اخبار دندانپزشکیدرمان‌های دندانپزشکی

ارتودنسی متحرک چیست؟ + معرفی انواع روش های ارتودنسی متحرک + هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۳

ارتودنسی متحرک ممکن است کوتاه ترین فاصله شما با یک لبخند زیبا باشد! در این نوع ارتودنسی، دستگاه ارتودنسی متحرک است و به دندان چسبانده نمی شود. در این مطلب هر آنچه باید در مورد ارتودنسی متحرک بدانید را خواهید خواند و می‌­توانید تصمیم بگیرید که آیا ارتودنسی متحرک برای شما مناسب است یا خیر. البته توجه کنید که متخصص ارتودنسی برنامه درمان را مشخص کرده؛ و در رابطه با استفاده از ارتودنسی متحرک در درمان شما تصمیم بگیرد.

ارتودنسی متحرک به انواع دستگاه هایی گفته می شود که در دهان قرار می گیرند تا دندانها را صاف و مرتب کنند یا فکها را هم راستا نموده و باریکی، جلوزدگی یا عقب ماندگی آنها را اصلاح نمایند اما به دندانها چسبانده نمی شوند و در طی دوره درمان ثابت نیستند. بسیاری از ما لبخند ایده آل نداریم و دندان هایمان کج، انحراف یافته و یا عقب و جلو است و یا یکی از فک هایمان عقب تر یا جلوتر است در نتیجه به طور کلی دندان هایمان صاف و مرتب نیست و بایت درستی نداریم. منظور از بایت ارتباط دندان ها با یکدیگر به ویژه هنگام بستن دهان است.


فهرست مطالب


ارتودنسی متحرک چیست؟

اگر فیلم ارتودنسی متحرک را دیده باشید، احتمالا می‌­دانید که ارتودنسی متحرک در واقع نام دستگاهی است که قادر هستید آن را از دهان خود خارج کنید. دستگاه ارتودنسی متحرک به دندان­‌های شما نمی‌چسبد. آن­‌ها با توجه به سایزهای مختلف دهان طراحی شده­‌اند و به برنامه درمان ارتودنسی شما کمک می­‌کند.

با مشاهده تصاویر یا فیلم ارتودنسی متحرک خواهید دید که دستگاه ارتودنسی متحرک از صفحه­‌های پلاستیکی تشکیل شده که سیم‌­ها از کناره­‌های آن بیرون زده است. این سیم ها به دندان شما می­‌چسبد تا بریس (یا همان دستگاه ارتودنسی) را در جای خود محکم نگه دارد. این دستگاه­‌ها معمولا به ۲ دسته تقسیم می‌شوند:

 • دستگاه‌های مناسب برای حرکت­های ساده دندانی
 • دستگاه­‌های مناسب برای حرکت دادن فک بالا و پایین صورت
جالب و آموزنده  همه چیز درباره پر کردن دندان

معرفی انواع روش های ارتودنسی متحرک

دو نوع اصلی دستگاههای ارتودنسی متحرک عبارتند از الاینر ها و ریتینرها.

۱. الاینر یا اینویزالاین

الاینر (اینویزالاین) یک پلاک از جنس ترموپلاستیک است که بی رنگ بوده و هنگامی که در تماس با دندان ها قرار می گیرد کسی متوجه آن نمی شود. الاینر برای حرکت دادن دندان ها و مرتب کردن آنها طراحی می شود. متخصص ارتودنسی بسته به وضعیت دندان هایتان، تعداد مشخصی الاینر برای تان طراحی می کند تا آنها را به نوبت استفاده کنید و هر دو هفته یک بار الاینر جدید را جایگزین قبلی کنید.

۲. ریتینر یا تثبیت کننده ارتودنسی

ریتینر یا تثبیت کننده ارتودنسی وسیله‌ ای است که بعد از تمام شدن طول دوره درمان ارتودنسی با براکت یا الاینر استفاده می شود. در این زمان که به لبخندی ایده ‌آل دست یافته اید، تثبیت کننده دندان های تان را همان جا ثابت نگه می دارد.علت نیاز به ریتینر این است که دندان ها تا مدتی بعد از درمان ارتودنسی پتانسیل حرکت و به خصوص برگشتن به موقعیت قبلی را دارند. به همین علت تا مدتی (گاهی اوقات برای همیشه) باید از تثبیت کننده ارتودنسی استفاده شود تا دستاوردهای درمان ارتودنسی حفظ شود. طول مدت استفاده از این وسیله ارتودنسی را دکتر برایتان مشخص می کند.

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟

اگر برایتان سوال شده ارتودنسی متحرک برای چه دندان‌هایی است، باید گفت که کاربرد ارتودنسی متحرک محدود بوده و اغلب برای حرکت دادن یک دندان یا گسترش فضای سقف دهان محدود استفاده می­‌شود.به دلیل پایین بودن دقت این دستگاه، ارتودنسی متحرک بزرگسالان برای دندان­‌هایی با جابجایی پیچیده مناسب نیست. بنابراین در پاسخ به این سوال که ارتودنسی متحرک برای چه دندان‌هایی است، باید گفت این روش بهترین گزینه خواهد بود در صورتی که دندان­‌های شما به صورت جزئی نامرتب باشند.

جالب و آموزنده  جرم گیری دندان ، یکی از واجبات بهداشت دندان

متخصص ارتودنسی در صورتی که مشکل در حد جزئی تا متوسط باشد، بریس متحرک شفاف را توصیه می­‌کند. این بریس‌­ها برای افرادی که نگران ظاهر خود هستند (مانند بزرگسالان و نوجوانان)، گزینه ایده آلی محسوب می­‌شود. از آنجا که کودکان معمولا مشکلات پیچیده­‌تری دارند، ارتودنسی متحرک به آن­‌ها توصیه نمی‌شود. همچنین آن­‌ها به آسانی از جای خود در می­‌آیند و به همین دلیل بهترین گزینه برای کودکان نیستند.

آیا استفاده از بریس متحرک درد دارد؟

نصب کردن بریس متحرک و انطباقات ناشی از آن، احتمالاً به مقداری ناراحتی در چند روز پس از نصب می‌انجامد. در صورت لزوم، مسکن‌هایی از قبیل آنها که در زمان سردرد خود استفاده می‌کنید، می‌توانند کمک‌کننده باشند.

ارتودنسی متحرک

گر ناحیه‌ی خاصی از دهان شما در نتیجه‌ی ارتودنسی درد می‎کند، حتماً با ما تماس بگیرید تا در زودترین زمان ممکن وقت ملاقاتی برای شما تعیین شود. در صورت امکان، از نصب دوباره‌ی بریس خودداری کنید، چرا که در این صورت، در زمان جایگذاری دوباره‌ی آن متحمل درد و رنج بیشتری خواهید شد.

لوازم کاربردی ارتودنسی متحرک چیست؟

یک جفت بریس پلاستیکی قابل جابجایی است که به هم متصل شده یا طوری طراحی شده‌اند تا با هم مرتبط باشند. این جفت بریس بر روی دندان‌های بالایی و پایینی قرار می‌گیرند. این بریس‌ها می‌توانند برای درمان مشکلات مربوط به مکان فک و دندان‌های بالا و فک و دندان‌های پایین، استفاده شوند. بیشتر افراد باید در طول درمان، این بریس‌ها را همیشه در دهان داشته باشند، به غیر از زمان تمیز کردن آنها و زمانی که چیزی می‌خورند.

بریس دندان

نوع دیگری از ارتودنسی متحرک، به نام نگهدارنده، به صورت غالب در انتهای دوره‌ی درمانی ارتودنسی استفاده می‌شوند، زمانی که بریس‌های ثابت خارج شده‌اند. نگهدارنده‌ها، تا زمانی که لثه و استخوان‌های اطراف، با مکان جدید دندان‌ها منطبق شوند، دندان‌ها را در جای جدید خود نگه می‌دارند. نگهدارنده‌ها ممکن است ثابت یا متحرک باشند.

جالب و آموزنده  بیماری میاستنی چیست؟ + بارداری در افراد مبتلا به میاستنی گراویس چگونه است؟

برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به بریس‌ها، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

از خوردن تافی‌ها، شیرینی‌های پخته شده، جویدن آدامس و خوردن شکلات و مانند اینها خودداری کنید.

 • از نوشیدن نوشابه‌های گازدار (حتی انواع رژیمی آنها) و مقدار زیاد آب میوه‌ها خودداری کنید.
 • از خوردن غذاهای سخت و چسبنده که ممکن است به بریس‌ آسیب بزنند، مانند سیب کرانچی، پرهیز کنید.
 • از جویدن ناخن‌ها خود و ته مداد و خودکار خودداری کنید.

خوردن غذا با وجود داشتن ارتودنسی متحرک چگونه است؟

وقتی که به وجود بریس عادت کردید، باید بتوانید مطابق معمول غذا بخورید. مهم است که بریس را در زمان غذا خوردن درون دهان خود نگه دارید مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد. با اینکه در ابتدا کار مشکلی است، اما غذا خوردن با وجود بریس در دهان با گذشت زمان ساده‌تر می‌شود. توصیه می‌شود که پس از هر وعده‌ی غذایی باید بریس را درآورده و آن را کاملاً شستشو دهید. برای نتیجه دادن درمان ارتودنسی شما در کوتاهترین زمان ممکن، باید از بریس‌ها و دندان‌های خود مراقبت کنید.

اثرات ارتودنسی متحرک چیست؟

نخست آنکه، نحوه‌ی صحبت کردن شما ممکن است تغییر کند. این تغییر موقتی بوده و معمولاً با گذشت چند روز به حالت نرمال برمی‌گردد. تمرین صحبت کردن در زمان وجود بریس‌ها در دهانتان، مثلا بلند بلند خواندن در خانه، می‌تواند به نرمال شدن صحبت کردن شما کمک کند.در زمان وجود بریس، درمی‌یابید که بیشتر از قبل غذاها را قورت می‌دهید. این تغییر نیز موقتی بوده و به دلیل افزایش مقدار بزاق دهان تولید شده در پاسخ به وارد شدن جسم خارجی به دهان است.

چگونه مسواک بزنیم؟

به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب به دندان‌ها و لثه‌ها، مهم است که بریس و دندان‌های شما تمیز نگه داشته شوند. توصیه می‌شود که پس از هر وعده‌ی غذایی بریس و دندان‌های خود را تمیز کنید. برای تمیز کردن دندان‌ها، بریس را از دهان خارج نمایید. همچنین باید به آرامی بریس را مسواک کشیده و مواظب باشید که سیم‌های آن را خراب نکنید.

مسواک زدن با ارتودنسی متحرک

شستشوی دهان با محلول فلوراید به منظور محافظت بیشتر از دندان‌ها نیز، باید آخرین کاری باشد که شب هنگام و پیش از خوابیدن انجام می‌دهید. سهل‌انگاری در تمیز نگه داشتن بریس و دندان‌هایتان، به اثر دائمی بر دندان‌های شما می‌انجامد.

جالب و آموزنده  از بوی بد دهان چه می‌دانید؟

چه زمانی می توانیم بریس را خارج کنیم؟

بریس فقط باید برای تمیز کردن، در هنگام ورزش‌های تماسی و شنا کردن خارج شود، و در غیر این حالت‌ها باید دستور پزشک وجود داشته باشد. زمانی که بریس در دهان شما نیست، باید در جعبه‌ی محافظ نگهداری گردد. بریس را در دهان خود تکان نداده و با آن بازی نکنید، چرا که این کار باعث ضعیف شدن و در نهایت شکسته شدن آن می‌شود.

طول درمان ارتودنسی متحرک چقدر است؟

دوره‌ی درمان معمولاً بین ۶ تا ۱۲ طول می‌کشد، اما با توجه به مشکل خاص شما، می‌تواند متغیر باشد. برای تنظیم بریس در طول درمان، به حضور یافتن در ملاقات‌های منظم نیاز دارید.

ارتودنسی متحرک فک بالا

کنسل کردن و ناموفق بودن ملاقات‌ها، شکستن‌ها مکرر بریس و شکست در پوشیدن بریس‌ها به صورتی که دستور داده شده، مدت زمان درمان را طولانی‌تر می‌کنند.

مزایا و معایب ارتودنسی متحرک چیست؟

مزایا:

 • مسواک زدن راحت است چون پلاک را از دهان در می آورید و همانند همیشه مسواک می زنید. در حالی که با ارتودنسی ثابت، مسواک زدن سخت است چون باید مراقب فضای بین دندانها و سیم و قطعات وسیله ارتودنسی که به دندان ها چسبیده است باشید.
 • تمیز کردن وسیله ارتودنسی‎‌متحرک نیز ساده است. فقط کافیست این وسیله را از دهان در بیاورید و با مسواک آن را زیر شیر آب تمیز کنید.
 • احتمال پوسیدگی دندان و عفونت لثه کمتر است چون به راحتی می توانید دندانها و وسیله ارتودنسی را تمیز کنید.
 • برخلاف ارتودنسی ثابت، در دندان ها لکه های سفید ایجاد نمی شود. در ارتودنسی ثابت در محل چسباندن براکت یا بند، ممکن است به دلیل تمیز نشدن کامل دندان ها، در بخش هایی از دندان پلاک و باکتری جمع شده و در نتیجه در اثر فعالیت باکتری ها دندان مواد معدنی خود را از دست بدهد. در این مناطق لکه های سفید در دندان ایجاد می شود که ماندگار است.
 • هر زمانی که ضرورت داشته باشد می توانید وسیله ارتودنسی را از دهانتان در بیاورید.
 • هنگام غذا خوردن می‌توانید دستگاه ارتودنسی غیر ثابت را از دهان در بیاورید و هر چیزی که می خواهید بخورید. در حالی که در ارتودنسی ثابت باید خوردن برخی مواد غذایی و خوراکی ها را کنار بگذارید چون ممکن است باعث صدمه دیدن وسیله ارتودنسی شود.
 • اگر از الاینر به جای براکت استفاده می کنید از مزیت نامرئی بودن آن و در نتیجه عدم تاثیر ارتودنسی بر زیبایی لبخند بهره می برید.
جالب و آموزنده  ارتودنسی دیمون چیست؟ + بررسی مراحل ارتودنسی دیمون

معایب:

اگر چه ارتودنسی‌متحرک یا غیر ثابت مزیت های قابل توجهی دارد اما نباید از معایب آن چشم پوشید.

 • زمانی که الاینر در دهانتان قرار دارد نباید هیچ چیزی بخورید. تنها چیزی که می توانید مصرف کنید آب آشامیدنی است. جویدن با الاینر باعث خراب شدن آن می شود.
 • در مورد پلاکهای شفاف اگر مراقب نباشید و نوشیدنی هایی بخورید که رنگی هستند، پلاک بدرنگ و کدر می شود.
 • باید حواستان باشد همیشه به جز مواقع غذا خوردن و مسواک زدن تا حد ممکن (۲۲ساعت در روز) پلاک ارتودنسی در دهان تان باشد. اگر دائماً فراموش کنید آن را در دهان بگذارید یا از این کار سر باز بزنید نه تنها نتیجه ای در درمان تان حاصل نمی شود بلکه ممکن است وضعیت دندان های تان را بدتر کنید. اگر فکر می کنید ممکن است الاینر را دائما فراموش کنید و نتوانید به استفاده از وسیله ارتودنسی متحرک متعهد باشید بهتر است از ارتودنسی ثابت بهره ببرید.
 • هنگامی که پلاک را از دهان در می آورید باید حواستان باشد آن را بشویید و فقط در جعبه مخصوص خود بگذارید. در غیر این صورت احتمال زیادی دارد که آن را گم کنید یا جا بگذارید.

قیمت ارتودنسی متحرک، چقدر است؟

قیمت ارتودنسی متحرک، برای افراد مختلف با توجه به میزان مشکل دندان­‌ها و تعداد پلاک­‌های مورد استفاده بستگی دارد؛ البته هزینه ارتودنسی متحرک به تجربه و مهارت پزشک و حتی شهر شما نیز بستگی دارد. مواردی مثل نوع هدگیر، گسترش دهنده کام و همچنین نوع ضربه گیر لب و چانه هم می‌تواند منجر به افزایش قیمت شود.

جالب و آموزنده  آشنایی با پوسیدگی دندان جلو + بررسی دلایل پوسیدگی دندان و درمان با لیزر

هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۳

ارتودنسی، راه حلی ایده‌آل برای مرتب کردن دندان‌ها و خلق لبخندی زیبا است. هزینه ارتودنسی، به عوامل مختلفی بستگی دارد. با مراجعه به کلینیک دکتر مبینا ملایی، می‌توانید از مشاوره رایگان متخصص ارتودنسی بهره‌مند شده و از قیمت دقیق ارتودنسی برای خودتان مطلع شوید.

نوع ارتودنسیقیمت تقریبی (تومان)
ارتودنسی ثابت فلزی۱۵ تا ۳۰ میلیون
ارتودنسی سرامیکی۲۰ تا ۴۰ میلیون
ارتودنسی لینگوال۳۰ تا ۵۰ میلیون
ارتودنسی نامرئی (Invisalign)۴۰ تا ۷۰ میلیون

هزینه ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع ارتودنسی: ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی دیمون و ارتودنسی سرامیکی هر کدام قیمت‌های متفاوتی دارند.
 • شدت مشکل: پیچیدگی و مدت زمان درمان ارتودنسی بر هزینه آن تاثیر می‌گذارد.
 • موقعیت جغرافیایی: هزینه ارتودنسی در شهرهای بزرگ و کلانشهرها معمولاً بیشتر از شهرهای کوچک است.
 • تجربه و تخصص دندانپزشک: دندانپزشکان متخصص ارتودنسی با تجربه و مهارت بیشتر، معمولاً دستمزد بالاتری دارند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ارتودنسی متحرک آشنا شدید. همچنین از مزایا ومعایب آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا دستگاه های متحرک ارتودنسی واقعا می توانند نامنظمی دندان ها را برطرف کنند؟

بریس های متحرک برای بیمارانی که مشکلات ارتودنسی خفیف تا متوسط دارند بسیار مناسب هستند. این تراز کننده ها برای حرکت دندان به صورت افقی (راست یا چپ) عالی هستند اما هنگام زمانی که دندان ها به طرف داخل یا بیرون کج شده باشند چندان موثر نیستند.

مدت زمان این نوع ارتودنسی چقدر است؟

درمان با بریس های متحرک معمولاً بین ۴-۱۲ ماه طول می کشد. البته با توجه به اینکه تنها مشکلات جزئی تا متوسط ارتودنسی را می توان با پلاک های متحرکی مانند اینویزیلاین برطرف کرد این مدت زمان طبیعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا