل می‎شود اغلب بسیار دقیق است و تا حد زیادی از ابتلا به سرطان دهانه‎ی رحم که امروزه جزو سرطان‎های خطرناک به حساب می‎آید جلوگیری می‎کند. این آزمایش، آزمایشی بی‎خطر است و مدت زمان انجام آن بسیار کوتاه است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرطان تخمدان چیست را بخوانید.

تست پاپ اسمیر

اما لازم است بدانید برخی موارد مانند تعداد کم سلول‎های غیر نرمال، جمع آوری تعداد کمی از سلول‎ها، خونی که سلول‎های غیر نرمال را می‎پوشاند و یا التهاب احتمالی که این سلول‎ها را پنهان می‎کند می‎تواند در صحت نتیجه آزمایش تاثیر به سزایی بگذارد.

به طور کلی تست پاپ اسمیر دو نتیجه به همراه دارد

 • الف /عادی
 • ب/ غیرعادی

نتیجه پاپ اسمیر عادی : اگر نتیجه آزمایش شما نرمال یا همان عادی باشد یعنی رشد غیر عادی سلولی وجود ندارد نتیجه عادی نیز گاهی به عنوان گزینه منفی شناخته می شود اگر نتیجه آزمایش تان عادی باشد برای سال بعد نیازی به تست نخواهید داشت.

نتیجه پاپ اسمیر غیر عادی : اگر نتیجه تست پاپ اسمیر شما غیرعادی باشد قطعا به معنای سرطان نیست بلکه ب این منظور است که سلول ها به طور غیر عادی در دهانه رحم در حال رشد هستند که شاید دلیل رشد این سلول ها این باشد که شما و بدن شما در حال ابتلا به سرطان قرار گرفته است.

جالب و آموزنده  برای کمبود ویتامین دی در بارداری چه بخوریم؟ بررسی کمبود ویتامین D در بارداری و عوارض آن

هم‌چنین سلول‌های غیرعادی دارای سطوح مختلفی هستند. سلول های غیر عادی همچون اتیپیا

 • خفیف
 • متوسط
 • دیسپلازی شدید
 • کارسینوم درجا

این نتایج چقدردقیق است؟

تست پاپ بسیار دقیق است. بر اساس منابع معتبر، غربالگری منظم با پاپ اسمیر، میزان سرطان سرویکس و مرگ و میر را حداقل ۸۰ درصد کاهش می‌دهد. تست پاپ اسمیر ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما این ناراحتی مختصر می‌تواند به محافظت از سلامتی شما کمک کند.

چه نکاتی پیش از انجام تست باید رعایت شود؟

برای آن که روند آزمایش به طور دقیقی انجام شود و نتیجه‎ی قابل اطمینانی داشته باشد لازم است پیش از انجام آن نکاتی رعایت شود. برخی از این نکات شامل موارد ذیل است:

 • دو روز پیش از انجام آزمایش رابطه‎ی جنسی برقرار نکنید.
 • از دو روز قبل از پاپ اسمیر استحمام ممنوع است.
 • استفاده از داروهای واژنی، تامپون، کرم و ژل سبب دور شدن سلول‎های غیر عادی می‎شود یا آن‎ها را می‎پوشاند بنابراین از دو روز پیش از آزمایش مصرف آن‎ها را قطع کنید.
 • انجام این آزمایش در دوران بارداری می‎تواند نتیجه‎ی آن را تغییر دهد و پاسخ صحیح از آن دریافت نشود بنابراین بهتر است تا حد امکان در این دوران آزمایش پاپ اسمیر انجام نشود و تا بعد از دوران بارداری به تعویق افتد.
 • ۱۲ ماه بعد از بارداری می‎توانید این آزمایش را انجام دهید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با پاپ اسمیر آشنا شدید. همچنین از نحوه انجام و درمانهای آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

جالب و آموزنده  بررسی و آشنایی با جدیدترین روش کاشت مو ۲۰۲۱ + هزینه کاشت مو در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

سوالات متداول

تست پاپ اسمیر و فعالیت ‌های جنسی چگونه است ؟

۱/فردی که بالای ۲۱ سال دارد و با کل است در صورت نداشتن روابط جنسی نیاز به آزمایش دارد یا خیر؟ در بیشتر مواقع علت سرطان دهانه رحم عفونت ناشی از ویروسHPV است . این ویروس از راه رابطه جنسی منتقل می شود البته تمام سرطان‌های دهانه رحم نتیجه این عفونت نیستند و به طور کلی تمام زنان بالای ۲۱ سال توصیه می شود که هر سه سال یک بار غربالگری پاپ اسمیر را انجام دهند.

از پاپ اسمیر برای تشخیص HPV هم استفاده می‌کنند؟

هدف اصلی تست شناخت و بررسی وضعیت رشد سلول‌ها است علت رشد غیر عادی سلول ها می تواند اچ پی وی باشد اگر رشد غیرعادی سلول ها با پاپ اسمیر مشخص بشود شما می توانید جلوی گسترده شدن آن را بگیرید و امکان تشخیص وجود hpv نیز با نمونه برداری امکان پذیر می باشد.
اچ پی وی از طریق آمیزش جنسی ایجاد می‌شود همه زنانی که رابطه جنسی دارند در معرض ابتلا به اچ پی وی هستند و باید حداقل هر سه سال یک بار آزمایش را انجام دهند. برخی موارد نیز می‌تواند رشد غیر عادی سلول ها را در رابطه با سایر بیماری ها شناسایی کند اما تنها با هدف بررسی آنها از پاپ اسمیر استفاده نمی شود

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا