لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

اخبار پزشکیصنعت پزشکی

چه بیماری هایی با سلول های بنیادی درمان می شوند؟

سلول های بنیادی نوعی محلول‌های بیولوژیکی هستند که به­عنوان الگوهای اولیه برای تهیه سلول‌های مورد بررسی برای بیماری‌ها استفاده می‌شوند. این سول‌ها شامل نوعی نمونه‌های اولیه هستند که به­طور آزمایشگاهی از بیماران با بیماری خاص جدا شده‌اند.

استفاده از این سلول‌ها می‌تواند در تشخیص بیماری‌ها و تجزیه ­و تحلیل آنها بسیار مفید باشد. به­طور کلی، این سول‌ها می‌توانند به­عنوان مرجع اطلاعاتی در مورد بیماری‌ها و ویژگی‌های آنها عمل کنند. برای مثال، با بررسی این سلول‌ها می‌توانیم پاتوژن‌ها، واکسن‌ها و روش‌های جدید درمان بیماری‌ها را شناسایی کنیم.

می‌دانستید در ایران هم از این سلول‌ها به­ طور گسترده استفاده می‌شود؟ در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درمورد بیماری‌هایی که با این سلول‌ها درمان می‌شوند توضیح دهیم.

تعریف سلول‌ های بنیادی

این سلول­ها که به ­عنوان سلول­های جذبه­ای هم شناخته می­شوند، سلول­هایی هستند که قابلیت تکثیر و تمایز به سلول­های مختلف در بدن را دارند. به عبارت دیگر، این سلول­ها می­توانند به سلول­های خونی، عضلانی و عصبی تبدیل شوند. خاصیت منحصربه­فرد این سلول­ها، آنها را از سایر سلول­ها تمایز می­دهد و امکان استفاده از آنها را در درمان بیماری­ها فراهم می­کند. سلول­های بنیادی به ۲ دسته با نام­های جنینی و بزرگسال تقسیم می­شوند.

سلول های بنیادی جنینی

این سلول­ها از جنین در مرحله اولیه به­دست می­آیند و قابلیت تمام تمایز را دارند، به این معنی که می­توانند به هر نوع سلول در بدن تبدیل شوند.

سلول های بنیادی بزرگسالان

این­ها در افراد بالغ وجود دارند و در اندام­های مختلف بدن یافت می­شوند. این سلول­ها قابلیت تمایز به سلول­های خونی، عصبی و عضلانی را دارند، اما قابلیت تمایز کمتری نسبت به سلول­های بنیادی جنینی را دارا هستند.

جالب و آموزنده  آشنایی با انواع زخم ها و روش های درمانی آن ها

روش درمان بیماری‌ها با سلول های بنیادی

درمان بیماری­ها با استفاده از این سلول­ها به ۲ روش اصلی انجام می­شود:

 • تزریق این نوع از سلول­ها به بدن: در این روش، این سلول­ها به­صورت مستقیم به ناحیه مورد نیاز در بدن تزریق می­شوند. مثلا در درمان بیماری­های قلبی، به عضله قلب تزریق می­شوند تا به ترمیم آسیب عضله قلب کمک کنند.
 • تولید سلول­های مختلف: در این روش، این سلول­ها در آزمایشگاه تکثیر و تمایز می­یابند تا به سلول­های مورد نظر تبدیل شوند. سپس این سلول­ها به بیمار تزریق می­شوند. مثلاً در درمان بیماری­های خونی، به سلول­های خون­ساز تبدیل و به بیمار تزریق می­شوند.

مزایای استفاده از سلول های بنیادی

استفاده از این سلول­ها در درمان بیماری‌ها، بسیاری از مزایا و پتانسیل‌های مهم را به­دنبال دارد. در ادامه چند مورد از این مزایا را بررسی می‌کنیم.

بازسازی و بهبود بافت‌های آسیب­دیده

این سلول­ها قابلیت تمایز به انواع سلول‌های مختلف را دارند. با استفاده از این قابلیت، می‌توانند درمان و بازسازی بافت‌های آسیب­دیده از جمله بافت‌های عصبی، قلبی و غضروفی را تسهیل کنند.

درمان بیماری‌های ژنتیکی

در برخی بیماری‌های ژنتیکی که ناشی از وجود اختلال در ژنتیک بوده و تولید سلول‌های سالم از دست رفته است، سلول‌های بنیادی می­توانند به­عنوان منبع جایگزین جهت ترمیم و تولید سلول‌های سالم استفاده شوند.

پژوهش‌های دارویی و سم‌شناسی

این سلول­ها می­توانند در زمینه توسعه داروهای نوین و نوعی مدل­سازی لازم برای بررسی اثر سم‌ها بر سلول‌ها و بافت‌ها به­کار روند.

درمان اختلالات سیستم‌های ایمنی

این سلول­ها به­عنوان مهارکننده سیستم ایمنی بدن عمل کرده و فعالیت آن را کنترل می‌کنند. اجزای موجود در این نوع از سلول­ها تحت عنوان ضدالتهابی و مهارکننده عمل می‌کنند و می‌توانند به درمان اختلالات سیستم ایمنی بیماران کمک زیادی کنند.

جالب و آموزنده  آنچه لازم است از حمله قلبی بدانید

بیماری‌های قابل درمان با سلول های بنیادی

این سلول­ها قادر به تکثیر و تمایز به انواع سلول‌های مختلف بدن هستند و به همین دلیل می­توانند در درمان برخی بیماری‌ها مؤثر باشند. برخی از بیماری‌هایی که با استفاده از این سلول­ها درمان می‌شوند عبارتند از:

 • بیماری­‌های خونی: لوکمی، لنفوم، آنمی و تالاسمی از جمله بیماری­های قابل درمان به­کمک این سلول­ها هستند.
 • انواع مشکلات قلبی: در صورت آسیب عضله قلب و نارسایی قلبی، می­توان از این سلول­ها برای درمان استفاده کرد.
 • عارضه­‌های عصبی: اسکلروز چندگانه، پارکینسون، آلزایمر و اسپینا بیفیدا مواردی هستند که با استفاده از این سلول­ها بهبود می­یابند.
 • بیماری­های استخوان و مفصل: آرتروز و آسیب­های استخوانی با کمک این سلول­ها قابل درمان هستند.
 • مشکلات پوستی: جوانسازی پوست، درماتیت و سوختگی. در این مورد اگر به­دنبال دکتر درمان با سلولهای بنیادی می‌گردید، این روش در ایران انجام می‌شود و بازدهی خوبی هم دارد.
 • بیماری­‌های کبد: سیروز کبد و اختلالات کبدی با این سلول­ها برطرف خواهند شد.
 • عارضه­‌های اعصاب حسی: دیابت و بیماری­های عصبی مرتبط با دیابت را با این سلول­ها بهبود می­بخشند.
 • مشکلات و بیماری­‌های چشمی: ماکولا و بینایی ضعیف با به­کار گیری این سلول­ها، درمان خواهند شد.
 • بیماری­‌های ارثی: یکی از راه­های درمان سیستم عصبی مرتبط با ژنتیک، استفاده از این سلول­ها است.

درمان بیماری‌ها با سلول های بنیادی در ایران

در ایران درمان بیماری‌ها با این سلول­ها نیز به روش‌های مختلف صورت می‌گیرد. یکی از روش‌های استفاده از این سلول­ها در ایران، تزریق آنها به خون است که در بیماران مبتلا به بیماری‌های خونی مانند لوسمی و تالاسمی استفاده می‌شود. در این روش، این سلول­های خون‌ساز از مغز استخوان به­دست می‌آیند و به بیمار تزریق می‌شوند.

جالب و آموزنده  برای درمان زانودرد چه باید کرد

علاوه­بر این، در ایران نیز تحقیقات و کارآزمایی‌هایی در حال انجام است که زمینه را در درمان بیماری‌های دیگر مانند بیماری‌های قلبی، عصبی و عضلانی فراهم کند. همچنین، مراکز پژوهشی و درمانی در ایران نیز در حال کار بر روی روش‌های بهینه تولید و تمایز این نوع از سلول­ها برای درمان بیماری‌ها هستند.

درمان بیماری‌های پوستی با استفاده از این نوع سلول­ها در ایران در حال انجام است که در این روش، این سلول­ها معمولا از منابع مختلفی مانند چربی، پوست و مو به­دست می‌آیند و سپس به بیمار تزریق می‌شوند تا بازسازی و بهبود پوست مورد نظر صورت گیرد.

اگر ساکن شهر تهران هستید، برای درمان با استفاده از این نوع از سلول­ها می‌توانید به آدرس https://doctoreto.com/doctors/service/stem-cell-therapy/city/tehran مراجعه کنید و اگر در اصفهان سکونت دارید، می­توانید جهت درمان با استفاده از این سلول­ها به آدرس https://doctoreto.com/doctors/service/stem-cell-therapy/city/esfahan سر بزنید.

جمع‌بندی

سلول های بنیادی با ارائه اطلاعات مهم در مورد بیماری‌ها و واکنش‌های بیولوژیکی، می‌توانند در تشخیص و درمان بیماری‌ها موثر باشند. با توجه به تکامل فناوری و علوم پزشکی، امیدواریم که استفاده از این سلول­ها در درمان بیماری‌ها راهی برای بهبود سلامتی انسان‌ها باشد.

اکنون نوبت شماست تا پاسخ دهید. با توجه به مزا­یایی که به ­کار گیری این سلول­ها در مقاله بیان شد، آیا مایل به درمان بیماری‌های خود با این روش هستید؟

دیدگاهتان را بنویسید