اخبار پزشکیصنعت پزشکی

چه بیماری هایی با سلول های بنیادی درمان می شوند؟

سلول های بنیادی نوعی محلول‌های بیولوژیکی هستند که به­عنوان الگوهای اولیه برای تهیه سلول‌های مورد بررسی برای بیماری‌ها استفاده می‌شوند. این سول‌ها شامل نوعی نمونه‌های اولیه هستند که به­طور آزمایشگاهی از بیماران با بیماری خاص جدا شده‌اند.

استفاده از این سلول‌ها می‌تواند در تشخیص بیماری‌ها و تجزیه ­و تحلیل آنها بسیار مفید باشد. به­طور کلی، این سول‌ها می‌توانند به­عنوان مرجع اطلاعاتی در مورد بیماری‌ها و ویژگی‌های آنها عمل کنند. برای مثال، با بررسی این سلول‌ها می‌توانیم پاتوژن‌ها، واکسن‌ها و روش‌های جدید درمان بیماری‌ها را شناسایی کنیم.

می‌دانستید در ایران هم از این سلول‌ها به­ طور گسترده استفاده می‌شود؟ در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درمورد بیماری‌هایی که با این سلول‌ها درمان می‌شوند توضیح دهیم.

تعریف سلول‌ های بنیادی

این سلول­ها که به ­عنوان سلول­های جذبه­ای هم شناخته می­شوند، سلول­هایی هستند که قابلیت تکثیر و تمایز به سلول­های مختلف در بدن را دارند. به عبارت دیگر، این سلول­ها می­توانند به سلول­های خونی، عضلانی و عصبی تبدیل شوند. خاصیت منحصربه­فرد این سلول­ها، آنها را از سایر سلول­ها تمایز می­دهد و امکان استفاده از آنها را در درمان بیماری­ها فراهم می­کند. سلول­های بنیادی به ۲ دسته با نام­های جنینی و بزرگسال تقسیم می­شوند.

سلول های بنیادی جنینی

این سلول­ها از جنین در مرحله اولیه به­دست می­آیند و قابلیت تمام تمایز را دارند، به این معنی که می­توانند به هر نوع سلول در بدن تبدیل شوند.

سلول های بنیادی بزرگسالان

این­ها در افراد بالغ وجود دارند و در اندام­های مختلف بدن یافت می­شوند. این سلول­ها قابلیت تمایز به سلول­های خونی، عصبی و عضلانی را دارند، اما قابلیت تمایز کمتری نسبت به سلول­های بنیادی جنینی را دارا هستند.

جالب و آموزنده  محبوب ترین اتو مو در میان هیر استایلیست ها

روش درمان بیماری‌ها با سلول های بنیادی

درمان بیماری­ها با استفاده از این سلول­ها به ۲ روش اصلی انجام می­شود:

 • تزریق این نوع از سلول­ها به بدن: در این روش، این سلول­ها به­صورت مستقیم به ناحیه مورد نیاز در بدن تزریق می­شوند. مثلا در درمان بیماری­های قلبی، به عضله قلب تزریق می­شوند تا به ترمیم آسیب عضله قلب کمک کنند.
 • تولید سلول­های مختلف: در این روش، این سلول­ها در آزمایشگاه تکثیر و تمایز می­یابند تا به سلول­های مورد نظر تبدیل شوند. سپس این سلول­ها به بیمار تزریق می­شوند. مثلاً در درمان بیماری­های خونی، به سلول­های خون­ساز تبدیل و به بیمار تزریق می­شوند.

مزایای استفاده از سلول های بنیادی

استفاده از این سلول­ها در درمان بیماری‌ها، بسیاری از مزایا و پتانسیل‌های مهم را به­دنبال دارد. در ادامه چند مورد از این مزایا را بررسی می‌کنیم.

بازسازی و بهبود بافت‌های آسیب­دیده

این سلول­ها قابلیت تمایز به انواع سلول‌های مختلف را دارند. با استفاده از این قابلیت، می‌توانند درمان و بازسازی بافت‌های آسیب­دیده از جمله بافت‌های عصبی، قلبی و غضروفی را تسهیل کنند.

درمان بیماری‌های ژنتیکی

در برخی بیماری‌های ژنتیکی که ناشی از وجود اختلال در ژنتیک بوده و تولید سلول‌های سالم از دست رفته است، سلول‌های بنیادی می­توانند به­عنوان منبع جایگزین جهت ترمیم و تولید سلول‌های سالم استفاده شوند.

پژوهش‌های دارویی و سم‌شناسی

این سلول­ها می­توانند در زمینه توسعه داروهای نوین و نوعی مدل­سازی لازم برای بررسی اثر سم‌ها بر سلول‌ها و بافت‌ها به­کار روند.

درمان اختلالات سیستم‌های ایمنی

این سلول­ها به­عنوان مهارکننده سیستم ایمنی بدن عمل کرده و فعالیت آن را کنترل می‌کنند. اجزای موجود در این نوع از سلول­ها تحت عنوان ضدالتهابی و مهارکننده عمل می‌کنند و می‌توانند به درمان اختلالات سیستم ایمنی بیماران کمک زیادی کنند.

جالب و آموزنده  تقویت چشم بعد از عمل لازک【سال1402】

بیماری‌های قابل درمان با سلول های بنیادی

این سلول­ها قادر به تکثیر و تمایز به انواع سلول‌های مختلف بدن هستند و به همین دلیل می­توانند در درمان برخی بیماری‌ها مؤثر باشند. برخی از بیماری‌هایی که با استفاده از این سلول­ها درمان می‌شوند عبارتند از:

 • بیماری­‌های خونی: لوکمی، لنفوم، آنمی و تالاسمی از جمله بیماری­های قابل درمان به­کمک این سلول­ها هستند.
 • انواع مشکلات قلبی: در صورت آسیب عضله قلب و نارسایی قلبی، می­توان از این سلول­ها برای درمان استفاده کرد.
 • عارضه­‌های عصبی: اسکلروز چندگانه، پارکینسون، آلزایمر و اسپینا بیفیدا مواردی هستند که با استفاده از این سلول­ها بهبود می­یابند.
 • بیماری­های استخوان و مفصل: آرتروز و آسیب­های استخوانی با کمک این سلول­ها قابل درمان هستند.
 • مشکلات پوستی: جوانسازی پوست، درماتیت و سوختگی. در این مورد اگر به­دنبال دکتر درمان با سلولهای بنیادی می‌گردید، این روش در ایران انجام می‌شود و بازدهی خوبی هم دارد.
 • بیماری­‌های کبد: سیروز کبد و اختلالات کبدی با این سلول­ها برطرف خواهند شد.
 • عارضه­‌های اعصاب حسی: دیابت و بیماری­های عصبی مرتبط با دیابت را با این سلول­ها بهبود می­بخشند.
 • مشکلات و بیماری­‌های چشمی: ماکولا و بینایی ضعیف با به­کار گیری این سلول­ها، درمان خواهند شد.
 • بیماری­‌های ارثی: یکی از راه­های درمان سیستم عصبی مرتبط با ژنتیک، استفاده از این سلول­ها است.

درمان بیماری‌ها با سلول های بنیادی در ایران

در ایران درمان بیماری‌ها با این سلول­ها نیز به روش‌های مختلف صورت می‌گیرد. یکی از روش‌های استفاده از این سلول­ها در ایران، تزریق آنها به خون است که در بیماران مبتلا به بیماری‌های خونی مانند لوسمی و تالاسمی استفاده می‌شود. در این روش، این سلول­های خون‌ساز از مغز استخوان به­دست می‌آیند و به بیمار تزریق می‌شوند.

جالب و آموزنده  هر آنچیزی که از درد کتف و درمان آن باید بدانید

علاوه­بر این، در ایران نیز تحقیقات و کارآزمایی‌هایی در حال انجام است که زمینه را در درمان بیماری‌های دیگر مانند بیماری‌های قلبی، عصبی و عضلانی فراهم کند. همچنین، مراکز پژوهشی و درمانی در ایران نیز در حال کار بر روی روش‌های بهینه تولید و تمایز این نوع از سلول­ها برای درمان بیماری‌ها هستند.

درمان بیماری‌های پوستی با استفاده از این نوع سلول­ها در ایران در حال انجام است که در این روش، این سلول­ها معمولا از منابع مختلفی مانند چربی، پوست و مو به­دست می‌آیند و سپس به بیمار تزریق می‌شوند تا بازسازی و بهبود پوست مورد نظر صورت گیرد.

اگر ساکن شهر تهران هستید، برای درمان با استفاده از این نوع از سلول­ها می‌توانید به آدرس https://doctoreto.com/doctors/service/stem-cell-therapy/city/tehran مراجعه کنید و اگر در اصفهان سکونت دارید، می­توانید جهت درمان با استفاده از این سلول­ها به آدرس https://doctoreto.com/doctors/service/stem-cell-therapy/city/esfahan سر بزنید.

جمع‌بندی

سلول های بنیادی با ارائه اطلاعات مهم در مورد بیماری‌ها و واکنش‌های بیولوژیکی، می‌توانند در تشخیص و درمان بیماری‌ها موثر باشند. با توجه به تکامل فناوری و علوم پزشکی، امیدواریم که استفاده از این سلول­ها در درمان بیماری‌ها راهی برای بهبود سلامتی انسان‌ها باشد.

اکنون نوبت شماست تا پاسخ دهید. با توجه به مزا­یایی که به ­کار گیری این سلول­ها در مقاله بیان شد، آیا مایل به درمان بیماری‌های خود با این روش هستید؟

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا